راهنمایان گردشگری

به دنبال پیگیری بیمه راهنمایان گردشگری

در حالی که راهنمایان گردشگری این روزها بیشترین آسیب را در صنعت بسیار زیان‌دیده‌ی گردشگری کشورمان از ناحیه شیوع کرونا به جان خریده‌اند ولی هنوز هم بیمه این گروه شغلی در معرض فروپاشی با هاله‌ای از ابهام مواجه است.

راهنمایان گردشگری، اولین و متضررترین زنجیره صنعت گردشگری کشورمان در بحران کرونا هستند که کمرشان با رکود چندین ماهه این صنعت خمیده و بعضاً نیز زیر بار مشکلات اقتصادی شکسته است به طوری که خیلی‌ از فعالان این بخش به سمت مشاغل دیگر سوق یافته و خیلی‌های دیگر نیز همچنان با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

البته هرچند ارائه تسهیلات و سایر خدمات تسکینی بر درد بیکاری درازمدت این فعالان گردشگری بود اما مشکل آنها صرفاً شیوع کرونا نیست و از مدتها پیش خواسته اصلی آنها یعنی پوشش بیمه‌ای از سوی مسئولان و متولیان امر بی‌پاسخ مانده است؛ خدمتی که در این روزهای کرونایی به عنوان راه نجات و جلوگیری از دست دادن این نیروهای متخصص برای گردشگری پساکرونا، ضروری اما هنوز هم مورد غفلت مسئولان است.

نیاز محسوس‌تر راهنمایان تازه‌کار به پوشش بیمه‌ای 

«رسول جلال‌الدینی» رئیس انجمن صنفی راهنمایان تور استان یزد در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا در این خصوص می‌گوید: انجمن‌های استانی پیگیری پوشش بیمه‌ای راهنمایان گردشگری را به کانون راهنمایان کشور واگذار کردند ولی با این وجود پیگیری‌هایی نیز از سوی یکی از انجمن‌های استانی نیز انجام شد که نهایتاً نیز این موضوع در مجلس رای آورد.

وی با بیان این که در حال حاضر اغلب راهنمایان گردشگری از خدمات بیمه روستایی خویش‌فرمایی استفاده می‌کنند، اظهار می‌کند: بیمه‌ی راهنمایان تور به ویژه برای راهنمایان تازه‌کار بسیار ضروری است و از طرفی نیز از آنجایی که بخشی از حق بیمه از سوی دولت پرداخت می‎شود و مزایای بیشتری نسبت به بیمه خویش‌فرمایی دارد، یک پشتوانه خوب برای این قشر محسوب می‎شود.

جلال‌الدینی با بیان این که هنوز بیمه راهنمایان گردشگری سردرگم است، می‌گوید: امیدوار هستیم کانون راهنمایان گردشگری بتواند طرح بیمه را برای این نیروها به اهتمام دیگر متولیان محقق کند.

برای اولین بار بیمه راهنمایان گردشگری بیش از سال‌های قبل مورد توجه قرار گرفته و بیش از آن که در قالب یک طرح بی‌سرانجام باشد به عنوان یک طرح عملیاتی مطرح می‌شود لذا این مرتبه، چشم‌های بیشتری منتظر تلاش مسئولان برای تحقق این بیمه است.

پیگیری بیمه ۲۰۰۰ راهنمای گردشگری از سوی وزارت

«ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رابطه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: هنوز برنامه‌ریزی منسجمی در این مورد برای بودجه ۱۴۰۰  انجام و آماده نشده و اکنون در حال جمع‌بندی پیشنهادات در خصوص بیمه راهنمایان گردشگری هستیم.

وی از پیگیری بیمه راهنمایان گردشگری خبر داده و تاکید می‌کند: تمام تلاش خود را برای تحقق این مسئله به کار گرفته‌ایم.

معاون گردشگری کشور با تاکید بر این که بیمه حدود دو هزار راهنمای گردشگری را در دستور کار داریم، می‌گوید: در این باره رایزنی‌هایی صورت رفته و حتی در متن طرح مصوبه مجلس نیز قید شده است.

این مسئول در مورد انجام اقدامی موثر در حمایت از این قشر زحمت‌کش و طلایه‌دار سفر در کشور، بیان می‌کند: تمام سعی خود را برای تخصیص یک ردیف بودجه در سال ۹۹ و تخصیص پایدار در برنامه بودجه برای سال‌های آتی انجام خواهیم داد.

هرچند این موضوع، یک اتفاق خوب نسبت به سال‌های گذشته است و شاید امید راهنمایان گردشگری به آینده شغلی‌شان را پررنگ‌تر کرده باشد ولی شکل‌‎گیری فراکسیونی در مجلس شورای اسلامی برای اولین بار به عنوان گردشگری، انتظار برای تحقق بیمه گردشگری را به اوج خود رسانده است.

هنوز وضعیت بودجه سال ۱۴۰۰ مشخص نیست

«محمدرضا دشتی اردکانی» رئیس فراکسیون گردشگری مجلس از پیگیری بیمه راهنمایان گردشگری خبر می‌دهد و در گفت‌وگو با ایسنا، می‌گوید: هر چند هنوز وضعیت بودجه سال ۱۴۰۰ مشخص نیست اما به دنبال تخصیص بودجه به بیمه‌هایی مانند راهنمایان گردشگری و صنایع‌دستی هستیم.

دشتی اردکانی حمایت از بخش خصوصی و تکیه به این بخش از جامعه را ضروری می‌داند و عنوان می‌کند: در شرایط کرونا برای حفظ پایه‌های صنعت گردشگری باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم و مسائل این گروه پیگیری شود.

تسهیلات استانی ناجی راهنمایان گردشگری یزد

با وجود این که راهنمایان گردشگری در هیاهوی کرونا هر چند کم و محدود و هر چند کم تاثیر، مورد حمایت قرار گرفتند اما یزد به نوعی از این قائده مستثنی بود و در بدو شیوع کرونا و در همان موج اول بیماری، با ارائه تسهیلاتی چهار درصد با تنفس شش ماهه و مبلغی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون راهنمایان گردشگری خود را در سقوط در دره رکود گردشگری نجات داد.

هر چند که این تسهیلات نیز برای این قشر کافی نبود اما شاید بتوان آن را در قیاس با تسهیلات ناچیز  دولت، یک وجه تمایز و صحه بر اهمیت این صنعت در یزد دانست.

جلال‌الدینی رئیس انجمن صنفی راهنمایان تور استان یزد در این باره توضیح می‌دهد و با اشاره به وجود ۵۵۰ راهنمای گردشگری در یزد به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: یک سوم این جمعیت، راهنمایی تورهای گردشگری را به عنوان شغل اصلی خود دارند که اغلب دچار مشکلات معیشتی هستند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کمک به این قشر آسیب‌دیده، می‌گوید: بخش خصوصی گردشگری با سپرده‌گذاری و اعطای تسهیلات از طریق امتیاز حساب‌های گشوده شده، با همراهی خانه فرهنگ صدوقی نسبت به کمک به راهنمایان تور اقدام کردند.

این مسئول در رابطه با کمک مالی دولت نیز تصریح می‌کند: هر چند دولت نیز از اعطای تسهیلات به راهنمایان تور خبر داد اما به علت به صرفه بودن و بالاتر بودن مبلغ وام استانی و همچنین اقدام زودتر نسبت به دولت، اغلب از تسهیلات داخلی استفاده شد و وام دولت از سوی یزد مورد استقبال قرار نگرفت.

منبع:ایسنا

مرتبط:

به دنبال پیگیری بیمه راهنمایان گردشگری

ابهام در ورود رایگان راهنمایان گردشگری به بناهای تاریخی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *