لغو سفر

چگونه صنعت سفر در دهه اخیر به پایداری بیشتری رسید

هرچه که به پایان دهه دوم قرن ۲۱ نزدیک می‌شویم صحبت‌ها از پایداری به خصوص در صنعت سفر و گردشگری بیشتر می‌شود، اگرچه هنوز این صنعت راه درازی در پیش دارد اما تا کنون نیز نقشه راه خوبی را طی کرده و عملکرد مثبتی داشته است.

به گزارش ایمنا و به نقل از ایندیپندنت، در سال‌ ۲۰۱۹  زیان های آب و هوایی جهانی باعث شد تا صدها هزار معترض در گوشه و کنار دنیا پدید آیند، جنبش‌های “Extinction Rebellion” باعث شد تا علی‌رغم تلاش‌های بسیار برای کم‌رنگ نشان دادن آن خصوصا در پایتخت انگلستان، آگاهی‌ مردم نسبت به مسائل تغییرات زیست آب و هوایی بیشتر شود. همچنین دو جنبش دیگر در سوئد به وجود آمد و بسیار سریع در اروپا رشد کرد، این جنبش‌ها از مسافران خواستند تا بال‌های پرواز را ببندند و از قطار استفاده کنند.

همه ما باید سوالاتی از خودمان درباره تاثیرات سفرمان بر محیط زیست و تغییرات آب هوایی بپرسیم، اینکه آیا با هر سفر ما تهدید بحران‌های آب و هوایی بیشتر می‌شود و اما اینکه آیا پیشرفتی که پیش از این حاصل شده چیست؟ در اینجا نحوه سفر پایدارتر طی ۱۰ سال گذشته آورده شده است.

پروازها

موضوع پروازها به دلیل تعداد زیادشان بسیار بحث برانگیز است، در حال حاضر انتظار می‌رود غول‌های پرونده در سال ۲۰۱۹ چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر مسافر را جابجا کرده باشند در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۰ در حدود دو میلیارد و ۶۳۰ میلیون نفر بوده و شاهد رشدی ۷۵ درصدی هستیم. اما این مسئله به این معنا نیست که پروازها در این دهه موثرتر نشده باشند. باید اذعان کرد که پیشرفت‌های فناورانه زیادی در این زمینه تاکنون انجام شده و نباید تاثیر رشد هوانوردی را کم اهمیت جلوه داد.

هواپیماهای جدید در زمینه‌ سوخت بسیار کارآمدتر از مدل‌های قدیمی هستند، هر کدام از هواپیماهای نسل جدید به طور معمول ۲۰ الی ۲۶ درصد از نسخه‌های قدیمی سوخت کمتری مصرف می‌کنند. همچنین هواپیماهای درحال ارتقا در کاهش تولید کربن به ازای هر مسافر هستند.

به عنوان مثال شرکت هواپیمایی بریتانیا (بریتیش ایرویز) با خرید ۴۴ هواپیما جدید و سفارش ۷۳ عدد دیگر از آن‌ها سرمایه گذاری سنگینی در زمینه کارآمدی سوخت هواپیماها انجام داده است. این شرکت مدعی است که نسبت به سال ۲۰۰۸ رشدی ۲۵ درصدی در این زمینه داشته همچنین توانسته با استفاده از تکنیک‌هایی مانند صندلی‌های سبک تر، اخذ مالیات بر روی موتورها، بهینه سازی مسیرها ، صعودها و فرودها از انتشار بیش از ۲۰۰ هزار تن کربن‌دی‌اکسید در هوا جلوگیری کند.

همواره یک “اما” وجود دارد، علی‌رغم تمام آمارها شرکت هواپیمایی بریتانیا در حال گرفتن ۳۲ فروند هواپیما غول پیکر بوئینگ ۷۴۷ است. هیچکدام از این هیولاهای گازسوز در قرن ۲۱ تولید نشدند و برخی از آن‌ها حداقل برای سه سال دیگر در ناوگان خواهند ماند.

آینده

دهه آینده سرمایه گذاری‌های بسیاری در عرصه پروازهای “سبز” خواهد شد. خطوط هوایی نیز تلاش می کنند تا سال ۲۰۵۰ تعهد جمعی صنعت را برای کاهش انتشار کربن را ادامه دهند.  این تلاشها تا حد زیادی به دو جریان تقسیم می شوند: هواپیماهای برقی و سوخت های جایگزین با تولید کربن پایین.

در همین حال، برخی از بازیگران اصلی صنعت از جمله بوئینگ و رولز رویس در حال کار بر روی هواپیماهای برقی و جت های هیبریدی هستند که با ترکیبی از سوخت و باتری‌های برقی کار می کنند. ضمن اینکه شرکت “ایزی‌جت” نیز در حال همکاری با یک استارت‌آپ است تا هواپیمایی برقی برای سفرهای زیر ۵۰۰ کیلومتر بسازند. این شرکت قراردادهایی برای انجام مطالعات در زمینه موتورهای جت هیبریدی ثبت کرده است.

یک سخنگو در شرکت‌های هواپیمایی کشور انگلستان اعلام کرده که شرکت‌های هواپیمایی این کشور درحال تلاش برای کاهش میزان تولید کربن با استفاده ازفن‌آوری، بهبود بهره‌وری عملیاتی و استفاده از سوخت های زیستی پایدار هستند. براساس برنامه‌ریزی‌ها میزان تولید کربن در سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۰۵ در این شرکت‌ها ۵۰ درصد کاهش خواهد داشت.

قطار

اگرچه سفر ریلی یکی از کم‌ترین سهم‌ها در تولید کربن ( کمتر از ۲.۵ درصد از کل انتشار گازهای حمل و نقل و حدود ۰.۶ درصد از کل انتشار گازهای انگلیس) را دارد، اما این بدان معنا نیست که جایی برای پیشرفت وجود ندارد یا اینکه تا کنون پیشرفت‌هایی حاصل نشده است.

در ماه جولای سال ۲۰۱۹ وزیر راه‌آهن انگستان اعلام کرد که از سال ۲۰۱۰ تعداد هفت هزار و ۸۰۰ واگن‌هایی با فناوری “سبز”تری با سرمایه گذاری چهار و نیم میلیون پوندی سفارش داده شده است. این پروژه‌های متمرکز با هزینه‌ای حدود ۴۸ میلیارد پوند در نوسازی شبکه‌های ریلی جهت انجام سفرهای پاک‌تر به وقوع پیوسته است.

راه اصلی این اتفاق تعویض قطارهای دیزلی در شبکه مسافر با مدلهای برقی و هیبریدی است.

آینده

بریتانیا متعهد شده تا قطارهای دیزلی را تا سال ۲۰۴۰ به صورت کامل از رده خارج کند ضمن اینکه شبکه راه‌آهن بریتانیا نقش بسیار پررنگی در “کربن‌زدایی” از اقتصاد این کشور تا سال ۲۰۵۰ عهده دار است. گزارش جدیدی از کارکان شرکت راه‌آهن در جولی منتشر شد که نشان می‌داد مالیات‌ها بر تولید کربن بر حرکت ریل‌های قطار به سوی باتری‌های برقی و هیدروژنی بسیار موثر بوده است.

سفرهای دریایی

درست مانند پروازها کشتی‌های دریایی در هنگام صحبت از پایداری نمی‌توانند خود را بپوشانند، شرکت کشتی‌رانی کارنیوال در اواسط سال جاری پس از اعتراف به دفن بیش از ۵۰۰ هزار گالن فاضلاب در آب ۲۰ میلیون دلار جریمه شد. یک گزارش از اندیشکده حمل و نقل و محیط زیست نشان داد که کشتی‌های تفریحی بیش از ۶۰ کیلوتن دی‌اکسیدگوگرد که یکی از عوامل باران‌های اسیدی و سرطان ریه بوده را تولید می‌کنند این رقم ۱۰ برابر بیشتر از تولید خودورهای اروپا از این عنصر در یک سال است.

آن‌ها همچنین به محل‌هایی مانند ونیز و دوبرونیک که هزاران گردشگر آن جا هستند رفته و لنگر انداخته. با این حال ، پیشرفت هایی در طول دهه گذشته انجام شده است. یکی از بزرگترین تغییرات بر روی بدنه کشتی‌های تفریحی انجام گرفت که آن‌ها با رنگ‌هایی بر پایه سیلیکون ساخته شدند تا کارایی پایدارتری در آب با ذخیره بیشتر سوخت داشته باشند. همچنین خطوط کشتی “Norwegian” از سیستم جدید “اکو-بالاست” رونمایی کرده که یک سیستم تصفیه آب است که اطمینان می دهد کشتی ها سموم را به داخل آب نمی فرستند و روغن پخت و پز را به کشاورزان شهرهای بندری هدیه می دهد که پس از آن می توانند به عنوان سوخت مورد استفاده مجدد قرار گیرند.

شرکت کشتی‌رانی دیزنی نیز تراکم واحدهای تهویه هوا را بازیافت و از آن‌ها در خشکشویی و تمیزکاری استفاده می‌کند تا از به هدر رفتن صدها گالن آب جلوگیری شود. در کنار آن نیز از گرما و انرژی ژنراتورهای موتور برای تبدیل آب دریا به آب شرب کمک می‌گیرد.

آینده

مقرر شده است که در سال ۲۰۲۰ مقررات جدیدی که میزان دی اکسید گوگرد ساطع شده توسط کشتی ها را محدود می کند، اجرا شود. سازمان بین المللی دریانوردیIMO) ) اعلام کرده است که تا سال آینده کشتی ها باید از سوختی با حداکثر گوگرد ۰.۵ درصد در مقایسه با ۳.۵ درصد فعلی استفاده کنند. با این حال ، روشها در مورد برآورده کردن این الزامات جدید متفاوت هستند.

ماشین

در حالی که در دهه اخیر با رایج تر شدن هیبریدها و وسایل نقلیه برقی شاهد سبزتر شدن اتومبیل‌ها هستیم، اما همچنان شاهد یکی از بزرگترین رسوایی‌ها یعنی رسوایی آلایندگی خودروهای فولکس‌واگن در حافظه زنده بودیم. در سال ۲۰۱۵ ، مشخص شد که بسیاری از اتومبیل های فولکس واگن که در آمریکا به فروش می‌رسیدند دارای یک “دستگاه شکست” در موتورهای دیزلی بودند که این دستگاه می‌توانست هنگام آزمایش تشخیص و عملکرد را برای بهبود نتایج تغییر دهد. سرانجام این سازنده آلمانی خودرو تقلب در انتشار آزمایش گازهای گلخانه‌ای در ایالات متحده را پذیرفت.

در کنار از دست رفتن اعتماد مشتریان، قوانین کمی ارائه شده است تا مردم به استفاده از وسایل نقلیه تمیز در طی ۱۰ سال ترغیب شوند.

آینده

در انگلستان به عنوان بخشی از برنامه‌هایی برای ایجاد انگیزه میان رانندگان برای خرید وسایل نقلیه تمیزتر و کمک به مقابله با تغییرات آب و هوایی و سطوح خطرناک از آلودگی هوا، می توان خودروهای برقی با پلاک‌های سبز صادر کرد. وزارت حمل و نقل انگلستان می خواهد وسایل نقلیه با آلایندگی صفر را ساخته و به راحتی شناسایی کند تا به رانندگان مزایایی مانند پارکینگ ارزان‌تر و گزینه رانندگی در خطوط اتوبوس را ارئه دهد. پیش از این در انتاری کانادا به رانندگان خودروهای برقی اجازه داده می‌شد از خطوط عوارض دار به راحتی عبور کنند، این تسهیلات باعث افزایش چشمگیر خودورهای سبز در خیابان‌ها شد.

دولت همچنین گفته است که رانندگان شرکت های اتومبیل که یک وسیله نقلیه برقی خالص را انتخاب می کنند ، هیچ گونه عوارضی پرداخت نخواهند کرد.

همانطور که مشخص است همچنان راه طولانی در پیش است، اما فراموش نکنیم که چقدر پیشرفت داشته‌ایم!

منبع:ایمنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *