کشف سفالینه‌هایی از عصر آهن در مرسین

کشف سفالینه‌هایی از عصر آهن در مرسین

سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین از کشف سفالینه‌هایی از دوره‌های عصر آهن و دوره پیش از مادها از گورستان باستانی مرسین خبر داد و گفت: یافته‌های گورستان مرسین نقش مهم و موثری در کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی ساکنان فلات ایران پیش از برآمدن شاهنشاهی‌های بزرگ ماد و هخامنشی دارد.

مهرداد ملک زاده یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹ با اعلام این خبر اظهار کرد: در کاوش‌های اخیر نمونه‌های ارزشمندی از سفالینه‌های معروف به “سفال نخودی غربی جدید” که نشانگر آثار عصر آهن یا دوره ماد است کشف شده است.

او با اشاره به اینکه تا کنون نزدیک ۳۵ گور حفاری شده است، گفت: این گورستان یافته‌های ارزشمندی داشته که تعدادی از آثار در موزه سمنان به نمایش درآمده است.

ملک زاده بیان کرد: بر اساس آزمایش‌های رادیو کربن در سال ۱۳۹۳ مشخص شد، یافته‌های این گورستان به  حدود ۴۵۰ قبل از میلاد برمی‌گردد و این یافته‌ها نقش مهمی در بازسازی زندگی و طرز معیشت اواخر دوره ماد و اوایل دوره هخامنشی دارد.

او با تاکید بر اینکه این یافته‌ها نقش موثری در رونق گردشگری و شناخت فرهنگ منطقه سمنان دارد، گفت: این فصل از کاوش تا اواخر مهرماه ادامه دارد و باید در سال آینده نیز ادامه داشته باشد.

ملک زاده افزود: این گورستان متعلق به دوره‌های عصر آهن ۳(دوره ماد و اوایل دوره هخامنشی) است و پیش از راه‌اندازی سد فینسک، تخلیه آثار موجود در این گورستان ضروری است.

گورستان باستانی مرسین در شرق روستای تلاجیم و در ارتفاعات شرق رودخانه سفیدرود در بخش پشتکوه شهرستان مهدی‌شهر قراردارد و کاوش نجات‌بخشی گورستان مرسین از اواسط تابستان ۱۳۹۳ آغاز شده است.

منبع:ایسنا

مرتبط:

کشف گورهای اسلامی در استقرارگاه اشکانی

کشف دستکندهای زیرزمینی ارزشمند تاریخی در کاشان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *