آنتالیا-ترکیه

آنتالیا استانی در جنوب ترکیه

استان آنتالیا در جنوب ترکیه، یک مرکز توریستی است.

شمال و شرق آنتالیا، بوردور، ایسپارتا قونیه در غرب و استان‌های مرسین و موگلا وجود دارد و جنوب آن با دریای مدیترانه احاطه شده و سالانه مسافران زیادی با تور آنتالیا به آنجا مسافرت می‌کنند. معنی اسم آنتالیا خوابگاه آتالوس است و توسط آتالوس تأسیس‌ شده است. پس از پایان پادشاهی پرگامون (۱۳۳ پیش از میلاد)، این شهر مدتی مستقل ماند و سپس به دست دزدان دریایی درآمد. قبل از میلاد در سال ۷۷، سردار سرویوس ایزوریکوس به قلمرو روم آن را اضافه کرد. قبل از میلاد در سال ۶۷، این پایگاه برای نیروی دریایی پومپئوس شد. هادریانوس در سال ۱۳۰ میلادی از آنتالیا بازدید کرد، که این امر باعث توسعه شهر و رشد گردشگری تور ارزان آنتالیا شد. آنتالیا که در زمان حکومت بیزانس به‌عنوان مرکز اسقفها دیده می‌شد، پس از به دست گرفتن ترک‌ها، پیشرفت بزرگی را نشان داد. از آنجا که شهر مدرن روی شهرک باستانی ساخته‌ شده، خرابه‌های باستانی به‌ندرت در آنتالیا دیده می‌شود. اولین ویرانه‌ای که دیده می‌شود بخشی از آبشار بندرگاه است که به بندر قدیمی و یا کالیچی معروف است و دیوار اطراف بندرگاه هنوز وجود دارد.

Kaleiçi (به معنی «درون دیوارهای شهر») است که شما مسافر تور آنتالیا از طریق دروازه هادریان، بندر، مسیرهای منتهی به برج ساعت، وارد دنیای این دیوارهای باستانی می‌شوید. محله قدیمی بسیار بزرگ نیست اما به‌ اندازه کافی بزرگ است که بتوانید در آن گردش کنید. تازه اخیراً مرمت و بازسازی در کالاییچی اتفاق افتاده و حتی از اوایل دهه ۲۰۰۰ تغییراتی در آن ایجاد شده است. Belediye (شورا) اکنون مناسب دیده است که نام خیابان‌ها و شماره‌ها را در محل وقایع قرار دهد. نقشه‌های منطقه کوچک نشان می‌دهد «شما اینجا هستید». با این‌ وجود، وقتی سرگردان در این خیابان‌های باریک و سنگفرش هستیم، دائماً گم می‌شویم. واقعاً قدم زدن در مسیرهای پیاده‌روی بسیار دلپذیر است. هر طرف توسط مسکن‌های دوره عثمانی محافظت می‌شد. برخی از آن‌ها به زیبایی به شکوه سابق خود بازمی‌گردند، در حالی‌ که برخی دیگر با صبر و شکیبایی در انتظار نوبت خود تا بازسازی شوند. برخی از ساختمان‌ها خانه‌های خصوصی هستند و برخی دیگر به حیاط‌های مرکزی به هتل‌های بوتیک تبدیل‌ شده‌اند. هتل‌های کوچک‌تری مانند Dantel برای افرادی که در جستجوی قیمت تور آنتالیا هستند، مناسب می‌باشند و همان‌طور که انتظار دارید، تعداد زیادی مغازه سوغات و کافه و رستوران وجود دارد که متناسب با همه سلیقه‌ها و بودجه‌ها باشد. بسیاری از مکان‌های مورد علاقه ما برای خوردن و نوشیدن در آنتالیا در منطقه کالاییچی است. پردیس‌های بزرگ دانشگاه آنتالیا دانشجویان از سراسر ترکیه را به خود جلب می‌کند و Kaleiçi منطقه‌ای است که بسیاری از آن‌ها دوست دارند در اوقات فراغت خود فرود بیایند. ترمیم در Kaleiçi در حال انجام است. از چرخاندن یک‌گوشه و دیدن ساختمان‌های نیمه ویران تعجب نکنید. متأسفانه، برخی با قاب‌های چوبی ناامن شدند.

کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه ثابت کرد، ۴۰ هزار سال پیش مردم در آنتالیا زندگی می‌کردند. این منطقه از سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد جایگاه هیتیت، پامفیلیا، لیکیا، قلیسیا و ایالت‌های شهر مانند پارس، اسکندر بزرگ و جانشین وی آنتیگونوس، بطلمیس، سلوکوس، پرگاموم تحت مدیریت پادشاهی بودند. بعدها، دولت روم سلطنت کرد. نام باستانی آنتالیا پامفیلیا بود. امروزه آنتالیا دارای موزه‌های فرش‌های ترکی که مهم‌ترین موزه‌های اروپا امروزی را تزئین می‌کنند می‌باشد که سالانه توریست‌های زیادی با تور آنتالیا بخش بزرگی از فرهنگ موسیقی معاصر از این دوران به ارث می‌رسند. بزرگ‌ترین شاعران شعر و موسیقی ترکی ترکیه مانند Karacaoğlan و Dadaloğlu نمایندگان این فرهنگ هستند.

در آنتالیا می‌توان همه غذاهای جهان را در هتل‌ها و رستوران‌های توریستی یافت؛ اما تخصص‌های محلی عبارت‌اند از: کباب، کباب تندوری، کله (گندم، لوبیا، نخود و لوبیای پهن)، گوشت گوجه‌فرنگی، هبیش، آراپاسی است آب‌وهوا مدیترانه در آنتالیا حاکم است، زمستان‌های معتدل و بارانی است، تابستان‌ها گرم و خشک است. حمل‌ونقل جاده‌ای، هوایی و دریایی ارائه‌ شده است. فرودگاه آنتالیا برای ترافیک هوایی بین‌المللی باز است.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *