یونسکو در همدان _دروازه جهانی به سوی رونق گردشگری

گشایش دفتر نمایندگی یونسکو در همدان که اکنون با پیگیری مجدانه مدیران شهری در حال به وقوع پیوستن است، قطع به یقین دروازه جهانی را برای رونق گردشگری پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین ایجاد می‌کند.

ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در همدان نه تنها شبکه‌های گردشگری در غرب کشور را شکل می‌دهد بلکه فصل جدیدی برای معرفی هرچه بهتر میراث تاریخی استان‌های غرب نشین به جهانیان را مهیا خواهد ساخت.

از آنجا که مسوولان اجرایی استان همواره کوشیده‌اند تا تدوین برنامه جامع توسعه گردشگری در این استان را به عرصه‌های بین المللی گسترش دهند، از این رو ایجاد دفتر یونسکو در همدان دریچه‌ای برای جهانی شدن در این حوزه است.

به گفته کارشناسان گردشگری؛ استراتژی‌های توسعه گردشگری در قالب توسعه محصول و بازاریابی، نیروی انسانی، کسب‌وکارهای گردشگری، تاسیسات و خدمات، زیرساخت‌ها، مدیریت، سرمایه‌گذاری و توسعه آمایشی و بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و کمک‌های بین‌المللی از مزیت‌های مهم در شکل گیری دفتر نمایندگی یونسکو در همدان خواهد بود.

جاده ابریشم؛ سرآغاز اهداف شکل‌گیری دفتر یونسکو

اجلاس جهانی گردشگری مهرماه سال گذشته با حضور ۴۰ مهمان از ۱۴ کشور در همدان برگزار شد و این اجلاس بهانه‌ای شد تا مسوولان اجرایی استان درصدد شکل گیری دفتر نمایندگی یونسکو در این شهر باشند.

اجلاسی که هدف از میزبانی همدان، ثبت جهانی یکی از آثار این استان بود هر چند تاکنون عملیاتی نشده و همگان بر این باورند که با ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در این شهر می‌توان به این مهم دست یافت.

افزون بر اینکه مسوولان مرکز میراث جهانی یونسکو در این اجلاس بارها عنوان کردند که همدان در گذشته در مسیر چهارراه فرهنگی جاده ابریشم قرار داشته و از این نظر هم مورد توجه یونسکو است و هم برای نقشی که می‌تواند در آینده در راستای اهداف اجرای این طرح خواهد داشت، اهمیت دارد.

بنابراین می‌طلبد تا با پیگیری‌های مجدانه در ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در همدان، مسیر را برای شکل گیری زمینه های لازم برای ثبت جهانی آثار این استان هموار ساخت.

 

مهر ۹۸ و شروع همکاری یونسکو

مهرماه سال گذشته بود که تفاهم‌نامه همکاری کمیسیون فرهنگی یونسکو با شهرداری همدان در آیین اجلاس جهانی راه ابریشم در این شهر منعقد شد.

در متن این تفاهم‌نامه آمده است: کمیسیون متعهد است در اجرای موضوعات این تفاهم‌نامه از همه ظرفیت‌های ملی و بین المللی خود استفاده کند.

همچنین شهرداری همدان متعهد شد تمام هزینه‌های مرتبط با موضوعات مورد تفاهم‌نامه را که در قراردادهایی مجزا منعقد شده را نسبت به سهم خود تامین کند.

طرفین تعهد کردند به منظور هدفمندسازی و نیل به نتیجه نهایی تا قبل از انعقاد قراردادهای رسمی در هریک از موضوعات تفاهم‌نامه کمیته کاری مشترکی تشکیل دهند.

یونسکو به همدان رسید

رییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان گفت: دفتر منطقه‌ای غرب کشور کمیسیون ملی یونسکو به زودی در همدان تاسیس می‌شود.

حسین قراباغی افزود: این دفتر با صدور مجوز از سوی مدیریت ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو کشور در همدان ایجاد می‌شود و استان‌های غربی کشور نظیر کرمانشاه و کردستان را زیر پوشش دارد.

وی بیان کرد: با ایجاد دفتر یونسکو ظرفیت‌های گردشگری استان‌های غرب کشور بیش از گذشته برجسته خواهد شد و پنجره طلایی به سمت رونق گردشگری در جهان گشوده خواهد شد.

قراباغی افزود: با ایجاد این دفتر می‌توانیم علاوه بر ارتباط دوسویه با سازمان جهانی یونسکو و تبادل نظر و همکاری مناسب در عرصه گردشگری، شرایط بسیار مطلوب را برای توسعه این صنعت در سطح غرب کشور مهیا کنیم.

خانه پوستی‌زاده میزبان دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان

رییس شورای اسلامی شهر همدان در این باره گفت: به زودی دفتر منطقه‌ای غرب کشور کمیسیون ملی یونسکو در این شهر تاسیس می‌شود و خانه تاریخی پوستی زاده را محل ایجاد این دفتر مدنظر داریم.

کامران گردان افزود: پیگیری‌های مجدانه از سوی اعضای شورا برای شکل گیری دفتر نمایندگی یونسکو صورت گرفته است و حتی برای اینکه ماهیت تاریخی این دفتر حفظ شود نیز خانه پوستی زاده که جزو آثار ارزشمند همدان به شمار می‌رود را به محل راه‌اندازی آن اختصاص خواهیم داد.

وی بیان کرد: طبقه‌ای از این عمارت تاریخی را برای ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در غرب کشور اختصاص خواهیم داد ضمن اینکه بهتر از گذشته این اثر تاریخی مورد توجه همگان قرار می‌گیرد و اگر اعضای شورای شهر همدان موافقت کنند طبقه‌ای از این خانه را نیز به موزه اختصاص می‌دهیم.

گردان با تاکید بر اینکه ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو مزیت‌های فراوانی دارد و علاوه بر کمک به توسعه چشمگیر صنعت گردشگری در این استان و غرب کشور، ظرفیت‌های جهانی را ایجاد خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایطی را مهیا کرد که مدت اقامت گردشگران در همدان افزایش یابد، گفت: امروزه توسعه صنعت گردشگری اشتغال و سرمایه گذاری پایدار را به دنبال خواهد داشت.

blank

 

دفتر یونسکو فرصت طلایی برای جهانی شدن آثار تاریخی

نایب رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز با تاکید ضرورت ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در همدان گفت: از سال گذشته این مهم در دستور پیگیری قرار دارد واکنونکه به ثمر نشست و باید تلاش شود تا از این فرصت طلایی برای جهانی شدن آثار تاریخی استفاده کنیم.

حمید بادامی نجات افزود: فعالیت دفتر یونسکو در همدان می‌تواند به برجسته‌سازی کریدور ظرفیت‌های گردشگری غرب کشور کمک شایانی داشته باشد.

وی بیان کرد: همدان شهری متمدن با برند جهانی است و هم اکنون آرامگاه ابن سینا همدان برند جهانی محسوب می‌شود که البته از همین ویژگی مهم تاریخی و گردشگری نیز غافل هستیم.

بادامی خاطر نشان کرد: این برند مهم تاریخی و گردشگری هر جایی از جهان بود، مورد بهره برداری بسیار مطلوب قرار می‌گرفت اما در همدان از این ظرفیت مهم آن گونه که باید استفاده نشده است.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم که همدان در ردیف مقاصد گردشگری جهان قرار ندارد و باید در این حوزه برنامه ریزی گسترده صورت بگیرد.

وی معرفی و برجسته‌سازی ظرفیت‌های گردشگری همدان در سطح جهان را ضروری دانست و گفت: باید از جایگاه مهم یونسکو در راستای ثبت جهانی به خوبی بهره مند بود.

.بادامی زیرساخت‌ها و امکانات همدان برای جذب گردشگران خارجی را بسیار مفید دانست و گفت: با وجود این ظرفیت‌ها، هنوز ثبت جهانی از این شهر انجام نگرفته است.

رویای جهانی شدن همدان با یونسکو در مسیر واقعیت

ثبت جهانی آثار همدان به رویای سال‌های گذشته تبدیل شده به ویژه اینکه گردشگری محور اصلی توسعه و رونق این شهر به شمار می‌رود.

مسوولان اجرایی همدان در سال‌های اخیر با میزبانی همایش‌ها و کنفرانس‌های بین المللی با رویکرد گردشگری سعی داشته‌اند تا نسبت به شناساندن ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری این شهر به جهانیان تلاش کنند.

کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در تلاش است تا اثری از همدان را به ثبت جهانی برساند هر چند دکتر حجت الله ایوبی دبیر یونسکو در کشورمان تحقق این رؤیا را سخت اما شدنی می‌داند.

چه بسا ایجاد دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان، سرآغاز معرفی جهانی همدان خواهد بود چرا که این شهر بخشی از هویت و شناسنامه ایران است.

بر این اساس از هم اکنون باید تلاش شود تا با جمع آوری ویژگی‌های تاریخی شهرهای غرب کشور، به ثبت جهانی دست یابیم.

منبع:ایرنا

مرتبط:

اینجا همدان است

هسته مرکزی همدان «ونیز» ایران می شود؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *