دیدنی‌های پنهان دنیا

دیدنی‌های پنهان دنیا

کانو کریستالز که مردم محلی آن را با نام «رودخانه پنج رنگ» می‌شناسند، یک بهشت پنهان واقعی است؛ این رودخانه که در میان کوه‌های کلمبیا قرار گرفته، تنها دو راه دسترسی دارد و هر دوی آن‌ها با هواپیما است.

به گزارش ایمنا، حتما نام گرند کانیون، جزایر گالاپاگوس و آبشار آنجل ونزوئلا را شنیده اید اما هرچقدر هم سفر یا مطالعه کرده باشید، همیشه مکان‌های پنهانی روی زمین وجود دارد که از آن‌ها اطلاع ندارید.

کانو کریستالز (Cano Cristales)

کانو کریستالز که مردم محلی آن را با نام «رودخانه پنج رنگ» می‌شناسند، یک بهشت پنهان واقعی است. این رودخانه که در میان کوه‌های کلمبیا قرار گرفته، تنها دو راه دسترسی دارد و هر دوی آن‌ها با هواپیما است. رنگ‌های رودخانه ناشی از ترکیب جلبک‌ها، رنگ طبیعی سنگ‌های رودخانه و رنگ آبی آب است.

از آنجا که این رنگ را موجودات زنده به وجود آورده اند، دائما تغییر می‌کند، مثل یک نقاشی آبرنگ زنده که طبیعت آن را کشیده است. بهترین زمان برای دیدن رودخانه پنج رنگ تابستان است، وقتی گرما درخشان‌ترین سایه‌های قرمز را ایجاد می‌کند. علاوه بر رنگ‌های خیره کننده و تنوع زیستی باورنکردنی این منطقه، رودخانه پنج رنگ روی قدیمی‌ترین صخره‌های دنیا جریان دارد؛ سپر گویان که حدود ۱.۲میلیارد سال پیش شکل گرفته است.

blank

آبشار خونی یخچال تیلور

قطب جنوب معمولا جزء مکان‌هایی نیست که هنگام تصور کردن بهشت به ذهنتان خطور می‌کند، اما همان قدر که آب و هوایش سخت و فراموش نکردنی است، منظره‌اش هم زیبا است. هرچه در این قاره یخی بیشتر کاوش کنید، شگفتی‌های بیشتر و بیشتری پیدا می‌کنید که زیر یخ پنهان شده اند. یک مثال جالب از منحصربه‌فرد بودن قطب جنوب را می‌توان در یخچال طبیعی تیلور یافت، که یک جریان آب دائمی غنی از آهن از آن خارج می‌شود. این یخچال در سال ۱۹۱۱ توسط کاوشگری به نام «توماس گریفیت تیلور» کشف شد که گمان می‌کرد این رنگ قرمز ناشی از یک باکتری ناشناخته است. تا اینکه مدت‌ها بعد دلیل واقعی این چشمه قرمز رنگ پیدا شد؛ یک استخر زیرزمینی باستانی از آب شور که حدود ۴۰۰ متر زیر سطح یخ قرار دارد.

در دوره میوسن، حدود ۵ میلیون سال پیش، سطح آب اطراف قطب جنوب آن‌قدر بالا رفت که آب شور روی زمینی را که قبلا خشک بود، فرا گرفت. وقتی اقیانوس عقب نشینی کرد، دریاچه‌ای به وجود آمد که بعدا به تدریج با یخچال پوشیده شد تا اینکه کاملا از سطح جدا شد. باتوجه به فقدان اکسیژن، دریاچه تقریبا به همان حالت باقی ماند و به یک کپسول زمان پنج میلیون ساله تبدیل شد. میکروب‌هایی در آن وجود دارد که از دوره میوسن بدون تغییر باقی مانده اند و عامل تجزیه رسوبات آهن در آب شور است. وقتی آب سرشار از آهن به سطح می‌رسد و برای اولین بار در تماس با اکسیژن قرار می‌گیرد، آهن هیدروکسید بلافاصله واکنش می‌دهد و آبشار قرمز زنگ زده‌ای ایجاد می‌کند.

blank

دریاچه خال‌خالی

دره اوکاناگان (Okanagan) در مرز جنوبی بریتیش کلمبیا قرار دارد. قبایل بومی هزاران سال در این دره زندگی و جنگ می‌کردند و افسانه‌های آن‌ها تا به امروز باقی مانده است. یکی از معروف‌ترین افسانه‌های آن‌ها درباره نبردی است که در تپه‌های اطراف دریاچه خال خالی اتفاق افتاد. در این نبرد، هر دو طرف آتش بس اعلام کردند و به مردان خود اجازه دادند با هم در آب‌های سرشار از موادمعدنی دریاچه خال خالی استحمام کنند.

غلظت بالایی از ۱۱ ماده معدنی مختلف از جمله کلیسم و منیزیم سولفات و مقادیر کمی از تیتانیوم و نقره در این دریاچه وجود دارد. در تابستان که آب دریاچه تقریبا بخار می‌شود، رسوبات شیمیایی موادمعدنی به شکل گودال‌های مدور در می‌آید و هر گودال رنگ متفاوتی دارد.

blank

ساحل سرخ پانجین (Panjin)

این منظره لاکی رنگ زیبا در چین و در نزدیکی شهر پانجین واقع شده است. این منطقه در میان یک تالاب بسیار بزرگ و گسترده در دلتای رودخانه لیائو قرار دارد، اما تنها بخش تالاب نیست که چنین رنگ زیبایی دارد. این ساحل به جای ماسه، پوشیده از خاک به شدت قلیایی است که برای رشد بیشتر گیاهان بسیار مناسب نیست. اما بستر مناسبی برای رشد نوعی جلبک به نام «Suaeda salsa» است که کل مساحت پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربعی آن را کاملا پوشانده و یک ساحل سرخ رنگ ایجاد کرده است.

این جلبک دریایی در پاییز به رنگ قرمز آتشین در می‌آید و ساحل را به یک منظره تماشایی تبدیل می‌کند. بیشتر مساحت ساحل برای حفظ اکوسیستم حساس آن، به روی گردشگران بسته است، اما بخش کوچکی از آن باز است.

blank

ژانگی دانکسیا (Zhangye Danxia)

پارک زمین شناسی ژانگی دانکسیا در جنوب غربی چین واقع شده و چند ویژگی غیرعادی دارد. شاید شگفت انگیزترین ویژگی آن کوه‌های رنگارنگ باشد. این رنگ آمیزی سورئال ناشی از ماسه سنگ‌های قرمز و ذخایر معدنی طبیعی است که طی ۲۴میلیون سال شکل گرفته است. هر نوار را ماده معدنی متفاوتی تشکیل می‌دهد و به مرور زمان، آن‌ها لایه لایه روی هم شکل گرفته و یک طرح رنگین کمانی تشکیل می‌دهد. فرسایش ناشی از باد و باران هم سطح کوه‌ها را صیقل داده است.

چین تنها جای جهان است که چنین پدیده معدنی دارد و تعدادی از این اراضی جزء میراث جهانی یونسکو شده اند. شهر ژانگی روی این منطقه ملی سرمایه گذاری کرده و ده‌ها شرکت گردشگری وجود دارد که گردشگران را به این کوه‌های رنگین کمانی می‌برند.

blank

پارک ملی لینسویز ماراینسیز (Lencois Maranhenses)

یک آبادی در وسط بیابان، منظره خیره کننده‌ای ایجاد می‌کند، اما تعداد آن‌ها کم و در مناطق خشک جهان هستند. اما پارک ملی لینسویز ماراینسیز استثنا است. این پارک پوشیده از ماسه در شمال شرقی برزیل قرار دارد و در واقع بیابان نیست، با اینکه به نظر می‌رسد باشد. این پارک درست خارج از جنگل آمازون قرار دارد و به اندازه جنگل‌های گرمسیری بارندگی دارد. ولی آب باران بین تپه‌ها جمع می‌شود و هزاران هزار تالاب جداگانه را تشکیل می‌دهد که تا آنجا که چشم کار می‌کند کشیده شده است.

هر تالاب به عنوان یک اکوسیستم کاملا منحصربه فرد عمل می‌کند. با اینکه این تالاب‌ها هیچ ورودی یا خروجی ندارند، بسیاری از آن‌ها پر از ماهی‌هایی هستند که توسط مرغ‌های دریایی به شکل تخم به این برکه‌ها آورده شده است. از آنجا که این زمین‌های ماسه‌ای عمدتا فاقد موادمغذی است، گیاهان بسیار کمی در آن رشد می‌کند و این منطقه را به ترکیبی از دو جهان تبدیل می‌کند، مثل آب و روغنی که در یک ظرف قرار دارد.

blank

کرکجوفل (Kirkjufell)

کوه کرکجوفل با عکس‌های خیره کننده‌ای که گردشگران از آن گرفته اند، مشهور شده است. این کوه در شبه جزیره «Snaefellsnes» در ایسلند واقع شده است و هیچ چیز قابل توجهی در مورد خود کوه وجود ندارد. این بزرگترین کوه یا مرگبارترین کوه ایسلند نیست، و حتی نمی‌توان ادعا کرد یکی از آتشفشان‌هایی است که ایسلند را به خاطر تولید یک سوم گدازه‌های بازالت تاریخ جهان مشهور کرده است.

اما چیزی که کرکجوفل را متمایز می‌کند، چشم انداز فوق العاده زیبای آن است. از منظره خود سرزمین گرفته تا آبشارهای سه‌گانه‌ای که یک رود زلال کریستالی در پای کوه را تغذیه می‌کنند، همگی یک پرتره کامل از ایسلند ایجاد می‌کند. این ناحیه همچنین یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن شفق‌های قطبی است.

blank

منبع: ایمنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *