چشمه تلخاب ،جاذبه ایی طبیعی اطراف تهران

چشمه تلخاب از جاذبه های طبيعي اطراف فشم است که مورد توجه بسياري از گردشگران ايراني و البته بازديد کنندگان خارجی قرار گرفته است.

در استان تهران و به خصوص در نزدیکی پایتخت، طبیعت جالبی را میتوان به دید نشست. طبیعتی که گاه شگفت انگیز و بسیار جذاب مي شود. یکی از منطقه های طبيعي زیبای اطراف پایتخت، اوشون فشم است.

در اطراف فشم، چشمه ای است که دارای آبی بدطعم و تیره رنگ است؛ این آب، مملو از موادّ کانی می باشد. به علت مزه ی بد آب چشمه بدان، تلخاب میگویند.

چشمه تلخاب يکی از جاذبه های طبيعی در منظره ای بکر و بی‌نظير واقع در در نزدیکی روستاي لالون است و در مسير کوهنوردان قلل خلنو قرار دارد. آب چشمه تلخ آب کاملا تلخ است. این مزه ویژه، ناشی از املاحی است که میتواند از نظر درمانی براي اشخاص مفید باشد. این چشمه از زیر سنگی سرخ رنگ می جوشد که این آب سنگ های اطراف آن را هم به رنگ مسی متمایل به سرخ در آورده است.

 

به گفته ساکنان چشمه ای آب معدنی گازدار تلخاب سالها قبل بطور کاملاً اتفاقی در این منطقه کشف شده است، سالها قبل کودکی در محل کنونی چشمه درگیر بازي با کودک های ديگر بوده و با نوک چوبی زمین را حفر می کرده و این آب بیرون آمده است و از آن هنگام این چشمه می جوشد.

چشمه تلخاب در واقع از سه چشمه تشکیل شده است؛ چشمه نخست دارای آب تلخ مزه و گازداری با زمينه رنگ مسی است. چشمه دوم هم تقریبا چسبیده به چشمه اول است که آب ترش مزه ای دارد و چشمه سوم، در سمت چپ، دارای آب شیرین است.

یکی از خصوصیت های خاص ديگر این چشمه معدنی تفاوت دمای آب در فصل های گوناگون است که سرد بودن آب این چشمه معدنی در فصل تابستان و گرمای آب در فصل زمستان باعث شده تا این منطقه گردشگری در فصل های گوناگون مورد استقبال مسافران و گردشگران بسياري قرار گیرد.

blank

سیمای عمومی
این چشمه در ارتفاع ۳۰۷۰ متری قرار گرفته است و از زیر سنگ سرخی می جوشد که این آب، سنگ های اطراف آن را هم به رنگ مسی در آورده است. استفاده از آب این چشمه جنبه درمانی دارد و بازدید کننده خارجی نیز دارد اما خوردن آب آن کار آسانی نیست و طعم گزنده ای دارد ولی بعضی افراد با همین آب، دوغ گازدار درست می کنند و برخی هم آبلیمو به این آب اضافه می کنند و آن را می نوشند. دسته ای از کوهنوردانی که قصد صعود به قله خلنو را دارند نیز در کنار این چشمه، اقدام به شبمانی نموده وسپس صعود می کنند

پیشنهاد ویژه
اگر کسی در جستجوی کوهستانی پاک و سالم و خلوت و زیبا می گردد این مسیر تا قله خلنو یکی از بهترین و زیباترین مسیرهای نزدیک شهر تهران می باشد . این مسیر حتی از مسیر آهار به شکراب هم خلوت تر است و اگر به زیبایی آن نباشد قطعا کمتر از ان هم نیست.

براي رسيدن به آبشار و چشمه تلخاب از محل روستای لالون حدود سه ساعت پیاده روی الزامی است.

اقلیم خاص منطقه چشمه تلخاب با پوشش گیاهی که بر اثر خروجی آب چشمه در نزدیکی آن ایجاد کرده، گونه های جانوری مختلفی من جمله مرغابی و مرغ لجن خوار را به این منطقه کشانده و این مقوله در جذب گردشگران تا به حال بسیار تأثير گذار بوده است.

آدرس چشمه تلخاب:دوراهی فشم، روستای لالون

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *