سد ستارخان اهر

آشنایی با سد ستارخان اهر

سد ستارخان از نوع خاكی با هسته ناتراوای رسی، به ارتفاع ۷۵ متر از روی سنگ بستر است که در  سال ۱۳۷۷ به بهره برداری رسید. طول تاج آن ۳۵۰ متر و عرض تاج و خاكریزی در كف به ترتیب ۱۱ متر و ۴۸۰ متر می باشد. هسته رسی پس از برداشت آبرفت به عمق حدود ۱۷ متر بر روی سنگ بستر مناسب قرار گرفته است. حجم مخزن در تراز نرمال ۱۳۵ میلیون متر مكعب، حجم مفید آن ۱۲۰ میلیون متر مكعب و حجم آب تنظیم شده در حدود ۹۰ میلیون متر مكعب می باشد.

مهمترین آبزیان این سد ماهیانی همچون ماهی سفید رودخانه ای، کفال، کپور، زردپر، ساس و آبزیان دیگری مثل نوعی خرچنگ و میگو  بودند که ماهی سوف نیز در سال ۱۳۸۲ به این جمع افزوده شد.

blank

هدف از رها سازی ماهی سوف در این سد از بین بردن ماهیانی بود که به انگل لیگولا مبتلا شده بودند. این انگل توسط پرندگان مهاجر به اینجا منتقل شده بود. در حال حاضر ماهی سوف تنها وارث این سد می باشد و ماهیان دیگر خیلی بندرت مشاهده می شوند. علاوه  بر ماهیان، این سد زیستگاه پرندگان مختلف نیز می باشد.

این سد اخیراً به زیستگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده كه در تابستان مرغابی، لک ‌لک و مرغ ماهی‌ خوار و در فصل زمستان انواع مختلف پرندگان آبزی در این سد دیده می شوند که موجب توجه سیاحان بسیار به این منطقه شده است.

سد ستارخان اهر

به دلیل شرایط آب و هوایی دلپذیر سد ستارخان در فصول گرم سال و همچنین امكان صید انواع ماهی در آب‌ های این سد و فضای سبز اطراف و ایجاد کمپ گردشگری در این این منطقه، سد ستارخان به تفرجگاهی برای خانواده‌ها و جوانان تبدیل شده است.

موقعیت مکانی:
این سد در پانزده کیلومتری غرب اهر، جاده اهر-ورزقان واقع شده است.

مرتبط:

قلعه بابک _جاذبه‌ای تاریخی بر فراز کوه

سفر کلیبر _بهشت آذربایجان

جواهر دشت _عروس دشت‌های ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *