دره-شهر-ایلام

از ماداکتو چه می‌دانید؟

دره شهر در استان ایلام دارای آثاری از ماداکتو است که بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد بقایای به‌جامانده مانده از آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد. یعنی زمانی که این شهر پایتخت ایلامی‌ها به شمار می‌آمده است.

افرادی که به ایلام می‌روند برای رسیدن به دره شهر باید ۳ ساعت مسیر را طی کنند تا به این محدوده برسد هرچند  از سمت دزفول خوزستان نیز می‌توان به این محدوده رسید. افرادی که اهل طبیعت‌گردی هستند می‌توانند از آبشارهای مسیر به نام ماربره نیز دیدن کند.

در دوره ساسانیان به دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه پادشاهان و بزرگان در فصل تابستان این منطقه را به‌عنوان پایتخت تابستانی خود انتخاب کرده بودند.

هرچند در حال حاضر نیز شرایط آب و هوایی این محدوده در فصل تابستان بسیار مفرح است و همین موضوع سبب شده که دامداری باغداری و کشاورزی به‌عنوان شغل اصلی مردم این محدوده به‌حساب بیاید. بسیاری از تاریخ‌دانان و باستان‌شناسان معترف‌اند که این شهر اولین شهر تاریخی دوره ساسانی به‌حساب می‌آمده است.

به دلیل رونقی که این شهر با خود داشته است در زمانی که آشوریان به ایران حمله می‌کنند اولین شهری را که مورد تاخت‌وتاز  قرار می‌دهند همین شهر ماداکتو بوده و در حال حاضر ویرانه‌هایی از آن به‌جامانده است.

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد ماداکتو در زمان رونق و آبادانی، محل زندگی بیش از ۵ هزار خانواده بوده است. مدارک به‌جامانده از این شهر نشان می‌دهد که این شهر به‌دست خسروپرویز بنانهاده شده و اسکندر نیز از این شهر عبور کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *