موزه-طاق-سبز

سفر به دنیای پر رمز و راز موزه‌ای رنگارنگ/ بزرگترین مجموعه گنج اروپا را بیشتر بشناسید

«طاق سبز» موزه‌ای در آلمان دربرگیرنده بزرگترین مجموعه گنج اروپا است.

 «طاق سبز» موزه‌ای است که در درسدن آلمان واقع شده و دربرگیرنده بزرگترین مجموعه گنج در اروپا است. این موزه در سال ۱۷۲۳ تأسیس شده است و نمایشگاه‌های متنوعی را در سبک‌های مختلف از باروک تا کلاسیکالیسم به نمایش می‌گذارد.

برخی از افراد تصور می‌کنند «طاق سبز» قدیمی‌ترین موزه جهان است؛نام این موزه برگرفته از پایه‌های ستون سبز رنگ است.

طاق سبز کجاست؟

طاق سبز کجاست؟

درباره تاریخچه موزه «طاق سبز» باید گفت فرد منتخب در رم مقدس در سال ۱۵۴۷ دستور ساخت بال را به قلعه درسدن داد و به چهار اتاق اضافه شده در طبقه اول کاخ، سقف‌های گچ و باریک پیچیده اضافه شد.

در این اتاق‌ها پایه‌های ستون و پای تخت‌ها به رنگ آبی مایل به سبز تزیین شده است که به دلیل این رنگ آمیزی، به اتاق‌ها «طاق سبز» گفته می‌شد. این اتاق‌ها که در اثر آتش سوزی و سرقت توسط دیواره‌های ضخیم و کرکره‌ها و در‌های آهنی محافظت می‌شد، با نام «مخزن پولی» شناخته شد.

بعد‌ها از این مخزن به عنوان یک اتاق گنج خصوصی برای اسناد و جواهرات مهم استفاده کردند. این اتاق‌های خصوصی بین سال‌های ۱۷۲۳ و ۱۷۲۹ میلادی به یک موزه عمومی تبدیل شدند.

طاق سبز کجاست؟

طاق سبز کجاست؟

«طاق سبز» در جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید البته در سال ۲۰۰۴ «طاق سبز» جدید در طبقه دوم قلعه بازسازی  و در سال ۲۰۰۶ طاق سبز تاریخی بازسازی‌شده در طبقه اول قلعه بازگشایی شد.

دو سارق در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۹ حداقل سه مجموعه از جواهرات اوایل قرن ۱۸ را از «طاق سبز» سرقت کردند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *