غار نوردی

 

غارها حفره هایی نسبتا بزرگ در روی زمین و یا در زیر زمین هستند که دهانه یا راه ورودی آنها را به دنیای بیرون باز می کند. غارها به دو دسته کلی غارهای طبیعی و غارهای دست کن یا مصنوعی تقسیم می شوند. غارهای طبیعی در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شوند که از آن جمله می توان به فرایندهای شیمیایی، فرسایش آب، نیروهای زمین ساختی(تکتونیکی)، میکروارگانیسم ها و فشار اشاره نمود.

غارها را می توان از جنبه های گوناگونی مانند: جنس سنگهای محیطی، ریخت شناسی یا مرفولوژی و ساختار هندسی، زمان پیدایش، عمر سنگ و روش شکل گیری تقسیم بندی کرد.

غارهای مصنوعی در بین علاقمندان باستان شناسی دارای اهمیت ویژه ای هستند. از نظر کاربرد این غارها به سه دسته تقسیم می شوند: زندگی و دفاع، آیین های مذهبی و معدن.

غارها از عجایب طبیعت اند. فکر رفتن به یک غار شاید کمی سخت و نگران کننده به نظر آید ولی بعد از سفر به یک غار، نظر افراد قطعا تغییر خواهد کرد. تاریکی، سکوت و زیبایی متفاوت غارها انگیزه هایی هستند که سفر بعدی به غار دیگر و کنجکاوی دیدن جاذبه ای دیگر را تضمین خواهد کرد.

blank

در حال حاضر امکان بازدید از بخش هایی از غارهایی مانند قوری قلعه در استان کرمانشاه، نخجیر، در استان مرکزی، دربند در استان سمنان، رود افشان در استان تهران ،علیصدر در استان همدان و کتله خو در استان زنجان برای گردشگران فراهم شده است.

رعایت نکات ایمنی طی بازدید از غارها، بخصوص استفاده از کفش و لباس مناسب و کلاه ایمنی و چراغ قوه ضروریست. در جریان سفرهای غیر تخصصی به غارها تنها در مسیرهای شناخته شده حرکت کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *