ترکیه

کلیسا باستانی که زیرِ دریاچه ایزنیک مخفی شده است

باستان‌شناسان پس از سال‌ها بررسی و تحقیق متعدد کشف کردند که یک کلیسا باستانی یک هزار و ۶۰۰ ساله در سواحل دریاچه ایزنیک ترکیه غوطه‌ور شده است.

امروزه شهر ایزنیک ترکیه به دلیل سرامیک‌های خیره‌کننده‌اش شهرت دارد. اما از نظر تاریخی، این مرکز فرهنگی مهم مربوط به دوره بیزانس و اوایل دوره مسیحیان می‌شود. در واقع این منطقه ریشه‌های باستانی خود را در سال ۲۰۱۴ میلادی نشان دادند، درست زمانی‌که باستان‌شناسان متوجه شدند، یک کلیسای قدیمی یک هزار و ۶۰۰ ساله در سواحل دریاچه ایزنیک غوطه‌ور شده است.

ترکیه

البته باستان‌شناسان از سال ۲۰۰۶ میلادی بررسی‌های میدانی خود را آغاز کردند و با مشاهده دقیق‌تر دریاچه متوجه وجود این کلیسا باستانی با چنین ساختار باشکوهی شدند. تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۱۵ میلادی، تیم حفاری این دریاچه فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کرده و با حفاری خود توانستند اطلاعات دقیقی از این کلیسا یک هزار و ۶۰۰ ساله به‌دست آورند.

تیم حفاری نه تنها قدمت این کلیسا را به اواخر قرن چهارم یا اوایل قرن پنجم میلادی تغییر دادند، بلکه دریافتند که این بنا به احتمال زیاد بر روی یک سازه قبلی ساخته شده است. در واقع، این روش معمول در آن زمان بود و توضیح می‌داد که چرا کف در ابتدا ۱٫۶ فوت پایین‌تر از دیوارها بوده است. آن‌ها همچنین هیچ مدرکی از کف موزاییک یا سنگی این بنا پیدا نکردند و بنابراین دریافتند که ساختار موجود احتمالا کف خاکی یا چوبی دارد. این در حالی است که تیم حفاری چندین گور در محل و همچنین اسکلت چندین کودک خردسال و یک بزرگسال میانسال را نیز کشف کردند.

کلیسا باستانی

با وجود آن‌که تمام این تحقیقات در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شد، اما اخبار رسمی کشف این کلیسا باستانی در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد و به رسمیت جهانی درآمد. درحالی‌که باستان‌شناسان به تحقیقات خود ادامه می‌دهند، برنامه‌هایی برای تبدیل این مکان به موزه زیرِ آب دارند تا افراد بیشتری بتوانند این میراث فرهنگی عجیب را مشاهده کنند.

منبع:اسکان

مرتبط:

مدارک لازم برای سفر به ترکیه

با مکان های گردشگری و توریستی در ترکیه آشنا شوید

گردشی در اسکی شهیر ترکیه ، شهر رویایی ترکها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *