پیست اسکی خوشاکو آذربایجان غربی

آذربایجان غربی از معدود استان‌هایی است که به دلیل دارا بودن برف‌گیرترین پیست اسکی کشور، ده‌ها چشمه آبگرم و جاذبه‌های بی‌نظیر طبیعی در فصل زمستان هم بهترین مقصد برای گردشگران محسوب می‌شود.

شاید به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی فصل تابستان بهترین زمان سفر و گشت‌وگذار در آذربایجان غربی باشد اما ظرفیت‌های بی‌شمار این استان و چهارفصل بودن این خطه از کشور به همراه وسیع‌ترین پیست اسکی، چشمه‌های آبگرم با خاصیت درمانی و ده‌ها جاذبه بی‌نظیر طبیعی و تاریخی لذت سفر برای گردشگران زمستانی را نیز فراهم کرده است.

آذربایجان غربی ازلحاظ جغرافیایی از شمال با کشورهای آذربایجان و ترکیه، از غرب با کشورهای ترکیه و عراق، از شرق با استان‌های آذربایجان شرقی و زنجان و از جنوب با استان کردستان هم‌مرز است و با هم‌مرزی با ۳ کشور موقعیتی خاص و ممتاز را در ایران داراست.

وجود مناظر و طبیعت بکر، قرارگیری یکی از ۱۹ منطقه اکسیژن خالص دار جهان (سیلوانا)، خوشاکو یکی از زیباترین پیست‌های اسکی، وجود چشمه‌های متنوع آب‌معدنی، وجود بازارچه‌های مرزی متعدد و قرار گرفتن اماکن تاریخی و دیدنی همچون کاخ باغچه جوق، کلیساها و صدها جاذبه طبیعی و تاریخی بی‌نظیر در کنار هم می‌تواند بهترین بهانه برای سفری لذت‌بخش و خاطره‌انگیز در تعطیلات آخر هفته فصل زمستان و سایر روزها باشد. اگر مهمان‌نوازی مردم این دیار را هم در نظر بگیرید بی‌شک چند روز بیشتر میهمان این خطه از کشور خواهید بود.

طولی بودن و فاصله زیاد شهرهای آذربایجان غربی نیز موجب شده چهارفصل سال را در این دیار تجربه کنید بااینکه در فصل زمستان قرار داریم اما اگر چهره شهرهای جنوب استان برفی است اما در برخی شهرهای شمالی هنوز هوای پاییزی و بهاری در انتظار گردشگران است و این تضاد فصل‌ها زیبایی و جلوه خاصی به آذربایجان غربی بخشیده است.

blank

خوشاکو ظرفیتی بی‌نظیر برای ورزش‌های زمستانی

پیست اسکی خوشاکو، در ۴۰ کیلومتری شهرستان ارومیه و در منطقه راژان واقع‌شده که با داشتن کوه‌هایی با شیب مناسب و جلوه‌های زیبای بصری از طبیعت، همه‌ساله در فصل زمستان پذیرای علاقه‌مندان به اسکی و ورزش‌های زمستانی در این استان است.

این پیست اسکی که وسیع‌ترین و برف گیرترین پیست اسکی کشور به شمار می‌رود، به دلیل قرار گرفتن در منطقه مرزی و همچنین هم‌مرزی ارومیه با کشورهای ترکیه و عراق قابلیت گردشگری و جذب توریست زیادی دارد.

اگر به اسکی علاقه دارید و دوست دارید این ورزش پر از هیجان را در یک فضای زیبا انجام دهید، به ارومیه سفر کنید و خاطرات ورزشی خوبی را برای خودتان رقم بزنید، پیست اسکی خوشاکوی ارومیه که وسیع‌ترین و برف گیرترین پیست اسکی خاورمیانه است در یک آخر هفته به‌یادماندنی فرصت باهم بودن اعضای خانواده را فراهم می‌کند.

مسیر دسترسی به این پیست از دو محور بند و انهر امکان‌پذیر است، این پیست با توجه به قرار گرفتن در یک منطقه گردشگری و نیز هم‌مرزی استان با چهار کشور، ظرفیت و قابلیت جذب گردشگر و نیز میزبانی مسابقات کشوری و حتی بین‌المللی را دارد.

آذربایجان-غربی

لذت سفر خاطره‌انگیز به همراه خانواده در نقطه صفر مرزی

در فصل زمستان به دلیل موقعیت طبیعی و آب و هوایی و بارش مناسب برف، شرایط مطلوبی برای اسکی در این منطقه به وجود می‌آید، این شرایط در روزهای نخست سال همچنان در خوشاکو باقی می‌ماند و سالانه گردشگران و ورزشکاران زیادی را از سراسر کشور به خود جذب می‌کند.

برف‌بازی و ساخت آدم‌برفی تا اسکی‌بازی و تله سیژ سواری، همه این‌ها فرصت‌هایی است که خانواده‌ها می‌توانند برای یک دورهمی جذاب آخر هفته از آن‌ها استفاده کنند، ضمن اینکه خیلی از خانواده‌ها علاقه‌مند به شرکت در برنامه‌های برف پیمایی در این منطقه هستند.

وضعیت کنونی این پیست نسبت به سال‌های گذشته بسیار مطلوب شده به‌طوری‌که جاده اصلی دسترسی به آن ساماندهی و ۳ خط تله‌اسکی نیز به آن اضافه‌شده درحالی‌که پیش‌تر فقط یک خط تله‌اسکی وجود داشت.

ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی، جذب گردشگر، تجهیز پیست به امکانات آموزشی و نیز استفاده از دستگاه‌های موردنیاز و مناسب اسکی از دیگر امکاناتی است که می‌تواند در خاطره سازی سفر و تعطیلات آخر هفته خانواده کمک‌کار باشد.

آذربایجان-غربی

نخستین سایت پرنده نگری کشور و جلوه‌های بی نظیر پرندگان در زمستان

همه ما دوست داریم تعطیلات آخر هفته فارغ از همهمه و شلوغی‌های یک هفته پر کار در یک جای دنج در دل طبیعت لحظاتی را در سکوت و آرامش بگذرانیم که این آرامش می‌تواند کنار یک تالاب و با مشاهده و گوش دادن به صدای زیبای پرندگان در آذربایجان غربی سپری شود، فرصت بی‌نظیر و گوشه دنجی که در فصل زمستان تنها می‌توان در این خطه از کشور پیدا کرد.

یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر طبیعی آذربایجان غربی که این منطقه را نسبت به استان‌های دیگر متمایز کرده قرار گرفتن استان در کریدور پرندگان مهاجر و مهاجرت هزاران قطعه پرنده زیبا و کم‌نظیر هم‌زمان با فصل زمستان به تالاب‌های پرآب آذربایجان غربی است.

هرساله پرندگان مهاجر زیادی با شروع فصل پاییز و آغاز سرما از عرض‌های شمالی کره زمین به عرض‌های جنوبی‌تر مهاجرت می‌کنند، تالاب کانی برازان به‌عنوان اولین سایت پرنده‌نگری کشور، تالاب‌های نقده، میاندوآب، سد نوروزلو و سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه از مهم‌ترین تالاب‌های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در آذربایجان غربی است.

ازجمله مهم‌ترین پرندگانی که در تالاب‌های این استان در این فصل مشاهده می‌شود می‌توان به انواع غازها از قبیل عروس غاز، غاز خاکستری، غاز پیشانی‌سفید بزرگ، غاز پیشانی‌سفید کوچک و انواع اردک‌ها از قبیل سرسبز (کله‌سبز)، ارده‌ای، خوتکا، فیلوش، نوک پهن، تاجدار، آن قوت، تنجه، سرسیاه و همچنین پلیکان خاکستری، پلیکان سفید، قو و … اشاره داشت.

آذربایجان-غربی

لذت شنا و تفریح خانوادگی در دل چشمه‌های آبگرم آذربایجان غربی

وجود ۴۶ چشمه آبگرم و معدنی با خاصیت درمانی در آذربایجان غربی با طبیعت بکر و طبیعی می‌تواند بهترین انتخاب برای افرادی باشد که در نظر دارند تعطیلات آخر هفته‌شان در کنار آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و شادی و تفریح همراه با درمان برخی امراض ناشی از یک هفته کار سخت باشد.

برخی از چشمه‌های آبگرم معدنی آذربایجان غربی در مجاورت آثار ارزشمند تاریخی قرار دارند که هم‌جوار شدن این چشمه‌ها با آثار تاریخی فرصت گران‌بهایی ایجاد کرده تا ضمن رقم خوردن یک سفر خاطره‌انگیز با تاریخ و هویت ایرانی نیز بیشتر آشنا شوید.

چشمه‌های آبگرم محال «باراندوز» ارومیه، آبگرم احمدآباد واقع در حاشیه اثر جهانی تخت سلیمان تکاب، آبگرم ایستی سو و زنبیل در ارومیه، آب‌معدنی زندان سلیمان، چشمه صدقیان در سلماس، چشمه قره شعبان در خوی، آبگرم باش کندی در ماکو، آبگرم گراو مهاباد، آبگرم معدنی چالدران و ده‌ها آبگرم و معدنی غنی که هر کدام می‌توانند به‌تنهایی گردشگران زیادی را به خود جذب کنند.

از ویژگی‌های برجسته آب‌های معدنی آذربایجان غربی همچون احمدآباد، تخت سلیمان تکاب، چشمه‌های آبگرم چالدران و ایستی سو سلماس می‌توان به کیفیت و تنوع خواص درمانی آن‌ها اشاره کرد که می‌تواند در گذران یک تعطیلات آخر هفته توأم با شادی و درمان بهترین انتخاب باشد.

آذربایجان غربی سرزمین هزار و یک شب

آذربایجان غربی به دلیل تعدد آثار و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی که هر کدام راز و قصه‌های سربه‌مهر زیادی از تاریخ کهن ایرانیان را در دل خود دارد جزو استان‌های بی‌نظیر گردشگری به شمار می‌رود.

اگر تعطیلات آخر هفته در کنار پیست اسکی خوشاکو، نخستین سایت پرنده‌نگری و چشمه‌های آبگرم این استان با خاصیت درمانی به فکر گشت‌وگذار در جاذبه‌های تاریخی باشید انتخاب‌های متعددی ازجمله تپه‌های کهن تاریخی ازجمله تپه حسنلو، کلیساهای کهن تاریخی ازجمله قره کلیسا، کاخ‌موزه‌های بی‌نظیر، دومین غار آبی کشور و… پیش روی شماست.

علاوه بر تفرجگاه‌ها، جاذبه‌های طبیعی استان از تخت سلیمان در تکاب گرفته تا عمارت کاخ سردار در ماکو، سه‌گنبد در ارومیه تا مقبره شمس تبریزی در خوی نیز می‌تواند در این فصل از سال یک فرصت مناسب برای گذران تعطیلات آخر هفته همراه خانواده باشد.

این روزها همانند سایر فصل‌های زیبا از جمله بهار و تابستان آذربایجان غربی با تمامی امکانات و مردم مهمان‌دوست آماده استقبال از گردشگران و مسافرانی است که چه تعطیلات آخر هفته و چه سایر تعطیلات را برای گذران در این خطه انتخاب می‌کنند.

منبع:خبرگزاری مهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *