آبشار‌شوي دزفول

آبشار‌شوي دزفول

آبشار شوي يکي از بزرگ‌ترين و زيباترين آبشارهاي ایران در رشته‌کوه‌هاي زاگرس است که در دهستاني به نام شوي از توابع شهرستان دزفول قرار دارد. اين آبشار در نزديکي مرز استان خوزستان و استان لرستان قرار دارد و هر دو استان آن را از جاذبه‌هاي گردشگري خود مي‌دانند، در صورتي که موقعيت قرارگيري آبشار زيباي شوي در استان خوزستان است.

گفته مي‌شود که ارتفاع اين آبشار در حدود ۸۵متر و عرض آن نيز ۷۰ متر است. اين آبشار در فصل بهار طبيعتي سرسبز و بسيار زيبا دارد و در دره‌اي بين کوه چهل‌ويک و سالن‌کوه قرار گرفته است.

براي رسيدن به آبشار شوي بهترين مسير از ايستگاه راه‌آهن شهرستان دورود به انديمشک در ايستگاه تله‌زنگ مي‌باشد. از ايستگاه تله‌زنگ تا خود آبشار حدود ۳ساعت پياده‌روي در لابه‌لاي کوه‌ها و جنگل‌هاي زيباي اين منطقه است که جهت استراحت روستاي شوي در طول مسير مناسب است.

بهترين زمان براي رفتن به شوي به دليل اينکه اين آبشار در حد فاصل لرستان و خوزستان قرار گرفته، در اواخر بهار است ضمن اينکه در اين موقع از سال اين منطقه بسيار سرسبز و زيباست.

در نزديکي آبشار زيبای شوي، آبشار بزرگ ديگري نيز وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوي ياد مي‌شود که به دليل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلي و بي‌خطر بودن آن، مکان مناسبي براي شنا مي‌باشد.

شايد يکي از دلايل عمده‌اي که باعث شده است آبشار شوي بکر و دست نخورده و تا حدودي ناشناخته باقي بماند، سختي مسير راه آن است زيرا اولا اين محل جاده اتومبيل‌رو ندارد و فقط از طريق قطار يا جاده‌هاي کوهستاني از شمال خوزستان بايد به اين منطقه رفت، ثانيا خود مسير هم طولاني است و تنها بايد پياده يا حداکثر با قاطر پيموده شود. وجود پرتگاه‌هاي صخره‌اي در بخشي از مسير راه، همه از عواملي است که باعث‌شده تعداد کمي بتوانند به اين محل بروند و همچنان پاک و نسبتا‌ تميز باقي بماند.

منبع:توریسم پرس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *