اولسبلنگاه

سفری رویایی به اولسبلنگاه ماسال

اولسبلنگاه ییلاق و روستایی در ارتفاعات ماسال است. این منطقه چشم و چراغ ییلاق های این شهر است و جایگاه ویژه و محبوبی در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد. مردم ماسال هر بهار و تابستان کوچ خود را از شهر، به این منطقه می آورند.
ییلاق ماسال از مناطق بی نظیر ایران است و اولسبلنگاه از بهترین مقاصد اکوتوریسم در ایران محسوب می ‌شود. غروب در ارتفاعات اولسبلانگاه بسیار خیال ‌انگیز و زیبا است. در این منطقه ییلاقی بهترین لحظات حضور در طبیعت را به یادگار خواهید برد، در ارتفاعات آن حضور در دل آسمان و بودن روی زمین را بطور هم زمان تجربه خواهید کرد.

اولسبلنگاه (Olasbelanga) منطقه و روستایی ییلاقی بر فراز شهر ماسال در غرب گیلان است. ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.روستای اولسبلنگاه این منطقه شکل قدیمی خود را حفظ کرده است و از هجوم امروزی سنگ ها و سیمان ها به روستا در امان مانده و هنوز با خانه های چوبی و تخته ای و سقف های رنگارنگ خود دلبری می کند.

برای خیلی از ما، زندگی در روستا، لمس زندگی در کنار حیوانات، بیدارشدن با صدای پرندگان و چشم انداز سبز مراتع و درختان، خوردن غذاهای محلی و گرم شدن با هیزم، بیشتر به رویا می ماند. خانه های چوبی روستا که گاه با هیزم و گاه با کپسول های کوچک گاز گرم می شوند، آبی که از چشمه می خورند و مسیرهای پاکوبی که جای کوچه ها و خیابان های شهر را می گیرد، همان آرامشی است که طبیعت و روستا به ما هدیه می دهند.

اگر شب در روستا باشید و یا صبح خیلی زود خود را به اولسبلنگاه برسانید، خود را غرق در دریایی از مه خواهید یافت. در اولسبلنگاه به جهت ارتفاع زیاد این روستا از سطح دریا، صبح خیلی زود ممکن است بالاتر از ابرها قرار بگیرید و فرشی از جنس ابر زیر پایتان باشد.

اگر مسیری که تا روستا آمده اید را ادامه بدهید، ارتفاعات آلاله و ییلاق سوئه چاله پیش روی شماست. آنجا از ابرها بالا و بالاتر می روید، بنای یادبود میرزاکوچک خان در روستای گیلوان را پشت سر گذاشته و به سوی شهر خلخال حرکت کنید. این مسیر سی کیلومتری با پانزده کیلومتر جاده خاکی می تواند لذت شما از این سفر را به نهایت برساند و مسیر وسوسه انگیز خلخال به اسالم را در بازگشت پیش پای‌ تان بگذارد.

صدای رودخانه خالکایی که از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه گرفته است و تا نیمه مسیر، شما را در جاده همراهی می کند، برای طبیعت گیلان صدای زندگی است و لمس خنکای آب آن لذت سفر را چند برابر می کند.

اولسبلنگاه

آب و هوای منطقه
ییلاق اولسبلنگاه به دلیل قرارگیری در ارتفاعات گیلان آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد که شب ها و صبح های زود بسیار سرد است. گرمای تابستان که زندگی را در ماسال سخت می کند، مردم این شهر را به سمت خنکا ی ییلاق می کشاند. در گرمای تابستان نیز شبهای این منطقه بسیار خنک است و به لباس یا پوشش گرم نیاز خواهید داشت. زمستان های اولسبلنگاه بسیار سخت و سرد است و رفتن به آنجا به ویژه با خانواده کاری بسیار خطرناک و مشکل ساز است.

فعالیتهای مناسب در اولسبلنگاه
پیاده روی بین مردم روستا و خانه های چوبی آنها و در کنار گاوها و گوسفندهایی که در حال چرا هستند، می تواند حس ناب طبیعت را در شما زنده کند. البته برای پیاده روی و کوه نوردی گزینه های دیگری نیز وجود دارد، می توانید با ماشین یا پای پیاده به سمت ارتفاعات آلاله بروید و در آنجا نیز از طبیعت کوهستانی لذت ببرید.

اسب ها، حیواناتی که عصای دست مردم روستا هستند و در قدیم مرکب راه شان بوده اند، امروزه راهی برای کسب درآمد نیز هستند. می توانید در روستا لحظاتی نیز از سوار شدن بر اسب لذت ببرید و سوار بر اسب را تجربه کنید.

اگر با تور سفر می کنید می توانید درخواست نیسان سواری نیز داشته باشید؛ نیسان هایی که در روستای اولسبلنگاه را به سرعت پشت سر می گذارند و به سمت ارتفاعات آلاله حرکت می کنند و نوع متفاوتی از تفریح را در اختیارتان قرار می دهند. برخی از تورها نیز امکان دوچرخه سواری را برای شما فراهم می کنند، اگر توانایی جسمی تان به حدی است که می توانید در کوهستان دوچرخه سواری کنید این فرصت را از دست ندهید.

اولسبلنگاه

زیباییهای مسیر اولسبلنگاه
مسیر رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه نیز خود دیدنی های دیگری دارد که لذت سفر شما را دوچندان می کند. در یکی از جاده های فرعی خاکی که از راه اصلی ییلاق اولسبلنگاه جدا می شود کمی بالاتر، آبگیری کوچک وجود دارد که بر زیبایی منطقه می افزاید و روح را جلا می بخشد. در اطراف این آبگیر ویلاهایی وجود دارد که می توانید از آنجا برای اقامت و شب‌ مانی استفاده کنید. درختان درهم تنیده، انبوهی از تونل های سبز جنگل و بی انتها، شما را به خود می خواند و گذر زمان را کم رنگ تر می کند.

در مسیر رسیدن به اولسبلنگاه آلاچیق ها و رستوران های سنتی به چشم می خورند که می توانید خود را در آن ها میهمان یک فنجان چای ذغالی یا یک بلال کبابی کنید.

امکانات رفاهی گردشگری اولسبلنگاه
به جز هتل نوساز این ییلاق، بقیه خانه‌ها چوبی هستند و اجازه ساخت خانه با مصالح داده نمی ‌شود. هتل فردین معصومی، کشتی‌ گیر معروف اهل ماسال، لوکس ‌ترین و مدرن‌ ترین هتل موجود در این منطقه ییلاقی است که در ابتدای اوسبلانگاه واقع شده است. هزینه‌ اقامت در آن، بسته به اتاقی که انتخاب می ‌کنید از ۱۳۰ تا بیش از ۲۰۰ هزار تومان است. روبروی این هتل، مجموعه اقامتی کوچکی با نام «افرا» وجود دارد که رستوران نیز دارد، اتاق‌ های کوچکی همراه با سیستم گرمایشی نفتی در اختیارتان قرار می ‌دهد و شبی حدود ۷۰ هزار تومان برای هر اتاق دریافت می‌ کند. همچنین شما می توانید با اجاره شبی حدود صد هزار تومان در یکی از کلبه های چوبی روستا اقامت کنید. البته این قیمت در زمان اوج سفر ممکن است افزایش یابد؛ به طوری که هزینه اجاره خانه ها از سیصد هزار تومان بیشتر میشود.

در روستا می توانید مایحتاج مورد نیاز خود از قبیل عسل و محصولات دامی مانند شیر، کره، پنیر محلی و… را از دکه هایی که در روستا موجود است تهیه نمایید. بهتر است بقیه مایحتاج خود را موقع آمدن به ییلاق از شهر ماسال قبلا خریده باشید.

آبی که در اولسبلنگاه برای استفاده وجود دارد از چشمه های خود روستا گرفته شده است و در تانکرهای آب برای استفاده های بعدی ذخیره می شود. امکانات گرمایشی نیز به هیزم و کپسول های گاز محدود است. برق روستا از طریق موتورهای برق تامین می شود و به روستا روشنایی می بخشد؛ اما باید توجه داشته باشید که بعد از ساعت ۱۲ شب این پمپ ها نیز خاموش می شوند و روستا به بکرترین حالت خود فرو می رود.

سرویس های بهداشتی نیز در روستا وجود دارند؛ اما این سرویس های بهداشتی خارج از کلبه ها قرار  گرفته اند و برای استفاده از آنها باید مسافتی را طی کرد.

دکان قصابی نیز در روستا وجود دارد که گوشت تازه از تولید به مصرف به دست شما می رساند و با گوشت های آن می توانید کباب های لذیذی برای پیک نیک خود تهیه کنید.

در مسیر رسیدن به روستای اولسبلنگاه مردم محلی امکانات خوبی مانند سرویس بهداشتی های تمیز، سطل زباله و … نصب کرده اند که با دریافت هزینه ای ناچیز به نظافت مسیر می پردازند.

اولسبلنگاه

توصیه ها
تا حد امکان قبل از غروب آفتاب خود را به روستا برسانید و شب به ویژه با خانواده در جاده نباشید، زیرا جاده روشنایی ندارد و امکان بروز خطر  وجود دارد.

به دلیل چوبی بودن کلبه ها و ییلاقی بودن منطقه می توانید از پشه بند برای داشتن سفری لذت بخش تر استفاده کنید.

به اعتقادات، زبان و نحوه زندگی مردم و اهالی ییلاق احترام بگذارید، مراقب باشید تا به دام ها و املاک مردم آسیب نرسد تا مردم روستا نیز از شما خاطره خوشی به یادگار داشته باشند.

با توجه به محدود بودن امکانات سوپرمارکتهای منطقه، می توانید مایحتاج خوراکی خود را از شهر ماسال تهیه کنید و سپس عازم سفر شوید.

قبل از سفر از وضعیت آب و هوا و جاده مطلع شوید تا باران های ناگهانی شمال شما را به دردسر نیندازد.

مسیر دسترسی
اولسبلنگاه در ۲۵ کیلومتری ماسال واقع شده است. برای رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه باید خود را به شهر ماسال برسانید. ماسال شهر کوچکی است که در نزدیکی شهر رشت قرار دارد. با تابلوهای موجود در جاده می توانید به آسانی آن را بیابید. بعد از رسیدن به شهر ماسال راه جاده گیلوان را که از درون ماسال می گذرد ادامه دهید، کم کم مسافرخانه ها و رستوران ها در برابر شما ظاهر می شوند و نشانه ها شما را به سمت روستای اولسبلنگاه راهنمایی می کنند. چنانچه در پیدا کردن مسیر ییلاق دچار مشکل شدید، حتما از محلی ها کمک بگیرید.

ماسال در ۵۰ کیلومتری غرب رشت قرار دارد. برای رسیدن به اولسبلنگاه، باید جاده‌ جنوبی خروجی از ماسال را در پیش گرفت. مسافت این جاده‌ آسفالته تا اولسبلانگاه تقریبا ۲۵ کیلومتر است و به راحتی می ‌توان با تاکسی یا اتومبیل شخصی از آن گذر کرد. محل مرگ «میرزاکوچک خان جنگلی» نیز کمی بالا‌تر از اولسابلانگاه، در روستای «گیلوانه» است و مشتاقان می ‌توانند از آن مکان دیدن کنند. این جاده به جاده‌ قدیم ماسوله به خلخال منتهی می‌ شود. مسیر دسترسی آسان به این ییلاق، از دلایل عمده شلوغی و مورد توجه بودن این منطقه است.

مرتبط:

سفر به غار آویشوی در ماسال

ماسال کجاست؟

ییلاقات رویایی و شگفت انگیز ماسال گیلان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *