منطقه-شکار-ممنوع-بزمان

سفر به دشت‌ گل‌های نرگس؛ بزمان

بزمان جزو قدیمی‌ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان است که در ۹۰ کیلومتری شمال غرب ایرانشهر قرار دارد.

آبگرم بزمان

این شهر در سال ۱۳۰۷ هم‌زمان با یزد و سمنان تبدیل به بخش شد. بزمان به دلیل آب وهوای مناسب در گذشته پر از دشت‌های نرگس بود. امروزه نیز کوه‌های بزمان رویشگاه گیاهان دارویی و صنعتی بسیاری مانند آویشن، پونه، کلپوره و درمنه است. جدا از طبیعت زیبا و سرسبز، این شهر جاذبه‌های گردشگری ویژه‌ای دارد. کوه خضرنبی‌(ع) با ارتفاع ۳ هزار و ۷۴۳ متر از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود که گردشگران و کوهنوردان زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. این کوه در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غرب بزمان قرار دارد.

همچنین کوه خضرنبی دارای یک یخچال طبیعی است که مردم در گذشته برای نیاز خود از این یخچال استفاده می‌کردند. کوه خضر نبی (ع) پس از تفتان بزرگ‌ترین قله استان است که کوهنوردان زیادی را از سرتاسر کشور به این شهر می‌کشاند.

زیارتگاه خضرنبی (ع) در دامنه جنوبی کوه خضر یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری بزمان است. برای رفتن به این زیارتگاه باید با شتر یا پای پیاده سفر کنید. اما گردشگران بیشتر به شترسواری علاقه نشان می‌دهند.

منطقه شکار ممنوع بزمان هم یکی از مناطق کوهستانی زیبا در حاشیه شهر بزمان است که پوشش گیاهی آن شامل گز، بنه، کنار، بادام کوهی داز، قیچ و انواع گیاهان است. حیواناتی مانند پلنگ، کل و بز، سمور صخره ای، قوچ و میش، روباه شنی، گرگ، شغال، خرگوش، کبک، تیهو و باقرقره نیز در این منطقه زیست می‌کنند.

حدود ۳۵ کیلومتری غرب شهر بزمان در روستای مکران، کوهی سفید قرار دارد که «اسپیدژ» نام دارد. اسپیدژ  نام قلعه‌ای است که چشمه آب گرمی در آن قرار دارد. همچنین گورستان اسپیدژ در همین مکان است. اشرف افغان، آخرین حاکم افغان که در ایران حکومت کرده است بعد از فرار از شیراز مدتی را در خرابه‌های این قلعه زندگی کرده است که به همین دلیل به قلعه اشرف افغان هم شناخته می‌شود … اسپیدژ یکی از مهم‌ترین کانون‌ها و مراکز استقرار متعلق به دوران پیش از تاریخ هزاره‌های دوم و سوم پیش از میلاد است.

حمام بالا یا آب‌گرم بزمان یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های دیدنی بزمان است که ساخت آن را به حضرت سلیمان(ع) نسبت می‌دهند. از میزان آب این آب‌گرم با وجود خشکسالی در سیستان و بلوچستان کاسته نشده است. این چشمه آب‌گرم  به صورت جوشان از زمین خارج می‌شود و درجه حرارت آن ۳۵ درجه سانتی‌گراد است.

غار «کرمانچی» نیز در ارتفاعات شمال غرب بزمان در محور دره آهو و یک کیلومتری روستای کرمانچی قرار دارد. این غار زیستگاه مناسبی برای خفاش‌هاست که به دلیل قرار گرفتن در منطقه شکارممنوع یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود. غار «گربودار» هم، چنین ویژگی دارد.

blank

قبرستان بزرگ «طشت» نیز مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است که در روستایی به همین نام در بزمان واقع شده است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *