فستیوال

پربازدیدترین شهر جهان میزبان فستیوال‌

شهر هنگ کنگ، شهری جزیره‌ای در جنوب چین، برای هشتمین سال متوالی به عنوان پربازدیدترین شهر جهان شناخته شد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، هنگ کنگ از نظر اقتصادی و فرهنگی یکی از پویاترین شهرهای آسیا است؛ فرهنگ آن تلفیقی زیبا از سنت و مدرنیته است و همین امر باعث توسعه صنعت گردشگری در این شهر شده ‌است به طوری که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ بیشترین تعداد گردشگر را به خود اختصاص ‌دهد.

ادغام فرهنگ سنتی و غربی باعث شکل گرفتن جشن‌ها و رویدادهایی جالب، از جشنواره‌های هنری بین‌المللی گرفته تا جشن‌های ملی بازمانده از سنت‌های محلی، در هنگ کنگ شده‌است که در ادامه به برخی از آن ‌ها اشاره می‌شود.

blank

جشنواره بهاری

جشن سال نو چینی‌ یکی از مهم‌ترین عیدها برای مردم این کشور به شمار می‌رود که هنگ کنگ نیز از آن مستثنی نیست. مردم این شهر هفته‌ها قبل از شروع سال نو، خود را برای روز عید آماده می‌کنند، خانه‌ها را تمیز کرده و لباس نو می‌خرند.

 در سال نو، کودکان از بزرگ‌ترها هدیه‌هایی به نام lucky money  یا همان “پول شانس” در پاکت‌های قرمز دریافت می‌کنند و بزرگ‌ترها به هم شیرینی و خوراکی تعارف می‌کنند. طبق رسوم مردم هنگ کنگ، فانوس‌های قرمز سراسر شهر را  در شب سال نو می‌پوشانند و گریز از هیجان و هیاهوی جشن و سرور برای همه غیرممکن است!

blank

تمام معابد مملو از مردمی است که برای سلامت و خوشبختی دعا می‌کنند و در همه بازارها نیز انواع گل و عطر فروخته می‌شود. جالب است بدانید که جشن شروع سال چینی، به جای اینکه براساس تقویم میلادی باشد، طبق تقویم قمری چینی اتفاق می‌افتد. این تاریخ متغیر بوده و جشن بهار در روز اول نمایان شدن ماه آغاز می‌شود و به مدت ۱۵ روز ادامه دارد.

جشنواره فانوس بهار

جشنواره بهار هنگ کنگ یکی از زیباترین فستیوال‌ها در جهان است که در آخرین روز جشن سال نو، یعنی در پانزدهمین روز بهار، اتفاق می‌افتد. در این جشنواره مردم و معمولا کودکان، پس از حل یک معما فانوس‌هایی را در هوا رها می‌کنند. به این صورت که در هر فانوس یک معما وجود دارد و هرکسی که بتواند پاسخ درست معما را حدس بزند، یک هدیه از برگزار کننده جشنواره دریافت کرده و فانوس را در آسمان رها می‌کند. اصلی‌ترین خوراکی این جنبش Yuan Xiao نام دارد که ترکیبی از برنج و مواد مختلفی است که به شکل دایره درست شده‌است.

blank

جشنواره چئونگ چائوبون

فستیوال چئونگ چائوبون در واقع یک جشن مخصوص جزیره چئونگ چائو در هنگ کنگ است که به مناسبت تولد بودا اتفاق می‌افتد. جالب است بدانید که خوردن کلوچه‌هایی به نام Kwon Kam Kee مهم‌ترین بخش این جشنواره به شمار می‌رود. علاوه ‌براین، در این جشن برج‌های بلندی به ارتفاع حدود ۱۴ متر ساخته شده‌است که پوشیده از کلوچه‌های Kwon Kam Kee هستند که مردم از آن‌ها بالا می‌روند و کلوچه جمع می‌کنند. کسانی که بیشترین تعداد کلوچه را جمع کنند، هدیه کوچکی دریافت می‌کنند. این جشنواره نیز هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند.

blank

جشنواره ارواح

جشنواره ارواح، یا جشنواره ارواح گرسنه، یک فستیوال چینی است که منشأ بودایی و تائویستی دارد. مردم چین براین باورند که در این روز، درهای بهشت و جهنم به روی زمین باز است و ارواح در سراسر شهر سرگردان هستند. در نتیجه مردم با سوراندن عود و ساختن آدمک‌هایی شبیه به پادشاه ارواح، به تجلیل و بزرگداشت مردگان می‌پردازند.

عید ارواح در پانزدهمین روز ماه هفتم سال اتفاق می‌افتد به همین دلیل در فرهنگ چین، ماه هفتم ماه ارواح نامگذاری شده‌است. همواره گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای حضور در این جشنواره به چین سفر می‌کنند.

blank

جشنواره هنرهای هنگ کنگ

در این جشنواره، سالانه هنرمندانی از هنگ کنگ، کل کشور چین و سایر کشورهای دنیا گردهم می‌آیند. درون مایه اصلی این فستیوال هنرهایی نظیر تئاتر، موسیقی کلاسیک غربی و چینی، اپرای چینی، اپرای غربی و موسیقی جهانی است. این جشنواره هر ساله در فوریه و مارس و به مدت بیش از پنج هفته، برگزار می‌شود.

blank

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *