واکنش نماینده ولی‌ فقیه به تصمیم ستاد اربعین

نماینده ولی فقیه در امور حج نسبت به سهمیه‌بندی محدود و انتخاب موکب‌داران برای اعزام به اربعین مطابق تصمیم ستاد مرکزی اربعین واکنش نشان داد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز (دوشنبه ۱۵ شهریورماه) تشکیل شد، آخرین خبرها و تحولات در خصوص اعزام به مراسم اربعین را بررسی کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت پس از گزارش رییس سازمان حج و زیارت درباره مصوبات امروز ستاد مرکزی اربعین اظهار کرد: با توجه به محدودیت، بهتر بود برای قدردانی، به زائران خاصی چون مدافعان حرم و سلامت که علاقه‌مند هستند در این مراسم حضور یابند، سهمیه‌ای اختصاص می‌یافت و به قید قرعه کسانی به این سفر راه می‌یافتند.

او گفت: اعزام موکب‌داران و اعضای کمیته‌های اربعین به عنوان خادمان زائران حسینی در کنار زائران مشتاق معنا پیدا می‌کند و در توزیع سهمیۀ محدودی که از سوی عراق اختصاص یافته است، هرچند همه به نوعی زائر و دلباخته زیارت و خدمت به زائران هستند، خوب بود این نکته رعایت می‌شد.

پس از آن که دولت عراق با ورود ۳۰هزار زائر ایرانی و ۱۰هزار زائر از کشورهای عربی و دیگر کشورها برای شرکت در مراسم اربعین امسال موافقت کرد، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، پس از برگزاری جلسه ستاد مرکزی اربعین گفت: این ۳۰ هزار نفر را در قالب موکب‌داران و کمیته‌هایی که وظیفه‌ای داخل عراق دارند، ساماندهی خواهیم کرد؛ چرا که این عدد در کل کشور قابل توزیع نیست. هر چند امسال تصمیم بر این بود که فقط ۱۰۰ هزار نفر از خدام شرکت کنند و اکنون باید از آن ۱۰۰ هزار نفر ۳۰ هزار نفر را اعزام کنیم.

عراق برای ورود زائران اربعین فقط مرزهای هوایی را باز گذاشته که معاون وزیر کشور خطاب به مردم تاکید کرد: تمام مرزهای زمینی بسته است و هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی‌شود. دولت عراق به هیچ وجه با تردد زمینی موافقت نکرده است. چنان‌چه هموطنان ما به هر نحوی وارد کشور عراق شوند، عراق مجازات خودش را دارد.

سازمان حج و زیارت که از روز گذشته فراخوان پیش ثبت‌نام اربعین را داده بود، امروز این پیش ثبت‌نام را متوقف کرد.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *