اعتبارات وزارت میراث‌فرهنگی

جایگاه میراث‌فرهنگی در دولت دوازدهم ارتقا یافت

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: اکنون میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دولت صاحب رای شده، جایگاه آن ارتقا یافته و به یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور تبدیل شده است.

 علی‌اصغر مونسان در مراسمی با قدردانی از اعضای شوراهای مشورتی، شورای فنی، شورای ثبت و حریم میراث‌فرهنگی، شورای ثبت و حریم میراث‌طبیعی، هیات عالی قیمت‌گذاری اشیای منقول و کمیته تشخیص نفایس، ابراز امیدواری کرد وزارتخانه با رهنمودها و کمک پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی روند رو به رشدی را طی کند.

مونسان در این جلسه با ابراز خوشحالی از حضور در جمع پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی، حراست از این حوزه را در شرایطی بحرانی کشور دشوار عنوان کرد و افزود: دولت دوازدهم یکی از سخت‌ترین دوران مدیریت کشور را بعد از انقلاب پشت سر گذاشت. در این شرایط سخت و کمبود بودجه که بخش فرهنگ و هنر هم کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، حراست از میراث‌فرهنگی کار سختی بود ولی با قاطعیت می‌گویم جایگاه میراث‌فرهنگی در دولت دوزادهم به شدت ارتقا پیدا کرد.

ادارات کل استان‌ها یکی از ارکان‌ توسعه استان هستند

مونسان با اشاره به اهمیت تبدیل شدن سازمان به وزارتخانه و ارتقای جایگاه آن، بیان کرد: با این اتفاق در دولت دارای حق رای شدیم و این موضوع به ارتقای جایگاه ادارات کل ما در کشور به شدت افزود. در حال حاضر ادارات ما به‌عنوان یکی از ارکان مهم در توسعه استان محسوب می‌شوند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: طی این مدت تلاش کردم سه حوزه وزارتخانه در هم ادغام شوند و به صورت هم‌افزار کنار یکدیگر قرار بگیرند.

مونسان به اجرای ۲۶ هزار میلیارد تومان طرح طی این دوره چهارساله اشاره کرد و افزود: از منابع سرمایه‌گذاری مردم به خوبی استفاده کردیم که بخش مهمی از آن در حوزه احیا و مرمت هزینه شد.

توسعه نرم‌افزاری وزارتخانه، ابلاغ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مهم، همکاری با قوه قضاییه، چهار ثبت جهانی مهم از دیگر نکاتی بود که دکتر مونسان به آن‌ها اشاره کرد.

وزیر میراث فرهنگی از همکاری و زحمات پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی تشکر کرد و برای وزیر جدید آرزوی موفقیت تا با دغدغه و نگاه جدی به این حوزه اتفاقات بهتری را برای میراث‌فرهنگی کشور رقم بزند.

ارتقای جایگاه با تصویب لایحه شرح وظایف وزارتخانه در دولت آتی

مونسان همچنین به اهمیت تصویب لایحه شرح ماموریت‌ها و وظایف وزارتخانه اشاره کرد و افزود: طی جلسات کارشناسی، با دقت و وسواس این لایحه که آینده وزارتخانه به آن بستگی دارد، تنظیم شد و در کمیسیون‌ها در حال بررسی است.

او ابراز امیدواری کرد در صورت تصویب این لایحه در دولت آینده و با کمترین تغییر جایگاه وزارتخانه بیش از این ارتقا پیدا کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: سعی کردیم در این لایحه به‌دقت شرح ماموریت‌های هر سه حوزه را بگنجانیم. همچنین در خصوص اختیارات شوراهای میراث‌فرهنگی لوایح مهمی را تنظیم کرده‌ایم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابراز خوشحالی کرد در حال حاضر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور تبدیل شده است.

ایجاد ثبات با تبدیل سازمان به وزارتخانه

محمدحسن محبعلی در این جلسه به نمایندگی از پیشکسوتان حاضر با تشکر از مونسان بیان کرد: در هشت سال دولت قبل ۶ رئیس سازمان تعویض شد و از آنجا که میراث به معنای انتقال تجربه است ثبات مدیریت را طلب می‌کند. تلاش شما برای تبدیل سازمان به وزارتخانه اتفاق مهمی بود.

در پایان این آیین به پاس یادبود هدیه‌ و تقدیرنامه‌هایی به پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی تقدیم شد.

منبع: ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *