ظرفیت‌های بوم‌گردی و گردشگری عشایر استان فارس

ظرفیت‌های بوم‌گردی و گردشگری عشایر استان فارس

جامعه عشایر کوچنده  فارس  به دلیل شیوه زندگی و فرهنگ و سنت های اصیل و ارزشمند و  ارتباط تنگاتنگ  با جاذبه های طبیعی، یکی از جوامع تاثیرگذار در اقتصاد گردشگری می تواند باشد.

بوم گردی یا اکوتوریسم در جامعه عشایر به دلیل اینکه عشایر سالیان سال در یک زیست بوم خاص زندگی می کنند، موجب رشد و پایداری زیست بوم می شود و این فعالان اقتصادی می توانند در زمینه بوم گردی مشارکت و فعالیت داشته باشند.

با توجه به داشتن پرتنوع‌ترین جمعیت عشایری در فارس توسعه این گونه از گردشگری می تواند به‌عنوان یکی از مزیت‌های رقابتی در حوزه صنعت گردشگری باشد.

سنت و فرهنگ جامعه عشایر، کوچ عشایر،  طبیعت بکر و جاذبه های طبیعی و مواهب طبیعی خدادادی  ، شیوه زندگی ، موسیقی و لباس و غذای سنتی ، تولیدات دامی و فراورده های لبنی سالم طبیعی، تولیدات صنایع دستی  با ارزش،  گیاهان داروئی وصنعتی وخوراکی موجود در محیط زندگی عشایر همگی می توانند الهام بخش فعالیتهای اقتصادی پایدار و زمینه ساز اشتغال مولد و جذب گردشگر بعنوان اشتغال پایدار و مکمل شیوه معیشتی و افزایش درآمد اقتصاد مبتنی بر دامداری باشد.

تغییر نگرش به زندگی عشایری و ایجاد تحول در کارکرد اقتصادی جامعه عشایری همراه با حمایتهای آموزشی و ترویجی جهت جذب گردشگر  توسعه پایدار این جامعه را رقم خواهد زد.

اداره کل امور عشایر استان فارس از سال ۹۴ تاکنون بیش از ۱۰۰  متقاضی گردشگری و بوم گردی در مناطق مختلف مستعد گردشگری و بوم گردی جامعه عشایر را به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری معرفی نموده است که در حال اخذ پروانه و مجوز فعالیت بوم گردی عشایری می باشند.

هم اکنون بیش از ۲۰کانون فعال بوم گردی عشایری دارای مجوز  در قالب اقامتگاههای بوم گردی عشایری در نقاط مختلف ییلاقی و قشلاقی مشغول به فعالیت می باشند که دراین زمینه ،  ضمن ایجاد اشتغال در افزایش در آمد خانوارهای عشایری موثر می باشند.

عشایر استان با سه ایل بزرگ قشقایی، خمسه ، لر( ممسنی وبویراحمد) و ۸ طایفه مستقل، یکی از جوامع مهم و تاثیر گذار در اقتصاد کشور و رونق گردشگری استان محسوب می شوند.

این جامعه با  ۱۹ زیست بوم و ۲۷ هزار و ۲۷۹  خانوار و  ۱۴۷ هزار و ۷۹۰ نفر جمعیت و  ۵/۱۲ درصد از عشایر کشور ،  قطب عشایر کشور به‌شمار می‌روند.

همچنین این جامعه  بیش از ۵۷ هزار متر مربع انواع صنایع دست‌بافت نفیس و فرآورده‌های دامی را تولید و به بازار عرصه می‌کند و با در اختیار داشتن ۶۷ درصد مراتع (۷/۵ میلیون هکتار) یکی از  جوامع تاثیرگذار در جذب گردشگر و نقش بارزی در تحولات اقتصادی استان از منظر بوم گردی و گردشگری  دارد.

لباس‌های رنگی ، صنایع دستی پر طرفدار و کهن، از جاذبه‌های جامعه عشایر است که فصول مختلف سال را در ییلاق و قشلاق می‌گذرانند.

زندگی عشایری دنیایی هیجان انگیز و پر مشقت دارد، بی‌شک برپایی نمایشگاه‌های ایرانگردی و برنامه‌ریزی برای تورهای ویژه برای تماشای زندگی عشایر در ییلاق و قشلاق بهترین نوع تبلیغ برای گردشگری عشایر خواهد بود.

فروش گبه، لبنیات‌، لباس محلی و صنایع‌دستی عشایر به گردشگران موجب توانمندسازی اقتصاد این گروه از اقوام اصیل ایرانی می‌شود لذا لازم است هماهنگی های لازم توسط دستگاه های متولی گردشگری و بوم گردی ها، دفاتر مسافرتی و هتل ها در خصوص بهره گیری مناسب از این ظرفیت صورت پذیرد و اداره کل امور عشایر فارس آماده هر نوع همکاری و هم یاری می باشد.

* مدیرکل امورعشایر استان فارس

مرتبط:

نمایشگاه ملی عشایر و اقوام ایران در ساری برگزار شد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *