تخت‌خلیل

تخت‌خلیل _بنایی ناشناخته که در حال تخریب است

دهیار روستای کاج با بیان اینکه این روستا تنها اسم روستای گردشگری را یدک می‌کشد، گفت: متأسفانه قلعه روستا که نماد کاج است، در حال تخریب است.

محسن حجاری‌مکان  بیان کرد: این قلعه‌ که اهالی به آن قلعه «تخت‌خلیل» می‌گویند در بالای تپه روستا واقع شده و حدود ۳۰۰ سال قدمت دارد، نامه‌نگاری‌هایی با میراث فرهنگی برای ثبت آن انجام دادیم که متأسفانه نتیجه‌ای نداشت.

وی مطرح کرد: مشکلاتی در حوزه صنایع‌دستی روستا که قاب‌سازی است، وجود دارد که مواد اولیه و بازار فروش از جمله آن‌هاست، پیش‌تر قاب‌سازی کاج صادر می‌شد اما در حال حاضر صنعتگران دسترسی به بازار ندارند.

حجاری‌مکان عدم دسترسی به سایت‌های تبلیغاتی، نبود زیرساخت‌های لازم گردشگری، نداشتن اقامتگاه بوم‌گردی و ماندگار نبودن گردشگران در روستا و نداشتن بازارچه محلی را از معضلات این روستای هدف گردشکری دانست.

وی درباره تأسیس اقامتگاه بوم‌گردی در روستا گفت: متأسفانه وام‌های بنیاد مسکن برای مقاوم سازی باعث تخریب خانه قدیمی شده است و مردم روستا رغبتی برای راه‌اندازی خانه بوم‌گردی ندارند.

دهیار روستا با بیان اینکه کاج ۱۰۵۳ نفر جمعیت دارد و شغل اهالی دامداری، کشاورزی و کامیون‌داری است، اظهار کرد: حدود ۹۰ کارگاه صنایع‌دستی در روستا وجود دارد و در هر کارگاه چهار نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به اینکه کاج از سال ۸۶ به عنوان روستای هدف گردشگری شناخته شده است، خاطرنشان کرد: در طول این سال‌ها میراث فرهنگی هیچ‌ هزینه‌ای بابت این قضیه به روستا نداده و خود نیز هزینه‌ای صرف نکرده‌ است.

روستای هدف گردشگری «کاج» در شهرستان رزن و ۱۰۰ کیلومتری همدان قرار دارد و به علت داشتن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و صنایع‌دستی منحصربفرد آن بیش از ۱۰ سال است که عنوان روستای هدف گردشگری گرفته است.

کمتر کسی از قلعه «تخت‌خلیل» خبر دارد. بنایی در روستای دورافتاده ای به نام کاج در شهرستانی به نام رزن در نزدیکی همدان. این بنا که محلی ها می گویند نزدیک ۷۰۰ سال از قدمت آن می گذرد، سال های سال است که به فراموشی سپرده شده و حتی در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت نشده است.

منبع:ایسنا

مرتبط:

بازار سنتی همدان یادگاری از دوره قاجار

دره مرادبیگ یکی از زیباترین دیدنی های همدان

از سد اکباتان در همدان دیدن کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *