چشمه قلقل دامغان

سفری به چشمه قلقل دامغان

از جاذبه های طبیعی و دیدنی دامغان چشمه ای به نام چشمه قلقل است که در شمال غرب شهرستان دامغان واقع گردیده است. چشمه در میان یک تنگ کوچک اما سرسبز و زیبا واقع شده است. آب چشمه از انتهای شکاف هفت متری یک کوه سنگی، قلقل کنان جاری می شود. به همین مناسبت اهالی منطقه از گذشته های دور به آن چشمه قلقل یا قلقله می گویند.

این چشمه با آبدهی ۴۵ لیتر در ثانیه بالاترین حجم آبدهی را در مجموعه چشمه های تویه دروار دارد. این چشمه روح بخش همراه با درختان کهنسال، سبزه زارها و گلزارهای عطر آگین، هوای معتدل و مطبوع تنگ و نوای دلنشین شرشر آب که از بالا به پایین جاری می شود و همچنین آهنگ شورانگیز پرندگان در بهار و تابستان و اوایل پاییز می تواند تفرجگاهی خاطره انگیز برای عموم مردم و گردشگران باشد.

چشمه قلقل دامغان

آب این چشمه سرد و خوشگوار است و مورد استفاده عموم مردم از گذشته های دور جهت آشامیدن و آبیاری باغستان ها و آب تنی در تابستان قرار می گیرد. این چشمه چون در بالاترین نقطه منطقه تویه دروار واقع شده است از چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبای کوهستانی برخوردار است. پوشش گیاهی منطقه ییلاقی و گونه های جانوری این منطقه نیز بیشتر شامل گونه های مناطق کوهستانی است.

در مسیر عبور چشمه از مظهر آن، صد متر پایین ‌تر درختان کهن سال بید و زرشک و نسترن وحشی وجود دارد که بیانگر قدمت چشمه در این منطقه است.

 

 

علاوه بر طبیعت بکر و آب و هوای دل انگیز این منطقه، امامزاده “میرجبرئیل” و بقایای قلعه ‌ای در شرق روستای “تویه دروار” از دیگر جاذبه ‌های گردشگری این منطقه است. این منطقه در هر چهار فصل زیبا و دل انگیز است. با وجود زیبایی‌ های آن در زمستان سرد و برفی‌، در سه فصل بهار، تابستان و پاییز مقصد خوبی برای گردشگران و طبیعت گردان است.

موقعیت مکانی

منطقه نمونه گردشگری “چشمه قلقل” در دو کیلومتری روستای “دشتبو” دامغان واقع شده است. برای رفتن به این چشمه ابتدا روستاهای کوهستانی صح، دروار، تویه و دهخدا را باید طی نمود و سپس جاده حاشیه دفتر مخابراتی روستای دهخدا را حدود یک و نیم کیلومتر به طرف شمال غرب پیمود تا به محل چشمه رسید.

مرتبط:

تاریخانه محبوب‌ترین اثر تاریخی دامغان برای گردشگران خارجی

تجربه سفری کویری از دامغان به یزد (بخش اول)

تجربه سفری کویری از دامغان به یزد ( بخش دوم)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *