مسجد شجره

مسجد شجره _یکی از زیباترین مساجد مدینه

مسجد شجره، یکی از زیباترین معماری ها را در بین مساجد بازسازی شده مدینه منوره دارد و بعد از مسجدالنبی، یکی از بزرگ ترين و زیباترین مساجد مدینه به شمار می رود.

مسجد اولین و مهم ترین مرکز و نهاد جامعه اسلامی، از صدر دین اسلام تاکنون بوده که کارکردهای عبادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، نظامی و … داشته است. پیامبراکرمصلی الله علیه و آله وسلم، پیوسته به مساجد و کارکردهای آن بسیار توجه داشتند، بگونه ای که مسجد پایگاه و مرکز تمامی فعالیت های سیاسی جامعه اسلامی و حتی دارالحکومه آن زمان بوده است. در این مطلب با مسجد شجره یکی از مساجد مهم مدینه آشنا می شویم.

مسجد شجره

مسجد شَجَره یا مسجد ذوالحُلَیْفه از مساجد تاریخی مدینه است که در منطقۀ « ذوالحلیفه» یا« آبارعلی» در هشت کیلومتری جنوب غربی مسجدالنبی در مسیر مکه قرار دارد. ذوالحلیفه، میقات کسانی است که برای عمره تمتّع و عمره مفرده از مدینه به مکه می روند. این محل با نام های دیگری مانند مسجد شجره و مسجد الاحرام هم شناخته می شود. حضرت محمد (ص) هم در سفرهای عمره و حج تمتع در این میقات، محرم شدند.

مسجد شجره

وجه تسیمه مسجد شجره

وجه تسمیه آن به شجره نیز این است که حضرت محمد (ص) در این مکان ، کنار درختی ( شجره) به نام« سَمَره» فرود آمده و احرام بستند. مسجد شجره به نامهای ديگر هم معروف است :

مسجد اِحرام: به دلیل آنکه حاجیان برای تشرف به حج در این مسجد احرام می بندند، به« مسجدالاِحرام» مشهور شده است.

مسجد ذوالحُلیفه: حُلَیفه نام آبی بین « بنی جشم بن بکر» از قبیله هوازن و بنی خفاجه العقیلین بوده  که رسول خدا دوست داشت برای بستن احرام کنار درختی در این محل فرود آید.

سالهای محرم شدن پیامبر در مسجد شجره

حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم در سفرهای عمره و حج تمتع در این میقات محرم شدند:

۱- در سال صلح حدیبیه که موفق به انجام عمره نشدند( ششم هجری).

۲- در سال هفتم هجری، در جریان عمرة القضا.

۳- حجة الوداع در سال دهم هجری.

مسجد شجره

  بازسازی مسجد شجره

  مسجد شجره در دوره عثمانی در سال ۱۰۵۸ قمری، بدست یکی از مسلمانان هند بازسازی شد و مناره ای برای آن ساختند.مسجد شجره در روزگار ملک فهد بن عبدالعزیز بار ديگر بازسازی شد و منطقه بسیار وسیعی به مسجد و امکانات جانبی مثل پارکینگ اختصاص یافت، این مسجد اکنون ۲۶ هزار مترمربع زیربنا دارد که با احتساب امکانات جانبی، مساحت آن به ۹۰ هزار مترمربع می رسد.

  مرتبط:

  آرامگاه شاه شجاع

  نگاهی به گردشگری مذهبی در جهان

  لوکس ترین هتل های مشهد

  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *