برج لندن

برج لندن _ تاریخ جذاب لندن در یک قاب

برج لندن از جاذبه های معروف و نمادین لندن است و کمتر گردشگری پیدا می شود که به این شهر برود و سراغ آن را نگیرد. احتمالا با شنیدن اسم این جاذبه فکر می کنید که فقط با یک برج تاریخی سرکار دارید اما این طور نیست برج لندن مجموعه ای از چندین و چند برج و بنا است که مجموعه ای تاریخی و جذاب را شکل داده است.

با اینکه این برج شاید از بیرون کمی غمگین و افسرده به نظر بیاید اما داخلش شلوغ است و سرزنده. برج لندن در واقع از چندین برج مختلف تشکیل شده که از ۱۲ تای آن ها می توانید دیدن کنید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از برج لندن بیشتر بدانید.

برج لندن (Tower of London) قدیمی ترین قصر، قلعه و زندان اروپاست و بنای اولیه اش نزدیک به هزار سال قبل ساخته شد هرچند که پادشاهان و ملکه های زیادی در طول قرن ها آن را بزرگ و بزرگ تر کردند. جرقه های اولیه ساخت این برج به جمله نورمن ها به انگلیس برمی گردد؛ در این جنگ ویلیام موفق شد در ۱۴ اکتبر ۱۰۶۶ پادشاه هارولد را شکست دهد و در کریسمس همان سال تاجگذاری کند.

ویلیام، یک خارجی بود و نمی توانست کنترل کاملی بر روی این شهر داشته باشد برای همین نیاز به یک قلعه مستحکمی داشت تا شورش های احتمالی مردم را سرکوب کند. جایی که ویلیام برای ساخت این قلعه انتخاب کرد همان جایی بود که امپراتوری روم هزار سال قبل برای ساخت قلعه استفاده کرده بود و امروز نشانه هایی از دیواره های آن همچنان در کنار برج دیده می شود. ویلیام اول برای اینکه قدرت نورمن ها را نشان دهد  این برج را در سال ۱۰۶۶ ساخت. این برج در کنار رودانه تیمز درست شده تا هم نقش دژ و هم نقش دروازه ای به پایتخت را داشته باشد.

برج لندن

در سال های بعد برج های کوچک تر، بناهای بیشتر، دیواره ها و مسیرهای زیادی به برج اصلی اضافه شد و اینجا را تبدیل به قلعه، زندان و قصر باشکوهی کرد هرچند که امروز تبدیل به موزه شده و گردشگران زیادی از دیدن آن لذت می برند. این برج در ابتدا محوطه ای از جنس چوب و سنگ بود و با اضافه شدن خندق ها و پرچین هایی در بخش های غربی و شمالی کامل شد. در داخل این محوطه یک بنای سنگی ساخته شد که به آن برج بزرگ می گفتند. در حدود سال ۱۲۴۰ بود که پادشاه هنری سوم برای زندگی و سکونت به این برج رفت.

او برج بزرگ را با گچی سفید پوشاند و با اضافه کردن تالاری بزرگ، چند بنا و کلیسا اینجا را بزرگ تر از قبل کرد تا برای زندگی هیچ کم  کسری نداشته باشد. نورمن ها به خاطر نمای سفید رنگی که این برج داشت به آن برج سفید می گفتند. برج سفید قصر سکونتی برای پادشاه و برج لندن هم مجموعه ای چند منظوره شد. در ابتدا کلاهک هایی که در بالای ۴ مناره برج سفید بودند شکلی مخروطی داشتند اما در قرن شانزدهم کلاهک های پیازی شکل جایگزین قبلی ها شد.

هنری سوم بخشی از این برج را به زندان تبدیل کرد و در عین حال هم مهمانان مهم خود را برای تفریح به قصر این برج می برد. خیلی از مهمان هایی که به این برج می رفتند برای پادشاه هدیه های رنگارنگی از جنس حیوانات متنوع می بردند! این حیوانات در باغ وحش سلطنتی در نزدیکی پل متحرک روی خندق ها نگهداری می شدند.

برج لندن

امروز در این محل کلاغ های سلطنتی نگهداری می شوند، کلاغ هایی که پشت بودن آن ها در این برج سنتی جالب وجود دارد. سنت نگهداری کلاغ ها در این برج به زمان چارلز دوم برمی گردد چون در آن زمان اینطور شایعه شد که اگر این کلاغ های سیاه برج را ترک کنند برج و همه برج و باروهایش خراب می شود برای همین کلاغ های برج لندن نمی توانند پرواز کنند و بخش هایی از بالشان چیده شده است. با اینکه به این جاذبه برج لندن می گویند اما اینجا فقط یک برج تنها نیست و در تمام این سال ها برای توصیف همه قسمت های این مجموعه از واژه برج لندن استفاده شده است.

در داخل این مجموعه ۱۳ برج مختلف در اطراف برج سفید هست که در بین آن ها برج های «بلادی» و «ویک فیلد» از همه معروف ترند. دورتا دور بیرون محوطه هم با خندقی احاطه شده که در ابتدا با آب رودخانه تیمز پر می شد اما بعدها این خندق در سال ۱۸۴۳ خشکیده شد.

تا سال ۱۹۹۴ جواهرات تاج بریتانیایی و لباس پادشاهان در زیرزمین خانه جواهرات نگهداری می شد اما امروز آن ها را به ساختمان بالا آورده اند. در طول نوسازی های دهه ۱۹۹۰ بیشتر قسمت های این برج به خصوص آپارتمان های قرون وسطایی در برج های «ویک فیلد» و «سنت توماس» مرمت شدند. تنها راه ورود به این مجموعه از طریق خشکی در بخش جنوب غربی است . در برج سفید یک اسلحه خانه هست که مهمات و اسلحه های اوایل قرون وسطی تا به امروز در آن نگهداری می شود هر چند که تعداد زیادی از این مهمات سال ها قبل به موزه ای دیگر منتقل شدند.

برج لندن

با اینکه هزینه ورودی برج لندن کمی زیاد است و صف های طولانی اش ممکن است کمی خسته کننده باشد اما مطمئنا تماشای قدیمی ترین قصر لندن ارزش همه این ها را دارد. برج لندن از سه شنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۵:۳۰ و شنبه و یک شنبه از ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر باز است و قیمت بلیط آن برای بزرگسالان حدود ۳۳ دلار است.

کودکان زیر ۵ سال می توانند به طور رایگان به داخل این برج بروند از طرفی اگر می خواهید این بلیط را با قیمت ارزان تر تهیه کنید باید به وبسایت برج لندن بروید. اگر برای بازدید از این برج بیش از یک ساعت زمان دارید می توانید در تورهایی که توسط نگهبانان برج برگزار می شوند شرکت کنید. در طول این تور، نگهبانان با تعریف کردن داستان های این برج شما را سرگرم می کنند. در این بازدید حتما از برج سفید دیدن کنید، برجی که نماد میراث لندن و یکی از معروف ترین قلعه های دنیاست.

مرتبط:آشنایی با محبوب ترین سوغاتی های لندن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *