غار قلعه کرد-غارهای ایران

سفری به اعماف غار قلعه کرد قزوین

غار قلعه کرد که در آن اشیا و ابزار تاریخی نیز کشف شده است، از نظر زمین شناسان متعلق به دوران سوم زمین شناسی بوده و جزء غارهایی است که به تعبیر مسئولان استان کمتر مورد توجه غار نوردان قرار گرفته است و از این رو دیدنی های بکر زیادی برای علاقه مندان گردشگر دارد. از طرف دیگر شاید به همین دلیل هم باشد که از دهانه در حدود ۴۰۰ متری این غار با توجه به شیب تندش تنها باید با تجهیزات فنی عبور کرد. اما بعد از دهانه این غار تالار ۱۰۰۰ متری با حفره های بسیار و قندیل های فراوانش هر گردشگری را محسور زیبایی خودش خواهد کرد.

غار قلعه کرد

دهانه غار قلعه کرد به سمت جنوب شرقی بوده، ارتفاع آن حدود ۸ متر و عرض آن حدود ۹ متر به صورت نیم دایره است. این غار دارای یک راهرو  بوده که به دهانه چاهی که عمود بر دهلیز اصلی است منتهی می‌شود و پس از عبور از مدخل چاه به فضایی منتهی می‌شود که دارای ستون های قطور استالاکیتت و استالاکمیت در رنگ های مختلف است. تالار اصلی غار به دهلیزها و شاخه‌های فرعی منتهی گردیده که خود شاهکاری از طبیعت است و آویزه‌های آهکی بعضی از قسمتها از سقف تا کف غار کشیده شده است.

گزارش های غار نوردان در بازدید غار قلعه کرد از وجود حوضچه های کوچک آب در کف غار و سنگ های آهکی خبر می دهد. از جذابیت های دیگر غار نگاره های دیواری تاریخی ای است که خبر از سکونت انسان های اولیه در این غار می دهد.

غار قلعه کرد

برای دسترسی به این غار قلعه کرد باید در جاده قزوین به همدان، دو راهی آبگرم به سمت غرب حصار ولیعصر، روستای قلعه کرد، یک و نیم کیلومتری جنوب غربی روستای قلعه کرد حرکت کرد. فاصله این غار تا شهر آبگرم ۴۵ کیلومتر و تا شهر قزوین ۱۴۰ کیلومتر است.

جانداران داخل غار : خفاش و برخی حشرات ریز
کشفیات درون غار (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور، …) : سفال

مرتبط:

سفر به غار آویشوی در ماسال

سفرنامه ی غار های عجیب فارس

سفری به دل غار سنگ شکن در جهرم فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *