سکونتگاه ۴۰ هزار ساله ایران کجاست؟

غار‌ها همواره برای انسان‌ها، از سکونتگاه‌های تاریخی، رازآلود و جذاب بوده‌اند.

غار‌ها همواره برای انسان رمزآلود و جذاب بوده‌اند. این جاذبه‌های طبیعی در گذشته مأمن مناسبی برای انسان‌های اولیه بودند و شاید بخشی از جذابیت‌ آنها برای ما به عطشی که برای کسب اطلاع از گذشته‌مان داریم، برمی‌گردد. انسان اولیه نیز همچون ما تلاش داشته که چیزی از خود به جای بگذارد؛ بنابراین افکار و احساساتش را در برخی مواقع روی دیواره‌های داخلی غار‌ها حک می کرد.

غار «یافته» در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر خرم‌آباد قرار گرفته است. این غار که سکونتگاهی ۴۰ هزار ساله برای بشر به حساب می‌آید، بقایایی از زندگی در عصر پارینه‌سنگی را در دل خود پنهان کرده و به همین واسطه پلی میان گذشته و حال زده است.

یافته؛سکونتگاهی 40هزار ساله

فرانک هول باستان‌شناس آمریکایی، نخستین کاوش علمی را در غار یافته انجام داده است. هیئت مشترک ایران و بلژیک نیز از سال ۱۳۸۴ دوره جدیدی از کاوش‌های علمی را در این غار شروع کرد. در این تحقیق مجموعه‌ای شامل مصنوعات سنگی، یک تکه گل پخته شده، بقایای جانوری، تعدادی شیء تزئینی مانند صدف دریایی سوراخ شده و دندان سوراخ شده گوزن کشف شدند.

یافته؛سکونتگاهی 40هزار ساله

پیشنهاد ما به شما این است که اگر می‌خواهید بیش از پیش و از نزدیک با غار یافته آشنا شوید، به پایانه جنوب رفته و بلیتی با قیمت ۵۷ هزار و ۹۵۰ تومان خریداری کنید. سپس به سمت خرم‌آباد بروید؛ البته سعی کنید هر زمان که به دامان طبیعت پناه می‌برید به محیط زیست احترام بگذارید تا همواره پناهگاهی آرامش‌بخش برای شما و فرزندانتان باشد. برهم زدن آرامش طبیعت در دراز مدت نتیجه‌ای جز به هم خوردن آرامش انسان ندارد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *