سفری هیجان انگیز به عجیب‌ترین غار آبی جهان در مهاباد

غار سهولان مهاباد وسیع‌ترین غار آبی ایران، امسال نیز همانند سالهای گذشته آماده استقبال از مسافران نوروزی است.

 غار سهولان یکی از مهم‌ترین و کم نظیر ترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت‌انگیز ترین جلوه‌های طبیعت زیبای سرزمین آذربایجان غربی است که از دیرباز برای ساکنان منطقه شناخته شده بود و در ایام نوروز روزانه پذیراى حدود صدهاگردشگر و مسافرى است که از اقصی نقاط کشور براى دیدن این پدیده طبیعی به مهاباد سفر می کنند .
نام غار از روستایی بنام سهولان که در مجاورت آن است گرفته شده است.غار سهولان در ۱۵۵ کیلومتری جنوب شرقی ارومیه و ۴۶ کیلومتری جنوب غربی شهر زیبای مهاباد و در جنوب دریاچه ارومیه بر سر جاده برهان که متصل‌کننده شهرهای مهاباد و بوکان به صورت میانبر است .
 ودود فخاری کارشناس ارشد اکوتوریسم گفت:غار سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است در روستایی به همین نام قرار گرفته است، مردم محلی غار را کونه کوتر یعنی لانه کبوتر نیز می نامند، دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

وی ادامه داد:ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به ۵۰ متر می رسد و عمق آب در برخی جاها به ۳۲ متر می رسد.اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه است و به این جهت احساس خنکی و طراوت سرتاپای وجود را فرا می گیرد.

کارشناس ارشد اکوتوریسم افزود:این غار یکصد سال پیش براى اولین بار توسط ژاک دمرگان فرانسوى مورد کاوش و بررسی قرار گرفت، پس از آن در سالهاى جنگ جهانی دوم نیز این غار توسط یک هیات انگلیسی مجددا مورد مطالعه قرار گرفت ولی از یادداشت ها و گزارش هاى این گروه تا بحال مطلبی دردست نیست تا اینکه در مهرماه ۱۳۷۳ توسط غارشناسان ایرانی شناسایی شد.

غار سهولان شبیه به غار علیصدر همدان

 وی افزود:این غار تا اندازه ای شبیه به غار علیصدر همدان است با این تفاوت که قسمت کشف شده آن در حال حاضر چندان طولانی نبوده و قندیل‌های بسیار زیبا و فراوان موجود در غار علیصدر را به صورت موردی می‌توان در این غار مشاهده کرد، غار سهولان دارای دو در اصلی است که به هم راه دارند و می‌توان از هر یک از آن‌ها وارد غار و از در دیگر خارج شد.
ساختمان داخلی غارسهولان را از نظر مورفولوژیکی می‌توان به ۲بخش کاملاً مجزا تقسیم کرد.بخش اول دالان‌های حجیم و معابر بینابینی آن‌هاست که تقریباً تا نصف ارتفاع خود پر از آب می‌باشد بخش دوم معبر خروجی خشکی است که انتهایی‌ترین دهلیز آبدار غار را به صحن ورودی مربوط می‌سازد . کبوتر چاهی فراوان‌ترین جانور در غار سهولان می‌باشد این پرنده به تعداد زیاد در تمام نقاط غار پراکنده است لانه این پرندگان بر روی سنگ‌ها و بالکن های سنگی غار به آسانی قابل‌مشاهده می‌باشد.
این غار با داشتن حوضچه آبی بزرگ با مناظر فوق العاده دیدنی و دالانهای مملو از آب، بافت آهکی، قندیل‌های فعال غار و قرار گرفتن در منطقه ای خوش آب وهوا و قدمت تاریخی هر ساله پذیرای جمعیت کثیری از گردشگران است.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *