صنایع دستی

توسعه صنایع دستی راهکار مناسبی برای اشتغال پایدار است

استاندار خراسان جنوبی، تمرکز بر رشته‌های مزیت دار و توسعه صنایع دستی را راهکار مناسبی برای ایحاد اشتغال پایدار عنوان کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان در نشست ستاد برنامه‌ریزی و راهبری جهش تولید استان در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: از اولویت‌های ما در زمینه تحقق شعار سال در حوزه صنایع دستی، تعریف خوشه‌هایی از رشته‌های مزیت دار هر شهرستان است.

وی گفت: در همین راستا می‌بایست اولویت‌های هر منطقه مشخص شود و با تمرکز بر این رشته‌های مزیت دار به منظور ایجاد اشتغال پایدار برنامه‌ریزی صورت گیرد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: شناسایی صنعتگران ماهر، ارائه آموزش‌های تکمیلی، توانمندسازی هنرمندان از طریق پرداخت تسهیلات، طرح‌های حمایتی و تأمین مواد اولیه، کمک به برندسازی و بسته‌بندی صنایع دستی، فراهم کردن بازار فروش مناسب از جمله کارهایی است که باید در راستای تحقق عنوان سال به طور جدی دنبال شود.

وی توسعه بازارچه‌های صنایع دستی را از دیگر برنامه‌های استان در سال ۹۹ برشمرد و گفت: با برگزاری نمایشگاه‌های دوره‌ای در شهرستان‌ها و همچنین فراهم کردن زمینه حضور هنرمندان در نمایشگاه‌های خارج استان، می‌توان بازار فروش مناسبی را برای عرضه تولیدات صنایع دستی فراهم کرد.

معتمدیان، نظارت بر روند کار صنعتگران را عامل مهمی در کیفیت بخشی محصولات تولیدی خواند و گفت: در این زمینه از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد هم می‌توان بهره برد.

وی بر استفاده از ظرفیت دانش‌آموختگان رشته‌های صنایع دستی تأکید کرد و افزود: توسعه وضعیت موجود استان در زمینه اقامتگاه‌های بوم‌گردی از طریق فراهم کردن منابع مالی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و تامین زیرساخت‌ها برای ترغیب بخش خصوصی نیز می تواند در ایجاد اشتغال، جذب گردشگر و درآمدزایی تاثیر بسزایی داشته باشد.

استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنانش، مشاغل خانگی را هم فرصت مناسبی برای اشتغالزایی عنوان کرد و گفت: این مشاغل چون نیاز به محیط کار خاصی ندارند و با کمترین سرمایه‌گذاری فعال می‌شوند لذا می‌توانند اشتغالزایی مؤثری به همراه داشته باشند.

وی تاکید کرد: مشاغل خانگی از آن جا که در محیط منزل انجام می‌شوند، در اشتغالزایی زنان نقش مهمی دارند.

وی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را به توسعه کارگاه‌های صنایع دستی در مناطق کم برخوردار استان مکلف کرد.

منبع:ایرنا

مرتبط:

پرداخت تسهیلات به فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *