صنعت هوایی

صنعت هوایی ۸۴ میلیارد دلار از کرونا ضرر کرد!

سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی یاتا به تازگی برآورد و اعلام کرده است که پاندمی ویروس کرونا در صنعت هوانوردی جهان ۸۴ میلیارد دلار ضرر و زیان وارد کرده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس تازه‌ترین گزارشی که از سوی کارشناسان فعال در سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی یاتا منتشر شده است، شیوع گسترده و پاندمی ویروس کرونا تا پایان سال جاری میلادی ۸۴ میلیارد دلار بر صنعت هوایی جهان صدمه و ضرر و زیان وارد کرده است.

بر اساس این گزارش که در وبسایت simpleflying نیز آمده است، تمامی مناطق و کشورهای مختلف جهان به نوعی تحت تاثیر و تبعات منفی پاندمی بیماری کووید ۱۹ قرار گرفته اند و تقریبا می توان گفت که هیچ کشوری از این تاثیرات منفی در امان نمانده است.

سازمان یاتا همچنین در تازه ترین پیش بینی های خود برآورد و اعلام کرده است که حجم ترافیک هوایی و درآمدزایی ایرلاین های مختلف حتی در سال آینده یعنی ۲۰۲۱ میلادی نیز به میزان قبلی خود در سال ۲۰۱۹ باز نخواهد گشت.

در بخش چشم انداز مالی این گزارش یاتا همچنین مدعی شده است : سال ۲۰۲۰ میلادی بدترین سال در تاریخ صنعت هوایی جهان به شمار خواهد رفت.

در جای دیگر این چشم انداز مالی ذکر شده است که حدوداً ۲.۲ میلیارد مسافر تا پایان سال جاری میلادی به مقاصد مختلف جهان جابجا شده و سفر خواهند کرد و این بدان معناست که شرکت‌های هواپیمایی به طور متوسط به ازای هر یک نفر مسافر ۳۷.۵۴ دلار ضرر خواهند کرد.

این بدان معناست که میانگین زیان‌دهی ایرلاین‌ها در هر روز برای باقی سال جاری میلادی حدود ۲۳ میلیون دلار و برای کل سال نیز ۸۴.۳ میلیارد دلار خواهد بود.

در ماه آوریل میزان تقاضای مسافران برای سفرهای هوایی نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی ۹۵ درصد کاهش یافته بود.

یاتا همچنین در ادامه این گزارش پیش‌بینی کرده است که حجم ترافیک هوایی در سال ۲۰۲۰ میلادی در بهترین حالت ممکن به ۵۵ درصد از ظرفیت خود در سال گذشته خواهد رسید.

همزمان با شیوع گسترده و شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان بسیاری از ایرلاین ها به منظور جلوگیری از انتشار بیشترین ویروس و همچنین حفظ سلامت و بهداشت جامعه، پروازهای خود را به مناطق گسترده‌ای از جهان که هم اکنون با کرونا به شدت درگیرند، تا اطلاع ثانوی لغو کرده و به حالت تعلیق درآورده اند. همین لغو پروازها موجب شده که شرکت‌های هواپیمایی ضرر و زیان های مالی گسترده‌ای را متحمل شوند و بسیاری از خطوط هوایی پرتردد و درآمدزایی آنها به حالت غیرفعال تغییر حالت دهد. بسیاری از هواپیماها نیز هم اکنون در فرودگاه های بزرگ و پر تردد جهان زمین گیر شده اند.

همه این مسائل موجب شده که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه هوانوردی، صدمات وارده از سوی شیوع ویروس کرونا بر صنعت هوانوردی و گردشگری را به حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج‌های دوقلوی ایالات متحده آمریکا تشبیه کنند که البته به عقیده آنها آسیب های این ویروس خطرناک به مراتب بسیار بیشتر و گسترده تر خواهد بود به گونه‌ای که انتظار می‌رود شیوع کرونا در جهان عنوان بزرگترین کابوس برای ایرلاین‌ها را به خود اختصاص دهد.

پیشتر کارشناسان سازمان هوانوردی بین المللی غیرنظامی ایکائو (ICAO) نیز با انتشار گزارشی مفصل در خصوص ضرر و زیان های مالی گسترده شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان تحت تاثیر شروع ویروس کرونا به شدت ابراز نگرانی کرده بودند.

مرتبط:

آینده غبارآلود صنعت گردشگری ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *