روز جهانی چوب

آغاز رویداد منطقه‌ای روز جهانی چوب ۲۰۲۰ در کرمانشاه

رویداد منطقه‌ای روز جهانی چوب ۲۰۲۰ ایران به میزبانی کرمانشاه شروع بکار کرد.

علیرضا باوند پور از هنرمندان برجسته رشته منبت و پیکره تراشی استان که مجری برگزاری این رویداد است،اظهارکرد: باتوجه به اینکه چندسالی است در رویدادهای روز جهانی چوب شرکت می‌کنم و صاحب مقام می‌شوم، از سال گذشته به عنوان نماینده ایران به عضویت سازمان روز جهانی چوب درآمدم.

وی تصریح کرد: سازمان روز جهانی چوب، هرساله در فرودین ماه رویداد روز جهانی چوب را در یکی از کشورها برگزار می‌کند که طی آن از هنرمندان برجسته چوب ۱۰۰ کشور دنیا دعوت می‌شود تا در این رویداد حضور پیدا کنند.

باوندپور افزود: متاسفانه امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، این برنامه منتفی شد و رویداد روزجهانی چوب برگزار نشد، برای همین بدنبال اخذ مجوزی از این سازمان بودم تا بتوانم رویداد منطقه ای روزجهانی چوب ۲۰۲۰ را در ایران و به میزبانی کرمانشاه برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با موافقت سازمان روز جهانی چوب، این رویداد منطقه ای از امروز(۱۷ شهریور) به مدت چهار روز در محوطه تاریخی فرهنگی تاق بستان کرمانشاه برگزار می‌شود.

این هنرمند پیکره تراش کرمانشاهی موضوع این رویداد را کتیبه جهانی بیستون اعلام کرد و گفت: طی این چهار روز اثری از کتیبه جهانی بیستون را با تمام جزییات همچون خط میخی و حتی ترک‌ها و فرسایش‌های بوجود آمده در آن در ابعاد ۱۰۵*۱۸۰ سانتی متر از چوب خلق خواهیم کرد.

وی افزود: ۱۵ نفر از هنرمندان منبت و پیکره تراش کرمانشاهی با پوشش و لباس‌هایی که از سوی سازمان روزجهانی چوب برای آنها به کرمانشاه ارسال شده، طی این چهار روز روی این اثر کار خواهند کرد و تمام فعالیت ها و اقداماتی که در طی این مدت انجام می‌گیرد، تصویربرداری و عکس برداری شده و برای سازمان روز جهانی چوب، ارسال خواهیم کرد تا آنها را در سایت ها و فضای مجازی و رسانه‌هایی که در اختیار دارد، منتشر کند.

این هنرمند کرمانشاهی تاکید کرد: براین اساس، رویداد منطقه ای روز جهانی چوب ۲۰۲۰ ایران به میزبانی کرمانشاه پوشش و بازتابی گسترده از سوی این سازمان خواهد داشت و می‌تواند به معرفی جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه همچون تاق بستان و بیستون کمک کند.

وی با بیان اینکه طی مدت برگزاری این رویداد در محوطه فضای باز تاق بستان، بازدید عموم مردم از فعالیت‌های این گروه امکانپذیر است، افزود: پس از پایان کار، اثر خلق شده را به مزایده خواهیم گذاشت و عواید آن را برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی چوب استان صرف خواهیم کرد.

باوندپور در پایان از تلاش برای تداوم اجرای این برنامه در دیگر شهرهای ایران هم خبر داد و گفت: در تلاشیم تا مشابه چنین رویداد منطقه ای را هرساله به میزبانی یکی از استانهای کشور برگزار کنیم.

وی در پایان اعلام کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه برای اجرای این رویداد هیچگونه همکاری با وی نداشته است.

منبع:ایسنا

مرتبط:

یونسکو در همدان _دروازه جهانی به سوی رونق گردشگری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *