گرامیداشت هفته شیراز

گرامیداشت هفته شیراز به شکل مجازی برگزار می‌شود

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه امسال ایجاد شادی و نشاط اجتماعی، محور برنامه‌های تدوین شده برای گرامیداشت هفته شیراز است، استفاده از فضای مجازی برای پخش برنامه‌های این هفته به واسطه لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را یادآور شد.

سولماز دهقانی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در جمع خبرنگاران با گرامیداشت روز و هفته شیراز، گفت: شورای اسلامی شهر شیراز با توجه به شیوع کروناویروس و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از اجرای برنامه‌های گرامیداشت هفته شیراز به شکل مَجازی حمایت کرده است.

او با بیان اینکه گرامیداشت روز شیراز برای دست‌اندرکاران مدیریت شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، از این شهر با عنوان نگین شهرهای ادبی، فرهنگی و تاریخی ایران یاد کرد که دوستداران بسیاری در سراسر جهان دارد.

دهقانی با بیان اینکه شیراز نخستین شهر ایران است که یک روز را در تقویم ملی به نام خود ثبت کرد، افزود: طی سال‌های گذشته، شهرهای دیگر نیز روزی را به نام خود در تقویم ثبت کردند؛ اما جایگاه شیراز به دلیل برخورداری از ویژگی‌های خاص، یعنی سابقه و قدمت تاریخی فرهنگی و هنری متفاوت است.

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز ادامه داد: سال گذشته به دلیل سیل فروردین‌ماه و داغدار بودن بسیاری از خانواده‌های شیرازی، برنامه‌های این روز با ادای دین به قربانیان سیل، رنگ و بویی دیگر گرفت و اگر امسال شیوع کرونا رخ نمی‌داد، آیین‌های شادی به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تدارک دیده شده بود که با حضور مردم بانشاط‌تر هم می‌شد.

وی افزود: البته تغییر جنس رویدادهای روز شیراز و ارائه آن در فضای مجازی به‌گونه‌ای فرصت‌سازی برای شریک‌ شدن همه مردم ایران در شادی روز شیراز و تاکید بر ارائه برنامه‌ها از سوی هنرمندان شیرازی برای معرفی ظرفیت‌ها و استعدادهای فرهنگی این شهر در اولویت شورا و شهرداری شیراز بوده است.

کنسرت زندوکیلی در فضای مجازی

دهقانی در خصوص برنامه‌های روز شیراز خاطرنشان کرد: برگزاری یک هفته کنسرت آنلاین با خوانندگانی همچون علی زند وکیلی، محمد ذاکر حسین، گروه بامداد، گروه خموش و دیگران، از جمله حساسیت‌های یادشده برای حضور هنرمندان شیرازی در ارائه برنامه‌هاست.

عضو شورای شهر شیراز همچنین به بهره‌گیری شهرداری  از تکنولوژی ویدیو مپینگ خبر دارد و گفت: با توجه به اینکه شهرداری شیراز این تجهیزات را در اختیار دارد، استفاده از آن، در پس‌زمینه برنامه‌ها به ویژه کنسرت‌ها به‌منظور ایجاد فضایی تازه مورد تاکید قررار گرفته و امیدافزایی و ابراز اتحاد و همدلی در مقابله با کرونا در طراحی گرافیکی برنامه‌های ویدیو مپینگ لحاظ شده است.

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز ضمن ابراز امیدواری نسبت به مطلوبیت برنامه‌های این هفته از نگاه شهروندان، از مردم دعوت کرد که از طریق صفحات مجازی اعلام شده به این جشن ملی بپیوندند.

دهقانی همچنین گفت: شورای شهر و شهرداری شیراز در ارائه برنامه‌های رویدادمحور با توجه به خواسته‌ها و مطالبات مردم گام برمی‌دارد؛ همانگونه که در سال گذشته سمپوزیوم مجسمه‌سازی را به منظور افزایش المان‌های شهری برگزار کرد که حاصل آن حضور هنرمندان تراز بین‌المللی در شیراز و آفرینش نمادهای تازه برای این شهر بوده است.

به گزارش ایسنا، پیشنهاد ثبت ۱۵ اردیبهشت به عنوان روز شیراز در تقویم ملی ایران، سال ۱۳۸۱ به پیشنهاد شهرداری و با تصویب شورای وقت این شهر و با تصویب مجلس شورای اسلامی، انجام شد.

امسال و به واسطه شیوع کروناویروس و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برنامه‌های هفته شیراز هر شب ساعت ۲۱ تا ۲۲ برگزار خواهد شد و این امکان برای مردم فراهم است که از طریق سایت Tva.ir و صفحات اینستاگرامی شهرداری و نیز صفحات پُر مخاطب مربوط به شهر شیراز این برنامه‌ها را به‌صورت رایگان دنبال کنند.

منبع:ایسنا

مرتبط:شیراز می‌تواند جهان‌شهری ماندگار باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *