طبیعت گردی

طبیعت‌گردی از مهم‌ترین رویکردهای اقتصاد گردشگری است

رئیس انجمن طبیعت‌گردی ایران گفت: طبیعت‌گردی از مهم‌ترین رویکردهای اقتصاد گردشگری در راستای بهره‌وری بهینه و پایدار از مقوله طبیعی و زیست‌بوم به شمار می‌رود.

فرید جواهرزاده در «کنفرانس ملی اکوتوریسم، فرهنگ و توسعه گردشگری» که در هتل ثامن مشهد برگزار شد اظهار کرد: در حالی به استقبال «کنفرانس ملی اکوتوریسم، فرهنگ و توسعه گردشگری» می‌رویم که انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران به عنوان یک انجمن نو پا در کشور گامی مفید برای ترویج دانش اکوتوریسم برداشته و در این راه برنامه‌های مفصلی را تدارک دیده است.

وی افزود: شایسته است با مغتنم شمردن این گونه همایش‌ها برای افزایش آگاهی جامعه و گسترش میزان اهمیت صنعت گردشگری از جمله حوزه بوم‌گردی اکوتورسیم بکوشیم و اهداف کنفرانس به ویژه ایجاد ارتباط بین پژوهشگران و کارآفرینان و آشنا نمودن آن‌ها با پیشرفت‌های جدید علمی و تحقیقات متختلف را میسر کنیم.

رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران ادامه داد: برخی از دغدغه‌های فکری همکاران در انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران به این شرح است، مقوله اول گرایش بی‌حد و حصر دانش‌آموزان مقاطع متوسطه به تحصیل  در رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی و عدم گرایش و علاقه به رشته‌های دیگر علمی در چند سال اخیر محسوب می‌شود که بسیار نگران‌کننده است.

جواهرزاده خاطرنشان کرد: در این رابطه و برای اخذ تصمیمات مناسب، کارگروهی تعیین شد تا گزارشاتی را تهیه و به انجمن ارائه کند و بدیهی است این انجمن با گردآوری نتایج و اولویت‌بندی پیشنهادات آن را در اختیار مسئولین آموزشی کشور قرار داده است.

وی گفت: مقوله دوم به اقدام نسنجیده سازمان سنجش و آموزش کشور در حذف گزینه پذیرش با آزمون در رشته‌های مدیریت گردگری و طبیعت‌گردی و پذیرش دانشجو تنها از طریق بررسی سوابق تحصیلی اشاره دارد.

رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران اضافه کرد: انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران با تکیه بر رسالت علمی و اجتماعی نگرانی جدی خود در این رابطه به منظور چاره اندیشی به اطلاع رئیس سازمان سنجش رسانده است. امید است با افتخار به خداوند متعال و همفکری فرهیختگان بتوان اقدامات موثری در راستای جلوگیری از افت کیفیت آموزشی رشته‌های مذکور برداشت.

جواهرزاده ادامه داد: در سومین مقوله با توجه به واقعیات جنگ اقتصادی و تحریم‌های ناعادلانه، امروزه توسعه اقتصادی کشور با اتکا به گردشگری و درآمدهای حاصل از آن ممکن خواهد شد. اعتقاد داریم صنعت گردشگری ابزاری قوی در دیپلماسی است که موجب آشنایی هر چه بیشتر ملت با یک‌دیگر شده و به جای مناقشه باعث می‌شود تا فرصت مناسب برای رشد گردشگری و جذب هر چه بیشتر گردشگران به وجود آید.

وی بیان کرد: همچنین معتقدیم گردشگری در چند سال آینده مسیر خود را از امتناع به رضایت عمومی گردشگری تغییر داده و در جایگاه یک مطالبه عمومی قرار خواهد گرفت. با استفاده از صنعت گردشگری و معرفی ایران می‌توانیم تبلیغات منفی و ایران هراسی را خنثی کنیم، از این رو راه‌اندازی اداره‌ای با عنوان گردشگری و صنایع دستی در وزارت خارجه را به فال نیک گرفته و امیدواریم سرآغاز جایگزینی این مقوله به جای صادرات نفت باشیم.

رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران عنوان کرد: در مقوله چهارم، اکوتوریسم نوعی رویکرد گردشگری است که در آن گردشگران با اهداف مشخص به سفری مسئولانه به مناطق طبیعی دست نخورده و نامسکون جهان می‌پردازد. هدف از این رویکرد آموزش و تربیت مسافران برای حمایت از اکوتورسیم و منابع طبیعی، احترام به فرهنگ و عقاید مختلف، توسعه اقتصادی و سیاسی و جوامع محلی است.

جواهرزاده ادامه داد: به طور کلی اکوسیستم با قسمت‌های زنده محیط طبیعی سر و کار دارد و باید تمرکز آن در این حوزه بر روی موضوعاتی چون مسئولیت اجتماعی در سفر، رشد شخصیتی و محیط طبیعی با دوام باشد. اکوتوریسم شامل سفرها و مقصدهایی می‌شود که جاذبه‌های اصلی آن زیست گیاهی و جانوری و میراث فرهنگی آن مناطق است.

وی افزود: این نوع خاص صنعت گردشگری قصد دارد تا به گردشگران بینشی درباره اثر انسان بر محیط ارائه دهد و به آن‌ها یاد دهد که برای زیست بوم‌های طبیعی اهمیت بیشتری قائل شوند. برنامه‌های مسئولانه اکوتوریسم شامل بخش‌هایی می‌شود که جنبه‌های منفی گردشگری امروزی را در محیط به حداقل برساند و یک‌پارچگی فرهنگی را افزایش دهد، هم‌چنین بخش مهمی از اکوتوریسم ارتقاء سیستم بازیافت، صرفه‌جویی در آب و انرژی و خلق فرصت‌های اقتصادی برای جوامع محلی است.

رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران اظهار کرد: بر این اساس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران برای شناسایی و معرفی تلاش‌های صورت گرفته توسط اساتید، متخصصان و پژوهشگران که در توسعه دانش طبیعت‌گردی فعالیت داشته‌اند، اقدام به طراحی جایزه‌ای ملی طبیعت‌گردی ایران نموده که هر ساله به برترین یافته‌های پژوهشی در این حوزه اهدا خواهد شد.

جواهرزاده تشریح کرد: مقوله پنجم به پدیده جنگل‌ها و استفاده بی‌رویه از آن‌ها برای پروژه‌های عمرانی اشاره دارد که نگرانی جدی فعالان محیط زیست و علاقه‌مندان این حوزه را به دنبال داشته است، لیکن اقداماتی در این راستا صورت گرفته که مهم‌ترین آن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو پس از یک دهه است که می‌‎توان از آن به عنوان مهم‌ترین رهیافت در حوزه اکوتوریسم در طول سال‌های گذشته یاد کرد و از سوی انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران صمیمانه‌ترین سپاس‌ها را از دست‌اندکاران این حوزه اعلام می‌نمایم.

وی اضافه کرد: طبیعت‌گردی از مهم‌ترین رویکردهای اقتصاد گردشگری در راستای بهره‌وری بهینه و پایدار از مقوله طبیعی و زیست‌بوم به شمار می‌رود که در جنبه‌های فرهنگی و اقتصادی مورد التفات فزاینده‌ای قرار گرفته است، در این میان پاسداشت و نیک‌داشت محیط زیست و منابع طبیعی از مهم‌ترین محورهای گسترش آن به شمار می‌رود. جاذبه‌های گردشگری طبیعی ایران گنجینه و منبعی بزرگ است که می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح و روش‌های مدیریت موثر و کارآمد به یکی از مهم‌ترین منابع درآمد کشور تبدیل شود.

رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران خاطرنشان کرد: با توجه به این که طبیعت‌گردی بیشترین درآمد را در سطح جهانی برای برخی کشورها به خود اختصاص داده است توجه بیشتر به آن کاملا اقتصادی به نظر می‌رسد و از دولت و مجلس شورای اسلامی درخواست توجه ویژه به این حوزه را دارم.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *