کلاز

سفر “کلاز” به موزه ایران باستان

قایق چوبی سنتی آستارا “کلاز” در موزه ایران باستان به نمایش گذاشته شد.

پردل امیری نژاد، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرزی بندر آستارا در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: “کلاز” نوعی قایق دست ساز از درختان افرا و توسکا است که توسط بومیان روستای دربند در بخش مرکزی آستارا جهت بکارگیری در تالاب استیل عباس آباد ساخته می شود.

وی با بیان اینکه برای کندوکاو به روی آن از هیچ ابزار صنعتی به غیر از یک تیشه استفاده نمی شود، ادامه داد: یک فروند قایق “کلاز” که توسط “استاد فرضعلی کوهی” اهل و ساکن روستای دربند ساخته و به میراث فرهنگی اهدا شده، در موزه ایران باستان تهران به نمایش گذاشه شد.

وی با تأکید بر اینکه، سازنده این قایق که حدود ۹۰ سال سن دارد، هم اکنون در بستر بیماری است، افزود: قایق اهدایی قدمت ۴۰ساله دارد و نداشتن پارو و استفاده از یک پایه چوب سه متری برای تردد در تالاب از ویژگی های بارز آن است.

امیری نژاد با اشاره به اینکه از کلاز برای شکار پرندگان و ماهیگیری از تالاب بهره مند می شدند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این صنعت نمونه ای از فرهنگ مردم آستارا و به خصوص بومیان آن منطقه است، نباید تکنیک ساخت آن که دانشی مربوط به هزاران سال پیش بوده، در زندگی ماشینی امروزی به فراموشی سپرده شود.

وی اضافه کرد: خاندان کوهی، آخرین نسلی هستند که این دانش را سینه به سینه حفظ کرده اند و باید از این مهم به نحو شایسته ای حفاظت و حراست شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا به برخی ویژگی های این قایق اشاره کرد و توضیح داد: عمر مفید کلاز ۲۵ الی ۳۵ سال و نحوه و مدل ساخت آنها در ایران منحصر بفرد است و با استناد به نظر کارشناسان خبره کشور، از این مدل قایق در هیچ منطقه ای از کشور تولید نمی شود.

وی اضافه کرد: در تلاش هستیم تا پس از تهیه مستندی از چگونگی ساخت این قایق دست ساز که به حرکت درآوردن آن بروی آب مهارت خاصی را می طلبد، نسبت به ثبت آن در فهرست آثار ملی کشور اقدام کنیم.

به گزارش ایسنا، این قایق چوبی تا ۲۵ بهمن ماه در نمایشگاه موزه ایران باستان به نمایش گذاشته می شود.

علاوه بر کلاز، حدود ۱۶۰ قلم شی تاریخی مرتبط با فرهنگ دریایی و ارتباط انسان با دریا و پهنه های آبی، در نمایشگاه موزه ایران باستان عرضه شده است.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *