کویر نمکی هند

کویر نمکی هند، یکی از عجایب دیدنی هند

یکی از جاذبه های گردشگری بی نظیری که در کشور هند وجود دارد و در بین ديگر جاذبه ها بسیار پر بازديد شده است، صحرای نمک هند است.

در بین عوام مردم متداول است که اصطلاح کویر را به جای بیابان به کار می برند و یا برعکس. گاهی اوقات بیابان به محیط خارج از شهر و روستا گفته می شود. ولی در واقع بین این دو اصطلاح اختلاف اساسی وجود دارد. بیابان به قسمتی از مناطق خشک گفته می شود که بارندگی کمتر از ۵۰ میلی متر دارد و امکان دارد چند سال در آن باران نبارد و با کم آبی و تبخیر شدید مواجه باشد و دارای پوشش گیاهی بسیار ضعیف است. ولی کویر به زمین های رسی پف کرده، با شوری و نمک بسیار زیاد که گیاهان در آن نمی توانند رشد نمایند، گفته می شود.

کویر نمکی هند را بعنوان بزرگ ترين کویر نمکی جهان ( در این موضوع با کویر بولیوی رقابت دارد) می شناسند که حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. این کویر پر نمک و شور، مسیر اقوام مختلف مخصوصا عشایر و کولی های هندی است. مطلبی که در مورد کویر نمک هند هر شنونده ای را به تعجب می اندازد، این است که کویر نمکی هند در طول فصل موسمی در هندوستان تماما به زیر آب می رود. با این حال حدود ۸ ماه از سال کاملاً بدون آب می شود. در این زمان اگر به دیدن کویر نمک هند و همراه با کوچ عشایر کوتچ بروید، با زمینی تا دوردست ها سفید و با آفتاب سوزان روبرو می شوید. درصورتی که قصد سفر به هند و شهرهایی مثل بمبئی یا جیپور را دارید، به این جاذبه نزدیک خواهید بود.

کویر نمکی هند

جشن ران اوتساو | The Rann Utsav

یکی از جشن ها و فستیوال هایی که در گوجارات برگزار می شود، جشن ران اوتساو بوده که از ماه نوامبر (نیمه های آبان ماه) تا پایان ماه فوریه (نیمه های اسفند) ادامه می یابد. در این جشن هزاران چادر و خیمه به همراه یک خیمه بزرگ و سلطنتی در نزدیکی ورودی اقامتگاه ران (Rann Resort) در دهوردو بر پا می شود. چادری برای فروش انواع غذاها و همچنین صنایع دستی بر پا می شود. اگر اهل هیجان و تفریح هستید، به سادگی از کنار این جشن نگذرید.

می توانید برای سواری در میان نمکزار، از میان امکانات موجود انتخاب کنید. ماشین سواری، آفرود سواری، موتورهای پارا، ریفل شوتینگ، منطقه سرگرمی کودکان، تفریحات آبگرم و درمانی و نمایش های محلی جزو فعالیت ها و جاذبه های جشن ران اوتساو (کوچ اوتساو) در این منطقه است.

هر چند که این فستیوال و جشن افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند اما امروزه بیشتر حالت تبلیغاتی پیدا کرده است. همچنین خیل عظیم جمعیت و آلودگی محیط به یکی از معضلات منطقه تبدیل شده است. اگر از شلوغی در محیطی طبیعی فراری هستید، در زمان های غیر از زمان برگزاری جشن به دیدن کویر نمکی هند و مسیر کوچ عشایر کوتچ بروید.

زمان مناسب برای بازديد از جاذبه کویر نمکی هند

کویر نمکی هند در ماه اکتبر هر ساله شروع به خشک شدن می کند، بطور پیوسته به بیابان خشک و نمکی تبدیل می شود. فصل توریستی تا ماه مارس میباشد و در اواخر ماه مارس، امکانات اقامتی هم به پایان می رسد. درصورتی که دوست دارید با جمعیت کمی روبرو شوید و علاقه مند نیستید در جای شلوغ باشید، در انتهای فصل توریست در ماه مارس، به کویر نمکی هند سفر کنید. البته شما در هر فصلي از سال به آن جا بروید امکانات اولیه موجود میباشد ولی خب هر مکان توریستی در جهان زمان خاص خودش را دارد.

بهتر است فقط در صبح یا عصر به بیابان بروید، در غیر این صورت نمک میتواند با بازتاب نور خورشید در چشم شما چشم های شما را بسوزاند. شما می توانید در این بیابان سوار شتر شوید و ماه را در بیابان ببینید. آسمان کویر هم که در شب ها ستاره باران می شود.

کویر نمکی هند

مسیر حرکت به سمت کویر نمکی هند

– درصورتی که در شهر بمبئی هستید بهترین وسیله برای رسیدن به این بیابان نمکی قطار میباشد ، شما حدود ۱۵ دقیقه در قطار هستید.
– درصورتی که به قطار علاقه ای ندارید، می توانید از پرواز داخلی بمبئی به بهودج استفاده کنید.
-اگر در شهر بمبئی نیستید، شما تنها می توانید با اتوبوس و مینی بوس به این نقطه برسید.

حق ورود و بازدید از کویر نمکی هند و مسیر کوچ عشایر کوتچ

منطقه و مسیر کوچ عشایر کوتچ منطقه بسیار حساسی است. چرا که به مرزهای پاکستان نزدیک است. به همین دلیل می بایستی برای ورود و بازدید از آن مجوزی کتبی داشته باشید. گرفتن این مجوز کار بسیار راحتی بوده و هیچ گونه دردسری ندارد. به روستای بهیراندیارا (Bhirandiyara) و ایست بازرسی در مسیرتان بروید.

این روستا در ۵۵ کیلومتری بهودج قرار دارد ۱۰۰ روپیه هزینه برای هر نفر باید پرداخت کنید. برای موتور سیکلت ۲۵ روپیه و برای ورود ماشین به منطقه ۵۰ روپیه باید بپردازید. این ایستگاه در ساعت ۱۱ صبح باز هستند. در نتیجه اگر زودتر به این منطقه برسید، معطل خواهید شد. مدارک مورد نیاز برای آن، کپی پاسپورت و کارت شناسایی شما خواهد بود. به این مجوز برای ورود به کویر نمکی هند و بازدید از مسیر کوچ عشایر کوتچ نیاز خواهید داشت.

کویر نمکی هند

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *