دشت برم کازرون

موج سرسبزی و پرواز میان درختان در دشت برم کازرون

در ۳۰کیلومتری شرق کازرون درختانی سربه فلک کشیده و نشاط گذر از میان درختان به چشم می خورد.

رفتن و دیدن دشت‌های اطراف شهرها که بدون هیچ آلودگی، منتظر مسافران خود است خالی از لطف نبوده تا روحیه انسان را برای ادامه مسیر بازتر کند.

دشتی که تا چشم کار می‌کند سرسبز است و درختان سر به فلک کشیده سایه بان مسافران خود می‌شوند.

۳۰کیلومتری شرق کازرون

بزرگ‌ ترین دشت بلوط ایران دشت برم یا تفرجگاه میان کتل در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کازرون به شیراز واقع شده است. شهری که جای جای آن، حرفی برای گفتن دارد و دشت های تفریحی زیادی اطراف آن را احاطه کرده است.جنگل های انبوه از درختان بلوط به همراه گل های شقایق در اواخر زمستان و فصل بهار و زمستان برفی در این منطقه آن را به بهشتی زیبا در فارس تبدیل کرده است. دشت برم، بزرگ ترین دشت بلوط ایران است.این دشت همچنین در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه مملو از گل های وحشی شقایق می شود.

دشت برم در غرب شهرستان کازرون و در بخش کوهمره در دهستان دشت برم و در کنار روستایی به نام برم قرار گرفته است.کاروانسرای میان کتل، تنها کاروانسرای سنگی ایران در دشت برم قرار دارد.

این منطقه جنگلی با ارتفاع متوسط از یک هزار و ۵۰۰ متر تا دو هزار و ۴۰۰ متر قسمتی از رشته کوه های زاگرس جنوب غربی بوده و یکی از بخشهای متراکم جنگلهای بلوط زاگرس را در خود جای داده است. این منطقه دارای پوشش گیاهی و جانوری قابل ملاحظه ای است و علاوه بر بلوط، گونه های جنگلی دیگری همچون بادام کوهی، کیالک و ارژن را شامل می شود و نقش مهمی در تلطیف و اعتدال هوای مناطق جنوبی کشور داشته و به عنوان یک منطقه حفاظت شده به شمار می رود.

زمانیکه به این دشت سفر می کنید گل هایی به رنگ قرمز و انبوه درختان آنچنان خودنمایی می کند که شاید یادتان برود برای استراحت به این دشت آمده اید! آنچنان شما را برسر ذوق می آورد که در میان درختان پرواز می کنید و تمام لحظاتتان را فریم به فریم ثبت می کنید.

اما در کنار همه این هیجان ها و شادی ها آنچنان روحتان شاد می شود که خستگی کارتان از بدنتان خارج می شود.

ازهمه این ها جذاب تر دیدن افراد روستایی است که با نی حرف دل می نوازند و دل آدمی را به سمت خود می کشانند.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *