سفر به کانادا

قوانین موقت سفر به کانادا _قرنطینه اجباری پس از ورود به کانادا

چندی پیش دولت کانادا برای کنترل شیوع ویروس کرونا، محدودیت‌های جدیدی را برای سفر به کانادا وضع کرد. این قوانین با هدف آهسته کردن سرعت شیوع ویروس کرونا اجرا شده و سرپیچی از آن تحت هر شرایطی جرم محسوب می‌شود. از این رو می‌توان گفت که با وضع این قوانین، شرایط سفر به کانادا، برای بسیاری از دارندگان ویزای توریستی، ویزای همراه و یا ویزای تحصیلی کانادا دشوارتر شده است.

چه کسانی می‌توانند وارد خاک کانادا شوند؟

در مرحله اول، این قوانین تنها به برخی از شهروندان غیر کانادایی که ویزای کانادا دارند یا مقیم کانادا هستند، اجازه ورود می‌دهد. در نتیجه شما در صورتی می‌توانید به کانادا سفر کنید که:

· شهروند کانادا باشید.

· مقیم کانادا باشید.

· اعضای خانواده یکی از شهروندان و یا افراد مقیم کانادا و قصد ماندن در خاک کانادا به مدت حداقل ۱۵ روز را داشته باشید. (همسر یا شریک زندگی، فرزند، نوه، پدر، مادر یا ناپدری و نامادری، قیّم یا سرپرست)

· در صورتی که شرایط شما برای سفر به کانادا کاملا اضطراری بوده و:

– اجازه کار موقت در کانادا را داشته باشید.

– دانشجوی یکی از دانشگاه‌های کانادا باشید.

– قصد ترانزیت از طریق یکی فرودگاه‌های کانادا را داشته باشید.

– دیپلمات ایرانی باشید.

– حضور شما در کانادا در راستای منافع ملی کانادا باشد.

اگر شما جزو این افراد نیستید، همین حالا هم می‌توانید برای گرفتن ویزای کانادا اقدام کنید اما هیچ زمان پاسخگویی مشخصی برای دریافت ویزای کانادا وجود نداشته و حداقل تا ۳ ماه آینده پاسخی از سوی سفارت کانادا دریافت نخواهید کرد. تاکنون دفاتر خدمات ویزای کانادا در  برخی از کشورهای همسایه باز شده و انتظار می‌رود تا این روند در روزهای آینده با بازگشایی سفارت کانادا در ترکیه تکمیل شود.

 

انگشت نگاری سفارت کانادا:

شما می‌توانید به صورت آنلاین از یکی از دفاتر خدمات ویزای کانادا که در حال حاضر باز شده‌اند وقت سفارت بگیرید. اما در نظر داشته باشید که در حال حاضر و در خوشبینانه‌ترین حالت، نزدیک‌ترین وقت سفارت کانادا تا دو ماه دیگر هم به شما داده نخواهد شد.

 

رعایت پروتکل‌های بهداشتی قبل از پرواز

قبل از پرواز باید تمامی الزامات و دستورات شرکت هواپیمایی را رعایت کرده و تست‌های لازم از جمله تب، سرفه و مشکلات تنفسی از شما گرفته شود. در صورت داشتن هر یک از علائم بیماری، مجاز به سفر به کانادا نخواهید بود. همچنین باید ثابت کنید که ویزای شما معتبر است و محدودیتی برای سفر به کانادا ندارید. همچنین باید مدارک حضور خود در کانادا به مدت بیشتر از ۱۵ روز را نیز قبل از پرواز ارائه دهید.

برنامه قرنطینه اجباری

به محض ورود به خاک کانادا و قبل از ترک POE (گیت ورودی)، سلامتی شما توسط کارشناسان بهداشت مرزی ارزیابی خواهد شد.

· اگر شهروند کانادا نیستید:

در صورت داشتن علائم بیماری کرونا، اجازه ورود به خاک کانادا را نخواهید داشت. اما اگر این علائم را نداشته باشید، موظف به ارائه برنامه‌ای برای یک قرنطینه اجباری ۱۴ روزه هستید. به شرط آن‌که مکان مناسب برای گذراندن دوران قرنطینه داشته باشید.

· اگر شهروند کانادا هستید:

اگر شهروند کانادا و یا از اعضای خانواده شهروند کانادا باشید و علائم بیماری کرونا در شما مشاهده شود باید این دوران ۱۴ روزه قرنطینه را در مکانی که از سوی دولت مشخص می‌شود، بگذرانید.

جریمه تخطی از قوانین قرنطینه اجباری:

در صورتی که از قوانین قرنطینه سرپیچی کنید، ممکن است به جریمه ۷۵۰,۰۰۰ دلاری یا حبس تا سقف ۶ ماه محکوم شوید و در صورتی که اقدامات شما برای دیگران خطرناک باشد یا به قیمت جان دیگران تمام شود، به ۳ سال حبس و پرداخت ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار جریمه نقدی یا حتی هر دو با هم محکوم خواهید شد. همچنین پلیس کانادا در صورت مشاهده هر گونه تعدی از قوانین در طول دوره قرنطینه، شما را تا ۱,۰۰۰ دلار کانادا جریمه نقدی خواهد کرد.

باز گشایی مرز ترکیه و سفارت کانادا در آنکارا

احتمالا از اواسط تیرماه ۹۹ با بازگشایی مرز هوایی ایران و ترکیه، شرکت‌های هواپیمایی ایران می‌توانند پروازهای خود را به کشور ترکیه از سر بگیرند. ‏دلیل اصلی این بازگشایی پیش از موعد مقرر، این است که دولت آلمان تصمیم دارد تا همچنان مرزش را با ترکیه بسته نگه دارد؛ در نتیجه ترکیه به دنبال جایگزینی برای آلمان است. ترکیه به دلیل مشکلات اقتصادی پساکرونا مجبور به باز کردن مرزهایش می‌باشد و ایران یکی از بهترین بازارهای گردشگری ترکیه می‌باشد.

رفع محدودیت‌های سفر ناشی از کرونا

باید در نظر داشت که از زمانی که مرزها بسته شده، بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا، تاریخ‌هایی متفاوتی را برای بازگشایی مرزهای خود اعلام کردند که هیچکدام اجرایی نشدند. پس ممکن است این محدودیت‌ها و نیز بررسی پرونده‌های اخذ ویزای شینگن و ویزای کانادا همچنان ادامه داشته باشند! اما به یاد داشته باشید که این قوانین موقتی بوده و هر لحظه امکان تغییر و یا حذف آن‌ها وجود دارد. توصیه ما  به شما این است که حتما قبل از سفر، ضمن اطمینان از سلامتی خود، از تغییرات ایجاد شده در قوانین سفر به کانادا مطلع شوید.

منبع:ایسنا

مرتبط:

عجايب هفتگانه کانادا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *