شهرستان ورامین

تقابل جنگل و کویر در سفر به شهری از دیار تاریخ

از قدیمی‌ترین مساجد قاره آسیا در شهرستان ورامین واقع شده، مسجدی که نمونه کامل بنای ایرانی اسلامی است و دیدن آن هر بیننده ای را سر ذوق می آورد.

ایران زمین این بار به سراغ منطقه‌ای از ایران زمین رفته که زمانی بسیاری برای فرمانروایی در آن سر و دست می‌شکستند. این روزها شاید مسیر کمتر کسی به هشتاد اثری از شهرستان «ورامین» بخورد که ثبت ملی شده‌اند؛ در حالی که حتی پارک کویری آن هم برای معدود گردشگران آن جذاب و دیدنی است.

شهرستان ورامین، از پیشینه تاریخی غنی برخوردار است و زمانی جزو مرکزی فرمانروایی ری بوده است.

اگر می‌خواهید از اکوتوریسم طبیعی این شهرستان بهره مند شوید، حتما به پارک ملی کویر با گونه‌های غنی گیاهی و جانوری سر بزنید. شاخص ترین گونه جانوری این پارک ببر و یوزپلنگ است، از گربه شنی و گونه های مختلف خزندگان، بز کوهی و … بگذریم.

به دلیل قرار گرفتن این منطقه در کویر و همچنین ابرهای باران‌زایی که از غرب کشور به این شهرستان وارد می‌شود، گونه‌های گیاهی و جانوری اکوتوریسم طبیعی ورامین بسیار متنوع است و از منظر طبیعت دوستان و کسانی که تا کنون به این منطقه حفاظت شده نرفته اند، جذاب و دیدنی است.

البته دیدن منطقه جنگلی روستای «پوئنیک» قرچک و دیدن درختان ون و بید با عمر حدود چهارصد سال، خالی از لطف نیست. منطقه ای زیبا که در آن باغی تاریخی وجود دارد که به «شازده میرزا» معروف است. «شازده میرزا» از یاران میرزا کوچک خان بوده است که گفته می‌شود به دلیل کناره‌گیری از مخالفت با دولت رضاخان ، صاحب این باغ توسط رضاخان می‌شود.

دیدن روستای «خاوه» ورامین که یکی از روستاهای هدف گردشگری است، می‌تواند برای گذراندن تعطیلات آخر هفته بسیار مناسب باشد.

وجود درختان زبان گنجشک، آب انبارها و بناهای تاریخی از ویژگی های این روستای جذاب است.

در ضمن، یکی از قدیمی ترین مساجد قاره آسیا در شهرستان ورامین واقع شده است ، مسجد جامع ورامین با چهار ایوان، بنایی عظیم، کاشی کاری های معرق، گچبری ها و کتیبه های تاریخی و انواع خطوط مختلف نمونه‌ای کامل از یک بنای ایرانی اسلامی است که دیدن آن هر بیننده ای را سر ذوق می آورد.

ورامین از شمال غربی و غرب با شهرستان ری، از جنوب با استان قم و از جنوب شرقی با شهرستان پیشوا همسایه است.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *