افغانستان

پرخطرترین مقاصد گردشگری

سازمان بین‌المللی «اس.او.اس» که هرسال گزارش‌هایی را در رابطه با ریسک‌سنجی مقاصد گردشگری در جهان منتشر می‌کند، فهرستی را برای سال ۲۰۲۰ منتشر و خطرناک‌ترین کشورها را برای گردشگران در سال آینده میلادی معرفی کرده است.
کارشناسان در این گزارش برای بررسی میزان ریسک هر کشور، عواملی نظیر خشونت سیاسی، ناآرامی اجتماعی، نرخ جرائم و میزان در معرض بودن بلایای طبیعی را مدنظر قرار داده‌اند و کشورها را از حیث میزان ریسک برای گردشگران در پنج رده: بدون ریسک، ریسک پایین، متوسط، بالا و شدید طبقه‌بندی کرده‌اند. متیو بردلی، رئیس بخش امنیت‌ منطقه‌ای اس.او.اس بین‌المللی در گفت‌و‌گو با نشریه فوربس هشدار داد که اصلی‌ترین ریسک گردشگری در سال‌های آتی از محل تحولات ژئوپلیتیک ناشی خواهد شد. بردلی می‌گوید: «ناآرامی‌های اجتماعی می‌تواند در نتیجه نابرابری بین افراد و خواست مردم برای تغییر وضعیت موجود در کشور خود ایجاد شود. این همان وضعیتی است که می‌توان اکنون حتی در مناطق با ریسک پایین نظیر شیلی و هنگ‌کنگ و کشورهای دارای ریسک بالاتر نظیر اکوادور و لبنان مشاهده کرد.» براساس این گزارش، پرخطرترین مقاصد برای گردشگران، کشورهای سوریه، عراق، پاکستان، بخش شرقی اوکراین و تقریبا تمامی نواحی یمن و لیبی را شامل می‌شود.

همچنین بخش‌هایی از کشورهای سودان جنوبی، سومالی و جمهوری دموکراتیک کنگو هم در فهرست کشورهای با ریسک شدید جای دارند. کشورهای دارای میزان ریسک بالا برای گردشگران هم در این گزارش، مکزیک، ونزوئلا، السالوادور، هندوراس، کلمبیا و هائیتی لقب گرفته‌اند. در این گزارش همچنین کشورهایی هم از نظر ریسک سلامت و احتمال ابتلا به بیماری‌های واگیردار مشخص شده‌اند که مهم‌ترین آنها، آرژانتین، افغانستان، عراق، سوریه، گینه، نیجر، کره شمالی و ونزوئلا هستند. اما کشورهای نروژ، فنلاند، دانمارک، موناکو و بخش‌هایی از فرانسه و سوئیس در این گزارش به‌عنوان کم‌خطرترین مقاصد گردشگری در سال ۲۰۲۰ معرفی شده‌اند. از سوی دیگر کشورهای اروپایی محبوب گردشگران نظیر ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، یونان و بریتانیا همگی در دسته مقاصد با ریسک پایین قرار دارند. چین، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند هم دیگر کشورهای غیراروپایی هستند که در همین دسته قرار می‌گیرند. این گزارش ایالات‌متحده آمریکا را هم در دسته کشورهای با ریسک پایین معرفی کرده است؛ اگرچه هشدار داده که امکان دارد انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۰، در این زمینه تاثیرگذار باشد.

منبع:دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *