موزه قند فریمان

موزه قند فریمان راه‌اندازی می‌شود

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فریمان گفت: موزه قند فریمان در حال آماده سازی است و پس از تجهیز و تکمیل راه‌اندازی خواهد شد.

حسن گیاهی با اعلام این خبر اظهار کرد: مرمت و بهسازی ساختمان قدیمی ۶ دستگاه کارخانه قند فریمان برای تبدیل به نخستین موزه قند کشور توسط کارخانه قند فریمان در حال انجام است. پس از بازدید از ساختمان این مجموعه، جلسه‌ای با حضور رئیس گروه موزه‌های خراسان رضوی و قائم ‎مقام اجرایی شرکت قند ثابت خراسان برگزار شد.

وی تصریح کرد: مقرر شد طراحی موزه با هم‌فکری مدیران و کارشناسان این شرکت و میراث فرهنگی دنبال شود. کارخانه قند فریمان به ‌عنوان میراث ‌صنعتی شهرستان، دارنده برند عالی‌ترین قند ایران است که همگان فریمان را به این نام می‌شناسند.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فریمان اضافه کرد: این ساختمان که ۲۵۰ مترمربع مساحت دارد، روبروی ورودی کارخانه قرار دارد و از موقعیت مکانی بسیار خوبی برخوردار است. از علاقمندان به فرهنگ و هنر دعوت می‌کنم چنانچه شئ یا سند و… در رابطه با کارخانه قند فریمان در اختیار دارند، در صورت تمایل  آن‌ را به کارخانه قند یا اداره میراث‌ فرهنگی فریمان تحویل دهند.

بر اساس گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، گیاهی ادامه داد: کارخانه قند فریمان بیش از ۶۰ سال  است که توسط شرکت سکوپ (CEKOP) ورشوی لهستان طراحی و تجهیز شد و در مدت زمان کوتاهی با توجه به کیفیت عالی قند آن، شهره عام و خاص قرار گرفت و به اقصا نقاط جهان صادر شد.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *