شهر صنایع دستی

اهدای عناوین جهانی “شهر منبت” و “شهر صنایع دستی” به شیراز و آباده

آیین اعلام رسمی شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی با حضور تعدادی از استانداران و شهرداران برگزار و گواهینامه شهر جهانی منبت برای آباده و شهر جهانی صنایع دستی برای شیراز، به استاندار فارس اعطاء شد.

طی مراسمی که با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، عناوین شهر جهانی منبت به شهر آباده و شهر جهانی صنایع دستی به شهر شیراز تعلق گرفت و گواهینامه‌های مربوطه توسط مونسان به استاندار فارس و شهردار شیراز اعطاء شد.

استاندار فارس در این مراسم گفت: محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی میراثی کهن و ماندگار در ایران بزرگ بوده که پیوسته سفیران راستین این مرز و بوم در سراسر جهان است و غنای میراث کهن فرهنگی و طبیعی ایران را در طول تاریخ بر همگان روشن ساخته و رشد و تحول آن بر کسی پوشیده نیست.

به نقل از استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی افزود: فارس یکی از پایگاه‌های اصلی فرهنگ و هنر و یکی از مناطق دارای سرمایه‌های انسانی هنرمند و صنعتگر از انواع اقشار، اهمیت خود را پیوسته حفظ کرده و در سال‌های اخیر به آن افزوده است.

او با اشاره به فعال بودن بیش از ۲۰۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی در فارس، عنوان کرد: این تعداد با رشدی ملایم و پیوسته در حال افزایش  است.

استاندار فارس ادامه داد: این استان در رشته‌های صنایع دستی تنوع دارد به طوریکه اکنون ۱۱۷ رشته فعال دارد که از این تعداد ۸۰ رشته شاخص در شیراز فعال است.

رحیمی بیان کرد: دستبافته‌های داری در این استان شامل انواع قالی، گبه و گلیم بوده که تنوع بسیاری دارند به گونه‌ای که بسیاری از شیوه‌های بافت احیا شده و بسیاری دیگر در حال شناسایی هستند و برخی از این تکنیک‌ها نیز متاسفانه از بین رفته‌اند.

او افزود: پوشاک سنتی که یکی از مهمترین شاخصه‌های فرهنگی هر کشور است در این استان رونق زیادی داشته و اقوام و عشایر هنوز به پوشیدن آن‌ها علاقه دارند.

رحیمی اضافه کرد: صنایع چوبی در شهری مثل آباده شهرت جهانی پیدا کرده و دارای انواع رشته‌های تزئینی پرکاربرد است. کاشی سنتی، سفال و سرامیک، طراحی و نقاشی سنتی، رودوزی های سنتی، صنایع چرمی، صنایع فلزی و شیشه‌ای از دیگر گروه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی فعال در این استان است.

استاندار فارس گفت:‌ کسب عناوین شهر جهانی منبت آباده در سال ۹۷ و شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در سال ۹۸ از جمله مهمترین تحولاتی بوده که نشان از رشد توسعه صنایع دستی استان فارس دارد، برای کسب این جایگاه از تلاش‌ها و پیگیری‌های معاون صنایع دستی کشور تشکر می‌کنم.

او افزود: دریافت نشان جغرافیایی منبت آباده و نشان جغرافیایی خاتم شیراز در سطح ملی و بین‌المللی در جهت حفظ منافع صنعتگران و فعالان این هنرها از جمله فعالیت‌های مهمی بوده که تا کنون انجام شده است، همچنین دریافت عنوان شهر ملی دستبافته‌های عشایری فیروزآباد و نشان جغرافیایی گلیم ساده فیروزآباد نیز به زودی کسب خواهد شد.

رحیمی بیان کرد: استان فارس با دارا بودن بیش از ۵۰۰ فروشگاه صنایع دستی و بالغ بر ۱۱ بازار و بازارچه صنایع دستی در سطح استان در حال حاضر دارای جایگاه نخست در کشور بوده که مشخصه بازار هدف فروش محصولات صنایع دستی تمام کشور است.

استاندار فارس در خصوص تسهیلات اعطایی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ گفت: تسهیلات تبصره ۱۸ از محل اعتبارات استانی به مبلغ ۱۱ میلیارد ریال به ۲۶ نفر داده شد که برای ۷۰ نفر ایجاد اشتغال کرد، همچنین تسهیلات مشاغل خانگی پشتیبان شامل سه کارگاه به مبلغ سه میلیارد ریال و با اشتغال ۳۰ نفر ودر بخش مشاغل خانگی مستقل دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال با اشتغال ۲۲ نفر پرداخت شد.

رحیمی افزود: یک میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض نیز در سطح استان به ۲۵ نفر طی این مدت پرداخت شده است، همچنین تا کنون ۶۶۱ نفر در سامانه تسهیلات کارا ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۰۰ نفر تسهیلات دریافت کردند. ۹۰۰ نفر از صنعتگران برای دریافت بیمه روستایی صنایع دستی معرفی شده‌اند.

منبع :ایسنا

مرتبط:

زیباترین اماکن شیراز کجاها هستند؟

مسجد جامع عتیق شیراز

طرز تهیه یخنی نخود؛ آبگوشت به سبک شیرازی‌ها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *