اسکلت بانوی اشکانی؛ بخشی از تاریخ گمشده

بخشی از تاریخ گمشده اشکانی در تپه اشرف

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان از تازه‌ترین یافته‌های منطقه تاریخی تپه اشرف و مذاکرات با شهرداری اصفهان برای ادامه حفاری‌ها در این محوطه خبر داد.

مناطق تاریخی به عنوان یکی از مقوله‌های علمی راه مناسبی برای مطالعات باستان شناسی فراهم کرده است. این در حالی است که بدون وجود چنین مناطقی و در نبود منابع مکتوب بخش بسیاری از تاریخ و فرهنگ در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند. محوطه تاریخی تپه اشرف یکی از همین مناطق تاریخی است که قدمت آن را بیش از هزار سال تخمین زده‌اند و با وجود تخریب‌ها و اقدامات ناشیانه‌ای که تاکنون در آن شده، توانسته است به روشن شدن تاریخ و فرهنگ ایران کمک شایانی کند. این منطقه تاریخی- باستان شناسی در ساحل شمالی زاینده رود و غرب پل شهرستان قرار گرفته است.

چندی پیش بود که موضوع حفر کانال لوله انتقال آب منطقه شرق اصفهان در این محوطه خبرساز شد و نگرانی فعالان میراث فرهنگی را در پی داشت. اخبار این تپه این روزها نیز به دلیل اکتشاف تازه‌ در جریان عملیات نجات بخشی آثار آن در مسیر همین لوله کشی مجدداً بر سر زبان‌ها افتاده است.

علمدار علیان  با اشاره به جدیدترین یافته‌ها از منطقه تاریخی تپه اشرف اظهار کرد: تازه‌ترین اکتشاف در این محل تاریخی، اسکلتی است که ظاهراً مربوط به بانویی از زمان اشکانیان است. در کنار این اسکلت یک کوزه سفالی نیز شناسایی شده است.

اسکلت بانوی اشکانی؛ بخشی از تاریخ گمشده

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان در خصوص نحوه کشف این اثر باستانی گفت: این اسکلت در راستای عملیات نجات بخشی آثار تپه اشرف در مسیر لوله گذاری، کشف و شناسایی شده است.

 

وی با اشاره به تغییر کاربری‌های شده در این منطقه ادامه داد: در گذشته تمام منطقه اطراف این تپه بخشی از عرصه آن بوده است اما به مرور زمان تبدیل به خیابان و پارک شده و کاربری اصلی خود را از دست داده است.

علیان از احتمال کشف آثار باستانی بیشتر در این منطقه خبر داد و گفت: اگر هر جا از منطقه تپه اشرف از فضای سبز گرفته تا پارکینگ و حاشیه رودخانه حفاری شود، احتمال اینکه آثار باستانی دیگری نیز کشف شود زیاد است.

وی اضافه کرد: طی صحبت‌ها با شهرداری  از این سازمان خواسته‌ایم که اگر ممکن باشد، همچنان بخشی از خیابان در اختیار ما باشد تا بتوانیم فضای کار حفاری را گسترده کنیم.

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به لزوم مستند نگاری آثار این منطقه تاریخی، تصریح کرد: اگر بتوانیم با همکاری شهرداری کار حفاری را همچنان ادامه دهیم اتفاقات بسیار خوبی رخ می‌دهد، چراکه داده‌های ارزشمندی در منطقه این تپه وجود دارد که مستند نگاری آنها بسیار ضروری است.

علیان با اشاره به مذاکرات اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان با شهرداری برای همکاری در این منطقه گفت: برای ادامه کاوش‌ها و تأمین اعتبارات مذاکرات بسیار خوبی با شهرداری داشته‌ایم، اما باید دید این مذاکرات در اجرا، چه نتیجه‌ای خواهد داشت.

منبع:ایمنا

مرتبط:

گمیشان _شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

قلعه ماران _ بنایی به قدمت اشکانیان

مگه میشه هشترود رفت و قلعه ضحاک نرفت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *