قلعه ایزدخواست

حفاظت و مرمت قلعه ایزدخواست

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس گفت: حفاظت و مرمت قلعه تاریخی و باستانی در بخش ایزدخواست شهرستان آباده با همکاری بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا سید علی نقیب طبیب لقمانی هفتم آبان در بازدید از قلعه تاریخی ایزدخواست با بیان اینکه باید طرح جامعی که بتواند برنامه امروز و آینده این مجموعه را بر اساس گذشته تاریخی آن تعریف کند، تدوین و در دستور کار قرار گیرد، افزود: قلعه تاریخی ایزدخواست می تواند به عنوان دروازه اصلی استان فارس با همت جمعی، حفظ و احیا شود.

وی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در بازسازی و مرمت این میراث فرهنگی استقبال کرد و گفت: با سرمایه گذاران در این زمینه جلساتی داشتیم که نتایج خوبی حاصل شده و مطالعات آن در دست اقدام است.

فرماندار شهرستان آباده نیز در این بازدید با اشاره به پیشینه تاریخی شهر ایزدخواست گفت: ایزدخواست دارای سابقه باستانی بسیار است و اکثریت نزدیک به اتفاق جهانگردان خارجی، در سیاحت‌نامه‌های خود از این شهر و قلعه آن یاد کرده‌اند.

زین العابدین نیک مرام با بیان اینکه تمدنی در دل این قلعه نهفته است، افزود: در مجموعه تاریخی قلعه ایزدخواست، معانی فرهنگی، زندگی، رسم و رسوم و آداب این دیار نهفته است و مردم ایزدخواست، اعضای شورای اسلامی شهر و  شهرداری این شهر باید در کنار دولت روند احیای این قلعه تاریخی را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: حضور بخش خصوصی در احیای شهر باستانی ایزدخواست می‌تواند باعث رونق صنعت گردشگری در استان فارس و شهرستان آباده شود.

نیک مرام گفت:قرار است سرمایه گذار نسبت به مرمت این مجموعه اقدام و از آن برای جذب توریست و گردشگر استفاده کند.

قلعه ایزدخواست مربوط به دوره ساسانیان  در هفت کیلومتری شمال ایزدخواست و در ۷۵ کیلومتری شمال آباده واقع شده و چهارطاقی درون این قلعه در سال ۱۳۲۷ با شماره ثبت ۳۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

آباده در شمال استان فارس است و حدود ۲۷۵ کیلومتر با شیراز فاصله دارد.

منبع:ایرنا

مرتبط:

آشنایی با کاروانسرای ایزدخواست

قلعه ایزدخواست ، قلعه‌ای بی همتا و نفوذ ناپذیر در دوره ساسانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *