تکیه بیگلربیگی

مرمت تکیه بیگلربیگی کرمانشاه آغاز شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه از تخصیص اعتبار برای مرمت بخش‌هایی از تکیه بیگلربیگی خبر داد و گفت: در سال‌جاری با اختصاص اعتباری بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی، عملیات مرمت بخش حسینیه این تکیه توسط تیمی از مرمت‌کاران آغاز شد.

«امید قادری» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در راستای حفاظت از این بنای ارزشمند، عملیات مرمتی مستمری در سال‌های گذشته انجام شد و امسال نیز این برنامه‌ها شامل مرمت ستون‌ها، گچ‌بری بخش حسینیه، مرمت پشت‌بام و ترمیم در و پنجره‌ها است.

او گفت: در سال ۱۳۸۱ مرمت کلی این بنا آغاز و در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان موزهٔ خط و کتابت افتتاح شد همچنین در سال ۱۳۸۷ در ضلع جنوبی این بنا، موزهٔ پارینه‌سنگی زاگرس توسط اداره‌کل استان افتتاح شد.

تکیه بیگلربیگی یا عمارت فراش‌باشی در محله فیض‌آباد شهر کرمانشاه و در خیابان مدرس واقع شده‌است.

این تکیه در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۷۵ به شماره ۱۷۹۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

در استان کرمانشاه علاوه بر مساجد تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیار زیاد و دلنواز بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی ثبت ملی شده نیز وجود دارد که مجموعه تاریخی طاق بستان، محوطه باستانی بیستون، معبد آناهیتا و سنگ نوشته و نقش برجسته آنوبانی نی با چهار هزار و ۸۰۰ سال قدمت در سرپل ذهاب از مهمترین این آثار هستند.

براساس آثار موجود تاریخی، کرمانشاه ۱۰۰ هزار سال قدمت دارد و بخش کوچکی از شاهکارهای خلفت پروردگار را می توان در این استان زیبا به چشم دید.

منبع:ایرنا

مرتبط:

سفری مهیج به غار قوری قلعه کرمانشاه

وسوسه‌های طبیعت‌گردی در کرمانشاه

تاق بستان _رویای روبه فراموشی کرمانشاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *