دریاچه-ولشت

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت، دریاچهای در دامنههای شمالی البرز و در جنوب غرب شهر چالوس است که در شمال شرقی قله علم کوه قرار دارد.

این دریاچه در درهای واقع شده و آب آن شیرین است. ولشت که از جمله پهناورترین دریاچههای آب شیرین استان مازندران به شمار میآید، پذیرای علاقهمندان به ورزشهای آبی از جمله قایق سواری و ماهیگیری است. نباید از یاد برد که ماهیگیری در این دریاچه تابع شرایط خاصی است و بهتر است در فصل صید، اقدام به این کار کرد.

دریاچه ولشت چیزی حدود ۱۵۰ هزار مترمربع وسعت دارد و عمق آن در برخی نقاط به ۲۲۰ متر هم میرسد. آب دریاچه هم از دل زمین و هم از بارش های سالیانه تأمین می شود. از این دریاچه هیچ جریان آب خروجی وجود ندارد.

ولشت به عنوان یکی از آثار طبیعی ایران در فهرست میراث طبیعی جای دارد. مجاورت این دریاچه با کلاردشت، منجر شده تا به خصوص در فصلهای بهار و تابستان بازدیدکنندگان زیادی به سراغ این پدیده طبیعی در استان مازندران بروند.

پوشش گیاهی این منطقه شامل گیاهان بتهای است و درختان بلند کمتر به چشم می آیند. اما این دریاچه پوشش جانوری متنوعتری دارد که شامل آبزیانی از جمله ماهی سفید، اردک ماهی، مار و قورباغه است.

در اطراف دریاچه امکانات رفاهی از جمله محل اقامت، رستوران و کافه، محل هایی برای برپایی چادر و همچنین فروشگاه و سوپرمارکت وجود دارد.

برای رسیدن به دریاچه باید از ۲۳ کیلومتر بعد از پل کجور، نرسیده به مرزن آباد خارج شد و راه آسفالته ای که به سمت غرب میرود را در پیش گرفت. بر سر راه روستایی به نام «کردی چال» قرار دارد که از آن، یک راه خاکی به سمت دریاچه می رود.

منبع:ویزیت ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *