دیوار سرپل ذهاب

دیوار سرپل ذهاب یک کشف جدید باستان شناسی نیست

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: در منابع مختلف تاریخی از دیواره سرپل‌ذهاب یاد شده و مقالات مختلفی نیز در این خصوص چاپ شده است.

 امید قادری با اشاره به اینکه ۱۰ سال پیش این دیوار تاریخی شناسایی و مورد بررسی باستان شناسان قرارگرفته، اظهارداشت: یکی باستان شناس به نام دکترعلی بیگی در سال ۹۴ با مجوز رسمی پژوهشکده باستان شناسی کشور طی یک قرارداد، بر روی ۲۵ هزار هکتار از اراضی سرپل ذهاب و قصرشیرین در قالب طرح گرمسیری، پژوهش‌های باستان شناسانه انجام داده است.

وی با بیان اینکه نتایج اقدامات این باستان شناس در سال ۹۵ در گردهمایی سالانه باستان شناسی مطرح شد، تصریح کرد: در آن گزارش به وجود این دیوار طولانی اشاره شد و حتی تصویر روی مقاله ارائه شده در آن گردهمایی امتداد این دیوار را نشان می‌دهد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود:همچنین در کتاب‌هایی که با موضوع ارتباط ایران و عثمانی به تحریر در آمده‌اند، نقشه‌هایی از وجود این دیوار به چاپ رسیده است.

قادری اضافه کرد: همچنین در سال ۱۸۵۰ مسیو چریکُف در سفرنامه خود به ایران به وجود این دیوار در بین شهرستان‌های سرپل ذهاب و قصرشیرین اشاره کرده و این کشف جدیدی نبوده است.

این مسئول با بیان اینکه در بین باستان شناسان ارائه گزارشات و مقالات به صورت تدریجی یک امر کاملا مرسوم به حساب می‌آید، تصریح کرد: به عنوان مثال حدود ۲۰ پیش باستان شناسان بر روی غار وزمه اسلام آباد پژوهش کرده‌اند ولی امروز نتایج برخی از پژوهش‌ها و تحقیقات علمی خود را در مجلات مرتبط منتشر می‌کنند و این در بین باستان شناسان بسیار رایج است.

او گفت: اینکه نتایج تحقیقات باستانشناسی دکترعلی بیگی بر روی این دیوار تاریخی به تازگی در آخرین شماره مجله تخصصی journal Antiquity منتشرشده دلیلی بر کشف جدید باستان شناسی به حساب نمی‌آید و حتی خود این مجله تخصصی اعلام کرده که نتایج گزارشات علی بیگی در سال ۲۰۱۶ را چاپ کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در خاتمه اظهار داشت: دکترعلی بیگی در مقاله خود به موضوعات مختلفی ازجمله اینکه این دیوار با کدام سازه باستانی در ارتباط بوده، وجود این دیوار در این منطقه چه معنایی می‌تواند داشته باشد و تاریخ و کارکرد آن چه بوده، اشاره کرده است.

باستان شناسان مطمئن نیستند که این سازه را چه کسانی ساخته‌اند و از آن برای چه هدفی استفاده می‌شد. به دلیل آسیب‌های فراوانی که در طول تاریخ چند هزارساله این اثر ارزشمند به آن واردشده، پژوهشگران حتی قادر به اعلام دقیق ابعاد عرض و ارتفاع این دیوار نیز نیستند.

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که این دیوار احتمالاً ۴ متر عرض و حدود ۳ متر ارتفاع داشته است.

دکترعلی بیگی با اشاره به این موضوع که ممکن است دیوار باستانی سر پل ذهاب یک مرز گذاری برای یک امپراتوری باستانی باشد، گفت: مشخص نیست که این دیوار کاربری دفاعی داشته یا تنها یک اثر نمادین به شمار می‌رود. این احتمال نیز وجود دارد که این دیوار در دوره اشکانیان و یا ساسانیان ساخته‌شده باشد، زیرا هردوی این حکومت‌ها در غرب ایران استحکامات و قلعه‌های متعددی ساخته است.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *