لغو سفر-سفرهای نوروزی

سفرهای نوروزی به بعد از پایان کرونا موکول شد

مجلس،وزارت میراث فرهنگی، هیات دولت و وزارت بهداشت درصدد هستند تا با اختصاص تسهیلاتی مانند بنزین و مرخصی سفر در ماه تیر یا مرداد انجام سفرهای نوروزی را به بعد از پایان بحران کرونا موکول کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، هشدارها درباره عدم انجام سفر به شهرهای دیگر کشور حالا نه تنها بیشتر شده بلکه تردد داخل شهر هم با مشکل رو به روست و همه مسئولان و متولیان بهداشت و درمان در کشور اعلام می‌کنند که از تردد غیرضرور در بیرون از خانه نیز جلوگیری شود و مردم تا جایی که می‌توانند در خانه‌های خود بمانند.

هشدارها از سوی چهره‌های سرشناس، هنرمندان، کادر پزشکی، مسئولان و حتی جهانگردان نیز داده شده است این هشدار تنها مختص به ایران نیست بلکه در کشورهای دیگر نیز این هشدارهای مشابه داده می‌شود تا بتوان از شیوع بیشتر آن جلوگیری کرد.

جهانگردان ایرانی و خارجی هم در آستانه تعطیلات سال نوی میلادی خانه نشین شده‌اند و در بیشتر کشورها چنین سفرهایی انجام نشد تا جایی که حتی سازمان جهانی جهانگردی اعلام کرد که امسال گردشگری با یک تا سه درصد کاهش رو به رو خواهد بود.

شیوع ویروس کرونا به تعطیلات ایام نوروز ایرانی‌ها هم رسید و همچنان با وجود آنکه یک هفته به ایام تعطیلات ۱۵ روزه نوروز باقی مانده است اما هیچیک از ایرانی‌ها نمی‌توانند از خانه‌های خود خارج شده و حتی به دیدار اقوام و آشنایان در همان شهر خودشان هم بروند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی نوشته است: «سفرهای نوروزی پیام مهر بود؛ امسال می‌تواند پیک مرگ باشد. خطر را دست‌کم نگیریم. در خانه بمانیم.»

برای اینکه چنین اتفاقی که هشدار آن را وزیر فرهنگ داده در سطح کشور نیفتد، همه متولیان به کسانی که تصور می‌کنند فرصت تعطیلات را برای انجام سفر از دست خواهند داد این اطمینان را دادند که می‌توانند در ایام دیگر سال به سفر بروند.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی این قول را داده که پس از شکست کرونا شرایط خوبی در شأن ملت بزرگوار ایران برای موجی از سفرهای نشاط‌انگیز فراهم خواهد کرد.

همچنین مجلس طرحی را برای جایگزینی تعطیلات نوروزی پس از شکست کرونا داده است رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس گفته است: با توجه به اینکه به دلیل کرونا مردم امکان سفر در تعطیلات نوروزی را ندارند درحال تهیه طرحی هستیم تا مردم تعطیلاتی پس از شکست کرونا داشته باشند. آنچه که ما مطرح کرده‌ایم پس از اتمام زمان شیوع بیماری کرونا و رفع این ویروس در زمان احتمالی خرداد ماه و یا اوایل تیرماه خواهد بود. همچنین در کمیسیون تلفیق ما موضوع استفاده از سهمیه بنزین و شارژ کارت‌های سوخت را در زمان دیگری پس از ایام نوروز مطرح کردیم که اعضای کمیسیون به صورت شفاهی و کلی با آن موافقت کردند.

اما گویا حسن روحانی رئیس جمهوری با برخی از بندهای این طرح مخالفت کرده است چون او چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه در جلسه هیأت دولت گفته بود: «برخی به ما پیشنهاد کردند که دولت تعطیلات نوروزی را حذف کند و به زمان یا فصل دیگری انتقال داده شود که به اعتقاد بنده این کار عملی و شدنی نیست.»

ولی از طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین نوروزی و سفر در ایام پس از بحران کرونا استقبال شد.

از سوی دیگر کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی پیشنهاد ایجاد فرصت سفر همگانی بعد از بحران کرونا و تشویق مردم به سفر در اعیاد فطر و قربان با ملحوظ کردن بنزین سفر را به هیأت دولت ارائه داده است. اعضای کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی در خصوص پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، در خصوص ایجاد فرصت سفر همگانی و تخفیف هتل‌ها و تأسیسات گردشگری در سراسر کشور به توافق رسیدند و این پیشنهاد برای تصویب به‌همراه دیگر مصوبات کمیته از سوی علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا ارسال شد.

آن طور که این کمیته پیش بینی کرده است در ایام عید قربان مردم ایران می‌توانند از فرصت تعطیلات برای انجام سفرهای نوروزی استفاده کنند. منتها باید اختصاص تسهیلاتی که به آنها در این باره داده می‌شود،همین روزها نهایی شود تا مردم این اطمینان را حاصل کنند که زمان دیگری را برای جبران این سفرهای انجام نشده دارند.

منبع:خبرگزاری مهر

مرتبط:

زمان «مرخصی سفر» پیشنهاد شد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *