گردشگری و کرونا

حال و روز گردشگری جهانی در دوران کرونا

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط «سازمان جهانی گردشگری»، در راستای کنترل شیوع ویروس کرونا بیش از ۲۰۰ کشور و ناحیه در سراسر جهان محدودیت‌های مسافرتی وضع کردند که این محدودیت‌ها، صنعت گردشگری و سفر را به یکی از بزرگ‌ترین حوزه‌های خسارت‌دیده ناشی از بحران ویروس کرونا تبدیل کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از سی ان بی سی، بر اساس گزارش «سازمان جهانی گردشگری»، محدودیت‌های مسافرتی در سراسر جهان با افزایش شمار مبتلایان به ویروس «کووید-۱۹»، افزایش یافته است.

طبق این گزارش، ۶۵ کشور و ناحیه به طور کامل و  یا بخشی از پروازهایشان را به تعلیق درآورده‌اند. ۹۷ مقصد نیز به طور کامل و یا بخشی از مرزهایشان را به روی مسافران بسته‌اند. ۳۹ کشور و ناحیه، مرزها را به روی گروه مشخصی از مسافران بسته‌اند و ۱۶ مقصد نیز سایر اقدامات پیشگیرانه برای مسافران که لزوم قرنطینه شدن مسافران را شامل می‌شود، در دستور کار قرار داده‌اند.

از نتایج این محدودیت‌های مسافرتی به کاهش شمار پروازهای تجاری نیز می‌توان اشاره کرد.

طبق آمار منتشر شده توسط «فلایت‌تریدر۲۴» که وبسایتی برای بررسی پروازهای سراسر جهان است، میانگین تعداد پروازهای تجاری در هر روز، از ۱۰۰ هزار پرواز در فاصله بین ژانویه و فوریه به حدود ۷۸۵۰۰ پرواز در ماه مارس و ۲۹۴۰۰ پرواز در ماه آوریل کاهش پیدا کرده است.

چنین کاهشی خسارات مالی چشمگیر را برای خطوط هوایی به دنبال داشته است، بنابراین مقامات برخی از کشورها کمک‌هایی برای نجات این خطوط هوایی ارائه دادند، برای مثال، وزارت دارایی ایالات متحده با خطوط هوایی «امریکن»، «دلتا» و «یونایتد» قراردادی مبنی بر کمک چند میلیاردی دولت به امضا رساند. همچین دولت فرانسه و هلند از کمک ۱۱ میلیارد یورویی به «ایر فرانس-کی ال ام» خبر دادند. دولت سنگاپور نیز  از کمک مالی ۱۳.۴۲ میلیارد دلاری به خطوط هوایی سنگاپور خبر داد.

با توجه آمار ارائه شده از سوی «انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی»، پیش‌بینی می‌شود سود خطوط هوایی در مجموع تا ۳۱۴ میلیارد دلار با خسارت مواجه شود.

درکنار خطوط هوایی، هتل‌ها نیز به دلیل کاهش مسافران با خسارت رو به رو شده‌اند.

آمار درآمد هتل‌ها در سراسر جهان در ماه مارس با کاهش مواجه شده است. بسیاری از هتل‌های زنجیره‌ای نیز از خاتمه همکاری با تعدادی از کارکنان و کاهش حقوق خبر دادند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی «شورای جهانی سفر و گردشگری»، صنعت گردشگری حدود ۱۰.۳ درصد از تولیدات ناخالص داخلی جهانی و یک چهارم شغل‌های جدید سراسر جهان در پنج سال اخیر را به خود اختصاص داده است.

همچنین تخمین زده می‌شود توقف ناگهانی مسافرت در جهان که به دلیل شیوع ویروس «کرونا» رخ داد، از بین رفتن بیش از ۱۰۰ میلیون شغل در سال جاری را به دنبال داشت باشد که در این صورت این مسئله به کاهش ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلاری در تولیدات ناخالص سفر و گردشگری سال ۲۰۲۰ خواهد شد.

منبع:ایسنا

مرتبط:رونق صنعت گردشگری چین به سبک جدید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *