موزه-فرش-شیروان-فرش دستباف

درهای موزه فرش شیروان به روی مردم باز می‌شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: درهای موزه فرش استان در شیروان هم‌زمان با دهه فجر به روی مردم گشوده می‌شود و مسکوت ماندن یا تعطیلی امور اجرایی آن نادرست است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علی مستوفیان سه‌شنبه ۲۶ آذر  اظهار داشت: موزه فرش خراسان شمالی در حال تکمیل و حتی ویترین‌های آن نیز جایگذاری شده است.

وی افزود: ۱۲ تخته فرش نفیس از دوره صفویه و قاجاریه در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود و موزه با فرش‌هایی که ارزش آن هزار میلیارد ریال است دهه فجر امسال، کار خود را شروع می‌کند.

وی اظهار داشت: در صورت استقبال از این موزه و ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری فرش‌های بیشتر، ممکن است تعداد فرش‌های نفیس افزایش پیدا کند.

از سال ۹۰، ۲۰ تخته فرش نفیس از موزه فرش ایران به‌منظور راه‌اندازی موزه فرش به خراسان شمالی منتقل شد اما نبود مکان مناسب و  همکاری نکردن مسئولان برای تأمین فضا موجب شد تا این موزه راه‌اندازی نشود و این فرش‌های نفیس در انبار خاک بخورد.

در ابتدا قرار بر این بود تا این موزه در بجنورد راه‌اندازی شود و حتی  تفاهم‌نامه‌ای با شورای اسلامی شهر بجنورد منعقد شد تا مکانی را برای امر اختصاص دهند اما این تفاهم‌نامه عملیاتی نشد.

ازآنجایی‌که مکان مناسبی در شیروان برای راه‌اندازی این موزه اختصاص داده شد موزه فرش در این شهرستان راه‌اندازی خواهد شد و علاوه بر آن فرآیند بافت فرش، آلات فرش و … نیز در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود.

۲۰ هزار بافنده فرش در خراسان شمالی فعالیت می‌کنند و حتی منحصربه‌فردترین فرش جهان که همان فرش دو رویه تمام ابریشم دویدوخ است در این استان بافته می‌شود.

۶ موزه فعال با مساحت ۱۰ هزار و ۱۵۰ متر مربع در استان ۸۶۳ هزارنفری خراسان شمالی دایر است.

از مجموع آثار تاریخی این استان، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی و ۷۰ اثر ناملموس در فهرست ملی ثبت‌شده و ۱۱ اثر نیز به ثبت جهانی رسیده است.

این استان با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی‌شده، حلقه اتصال شمال و شرق کشور است که مسیر عبور میلیون‌ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) قرار دارد.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *