موزه شانگهای چین میزبان آثار نگارگری گنجینه ملی ملک

منتخبی از آثار نگارگری مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نمایشگاه «گنجینه‌های مشرق زمین» در موزه هنرهای کلکسیونی شانگهای چین به نمایش درآمد.

۲۰ اثر نگارگری گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک متعلق به ادوار مختلف تاریخی به ‌ویژه دوره قاجار در کنار آثاری از موزه هنرهای معاصر اصفهان، موزه رضا عباسی و کاخ موزه چهلستون ایران در موزه شانگهای چین به نمایش گذاشته شد.

این آثار در ۲ بخش قطعات مستقل نگارگری و آثار ترکیبی که روایتگر هنر نگارگری در کنار دیگر آرایه‌های هنری است، به نمایش درآمده است. در بخش مستقل نمایشگاه آثاری از ابوالحسن غفاری(صنیع الملک) و سایر هنرمندان خاندان غفاری و در بخش ترکیبی آن نیز آثاری از سیدعلی اکبر گلستانه، میرعلی هروی، محمد صالح اصفهانی و میرزا آقا شیرازی به چشم می‌خورد.

نمایشگاه گنجینه‌های مشرق زمین که با محوریت آثار نگارگری ایران دایر شده، بیانگر جهان‌بینی ایرانیان و نوع برخورد آن‌ها با عالم طبیعت و جهان خیالی‌شان است. همچنین مخاطبان از دریچه بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به درک و شناخت بهتری از معماری، ادبیات و هنرهای مختلف ایران برسند.

نمایشگاه گنجینه‌های مشرق زمین با همکاری بنیاد هنری بردبار تا ۲۷ فوریه ۲۰۲۲ برابر با هشت اسفند ۱۴۰۰ در موزه هنرهای کلکسیونی شانگهای چین پذیرای هنردوستان است.

گنجینه ملک دارای مجموعه نفیسی از آثار نگارگری ایرانی است که به صورت تابلوهای مجزا از لابه‌لای نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ملک گردآوری شدند و قدمت آن‌ها به ‌طور عمده به دوران صفویه تا پایان قاجار بازمی‌گردد.

این آثار نگارگری همچون دیگر آثار تاریخی و هنری کتابخانه و موزه ملی ملک بر پایه سنت‌های وقف، اهدا و نذر جمع‌آوری شده است که گزیده‌ای از آن‌ها در تالار «خوش‌نویسی و نگارگری» این موزه وقفی، خصوصی در معرض نمایش قرار دارد.

مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف این مجموعه فرهنگی، امکان خروج هیچ‌کدام از آثار موزه‌ای و کتابخانه‌ای را از این گنجینه ندارد؛ بنابراین بسته‌های‌ نمایشگاهی منتخب از تصویرهای نفایس این موقوفه همچون آثار نگارگری تهیه شده که به ‌صورت رایگان در اختیار مراکز فرهنگی قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی کتابخانه و موزه ملی ملک در سال ۱۳۱۶ خورشیدی بر حرم مطهر حضرت رضا(ع) وقف شده و در حال حاضر دوست‌داران فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی می‌توانند همه‌روزه به‌ جز روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۵:۳۰ و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۵ به نشانی تهران، میدان امام خمینی(ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)، از خدمات متنوع آن با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دوران مقابله با بیماری کرونا استفاده کنند.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *