کویر کاراکال یزد

سفری به کویر کاراکال یزد

قسمتهای وسیعی از شمال، شرق و غرب شهرستان بافق را باتلاق ها، نمکزار ها و کویرهای متعدد تشکیل می دهد. بسیاری از توریست ‌هایی که به کویر سفر می‌ کنند به دنبال آرامش و دوری از هیاهوی روزمره هستند. کویر منبع سکوت و آرامش است. سکوت کویر، آسمان پرستاره شب ‌های کویر، دنیای ناشناخته و گاه وهم ‌انگیز کویر، تنها بخشی از ویژگی‌ های این سرزمین‌ شنی است. در کوير کاراکال به جز رسیدن به آرامش تفریحات جذاب دیگری نیز وجود دارد.

کویر طلایی کاراکال همانند کویر مصر محیط مناسبی برای تفریحات خاص کویر است. موتور سورای، سافاری، پیاده روی در نخلستان‌ و شن‌ های طلایی کویر کاراکال و البته شتر سواری از تفریحات خاص کویر کاراکال است. شب نشینی در آسمان پرستاره کویر و لذت نوشیدن چای ذغالی از جذابیتهای دلنشین کویر است. حیات وحش کوير کاراکال نیز بسیار جالب توجه است.

کویر کاراکال یزد

جاذبه‌ های کویر کاراکال
کاراکال نخلستان و تپه‌ های شنی بسیار زیبایی دارد که قدم زدن در این نخلستان ‌ها و تپه‌ های شنی تجربه‌ ای به یاد ماندنی است. خانه وحشی باقفی، از شاعران سده دهم ایران، با معماری زییا و خاص خود از آثار ملی ایران است. این خانه همه ساله گردشگران بسیار زیادی را به خود جلب می ‌کند. آب انبار کاکامیر از دیگر جاذبه‌ های کویر زیبای کاراکال است. آب انبار کاکامیر از بزرگترین آب ‌انبارهای بافق است که با حجم ۲۵۰ متر مکعب آب و با پوشش آجری گنبدی گردچین به طور بسیار زیبا و باشکوهی در دل زمین و در عمق چهار متری ساخته شده است.
قلعه باقرآباد نیز در بافق و نزدیکی کویر کاراکال از زیباترین دژ‌های تاریخی استان یزد است. قلعه باقرآباد، متعلق به عهد قاجار است و به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی به منظور پناه گرفتن مردم در برابر خطرات احتمالی و همچنین انبار کردن غلات ساخته شده بود. این قلعه با ۴۵ اتاق و دو برج نگهبانی، ۳ جایگاه برای سنگ اندازها و ۱۰ جایگاه برای تیراندازها در استان یزد منحصر به فرد است.

کویر کاراکال یزد

اقامت در کویر کاراکال
روزهای کویری خود را می‌ توانید در کمپ ‌های کویری یا هتل‌ های نزدیک کویر بگذرانید. مجتمع شهید برزگری یکی از کمپ ‌های کویری این منطقه است. این کمپ هر گونه خدماتی که برای کویر گردی جذاب به آن نیاز دارید را اختیار شما قرار می ‌دهد. این خدمات شامل آب شرب، سرویس ایرانی و فرنگی، آلاچیق، منقل، شتر سواری،‌ سافاری و موتور سواری است. کویر کاراکال بافق واقع در روستای صادق آباد در فاصله هفده کیلومتری از شهرستان بافق، اولین کمپینگ کویری دائمی استان یزد است.

دسترسی به کویر کاراکال  یزد
برای اینکه به کویر کاراکال در یزد دسترسی داشته باشید ابتدا باید به سمت شهر یزد بروید، سپس جاده کویری را که تقریبا در ۱۰۰ کیلومتری به سمت شهر بافق است را نیز طی کنید. اواسط بلوار شهر بافق باید به سمت چپ بپیچید و با طی کردن مسافتی حدود ۱۵ کیلومتر در نهایت به روستای صادق آباد که کویر کاراکال در آن قرار دارد می رسید. در مسیری که به سمت کویر کوراکال می روید می توانید بقایای یک قلعه قدیمی را مشاهده کنید. در این منطقه نخلستان ‌های بزرگی وجود دارد که بازدید از آ‌نها در کنار درختان بی ‌شمار انار و پسته خالی از لطف نیست.

کویر کاراکال یزد
نکات مهم برای کویر گردی

  • فاصله در کویرها معمولا بسیار گول زننده هستند. مثلا شاید شما نقطه ای را ببینید و با خود خیال کنید که تنها ۲۰۰ متر با شما فاصله دارد، در حالی که فاصله اصلی آن شاید حدود ۱ کیلومتر باشد.
  • اگر شما تنها یا به صورت گروهی کوچک سفر می کنید، از نکات مهم سفر به کویر این است که مکان، زمان حرکت و زمان بازگشتتان را به افراد قابل اطمینان بگویید.
  • در پیاده روی در کویر و حتی به طور کلی در همه نوع فعالیت های طبیعت گردی باید آرام راه رفتن شبیه افراد مسن را امتحان کنید.
  • آب به مقدار کافی همراه خود ببرید چرا که تشنگی اجازه ادامه حرکت را به شما نمی دهد.
  • حتما با مفهوم طوفان شن آشنا هستید، پس یکی از لوازمی که باید همراه داشته باشید شال گردن است تا بتونید جلوی دهانتان را بپوشانید.
  • نسبت به تعداد روز سفر، کوله یک روزه یا چند روزه داشته باشید. در کوله بهتر است لباس های خود را به صورت لوله شده بگذارید تا فضای کمتری اشغال کند.
  • از حاشیه کناری دشت یزد تا کفه بافق منطقه کویری با بیابانهای لخت و تپه های درهم ریخته و تحت تأثیر شنهای روان قرار دارد که با توجه با باتلاق نمک شمال شهر بافق، تثبیت شنهای روان کاری دشوار است. مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به این مناطق را دارند توجه داشته باشند که از پیشروری در حوزه باتلاقها خود داری کننند.
  • در مناطق باتلاقی، نمکزار و کویری شمال بافق هیچگونه امکانات رفاهی و خدماتی وجود نداردیا بسیار محدود است، لذا توصیه می شود میهمانان نوروزی که قصد سفر به این مناطق و دیدن زیبایی های کویر را دارند با امکانات و تجهیزات کامل راهی این خطه شوند.

مرتبط:

گشتی در خاک شاهدیه یزد

آشنایی با قلعه سریزد

یزد _شهری در دل قصه‎های هزار و یک شب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *